کد خبر:۷۰۱۰
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۲۳:۰۷
تعداد بازدید: 2445
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تفاوت جنسیتی در میزان یادآوری خواب موثر است
معمولا گفته می‌شود که دخترهای کوچک رویایی، اما پسر‌ها بسیار منطقی هستند. نتیجه پژوهش محققانی از دانشگاه بازل (بال) سوییس زیاد متفاوت از این مسئله نیست

انگار در پیش داوری‌ که درباره دختر‌ها و پسرهای کوچک وجود دارد، حقیقتی نهفته است. معمولا گفته می‌شود که دخترهای کوچک رویایی، اما پسر‌ها بسیار منطقی هستند. نتیجه پژوهش محققانی از دانشگاه بازل (بال) سوییس زیاد متفاوت از این مسئله نیست.

به گزارش سینا به نقل از دویچه وله، این محققان پژوهش خود را از طریق پخش پرسش‌نامه در میان ۵۶۰۰ نوجوان انجام دادند. سؤال‌ها از نظر محتوایی به موضوعات خواب، خواب دیدن و استرس مربوط می‌شدند. نزدیک به ۲۰ درصد از این نوجوانان ذکر کردند که معمولا روز بعد خواب خود را به یاد می‌آورند. ۳۰ درصد اعلام کردند که معمولاً صبح روز بعد نمی‌دانند چه خوابی دیده‌اند. روی هم ۵۰ درصد دیگر به ندرت یا برخی اوقات خواب خود را به یاد می‌آورند.

اما در این میان یک تفاوت جنسیتی نیز وجود دارد و آن این است که دختر‌ها بیشتر از پسر‌ها خواب خود را به یاد می‌آورند. بر اساس گفته پژوهشگران، اهمیت خواب برای دختر‌ها بیشتر از پسرها است. آن‌ها تحقیق کرده‌اند که دختر‌ها بار‌ها بیدار می‌شوند و خواب‌شان مداوم نیست، در نتیجه حالت خواب و بیداری آن‌ها به سرعت عوض می‌شود. همین امر باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر خواب خود را به یاد آورند. در کل، دختر‌ها برای تحولات درونی خود بیشتر از پسر‌ها اهمیت قائل می‌شوند.

پژوهشگران همچنین افزودند که این پدیده تفاوت جنسیتی در میان بزرگسالان از قبل دیده شده است. اما در رابطه با نوجوانان تا به حال آماری وجود نداشته است. تحقیقات قبلی صرفا درباره محتوای خواب بوده است. برای مثال تحقیقی در کانادا نشان داده ‌است که خواب نوجوانان معمولا درباره پنج موضوع است مورد تعقیب قرار گرفتن، از جایی پرت شدن، دیر رسیدن به جایی، مدرسه، دانشگاه، معلم و بسیاری دیگر.
اما لازم به ذکر است که خواب، بدون عواقب نمی‌ماند. حدود ۴۰ درصد از این نوجوانان ذکر کردند که خوابشان بر حالت روحی روز بعدشان تاثیر می‌گذارد و ۵۰ درصد این امر را نفی کردند. علاوه بر این پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که به یاد آوردن خواب، معمولا به حالت روحی افراد بستگی دارد. نوجوانانی که حالت روحی مثبت و خوبی دارند، بیشتر از دیگران خواب خود را به یاد می‌آورند.

برچسب ها: تفاوت جنسیتی ، خواب
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: