کد خبر:۷۰۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۱ - ۲۳:۱۳
تعداد بازدید: 3897
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افزایش آمار پوسیدگی و خرابی دندان میان ایرانی‌ها
شاخص‌های آماری نشان از افزایش آمار پوسیدگی و خرابی دندان میان ایرانی‌ها دارد، با وجود چنین آمارهایی هر روز شاهد کمرنگ شدن توجه مسئولان به پوشش خدمات بیمه‌ای دهان و دندان هستیم
شاخص‌های آماری نشان از افزایش آمار پوسیدگی و خرابی دندان میان ایرانی‌ها دارد، با وجود چنین آمارهایی هر روز شاهد کمرنگ شدن توجه مسئولان به پوشش خدمات بیمه‌ای دهان و دندان هستیم.

به گزارش سینانیوز، آمارهای رسمی وزارت بهداشت در مورد وضعیت سلامت دهان و دندان، نشان می‌دهد شاخص پوسیدگی دندان از ۵ دندان پوسیده در سال ۱۳۸۲ به ۵/۷ دندان پوسیده در سال ۱۳۹۰ افزایش یافته است. این آمار‌ها نشان می‌دهد، سلامت دهان و دندان در کشور وضعیت مطلوبی ندارد و گران بودن این خدمات و افزایش هزینه‌های دندان‌پزشکی در چند ماه اخیر که قطعا باعث افزایش قیمت خدمات خواهدشد، وضعیت را بد‌تر خواهد کرد.

متاسفانه بیمه‌ها در طی سال‌های گذشته خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش قرار نداده‌اند و همین موضوع باعث شده است تا افراد زیادی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به مراکز درمانی مراجعه نکنند. در واقع بیمه‌های کشور ما زمانی کاربرد دارند که فرد با دندان پوسیده و خراب به درمانگاه مراجعه کند البته در این شرایط هم تعداد کمی از بیمه ها و نوع تکمیلی آنها وارد عمل شده و به بیماران کمک می کنند.

پوسیدگی و کشیدن دندان نتیجه ضعف نظام بیمه‌ای
دکتر خوشنویسان، رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سینانیوز گفت: «به علت تعرفه پائین، اکثر دندانپزشکان علاقه‌ای ندارند که با بیمه‌ها همکاری کنند از طرفی بیمه‌ها نیز در پرداخت‌های خود تعلل می‌کنند و این خود دلیلی برای کمرنگ شدن نقش بیمه ها در زمینه دندانپزشکی است. بنابراین بیمه‌ها باید تسهیلات بیشتری را برای عقد قرارداد داشته باشند و به همراه وزارت بهداشت در جهت تعیین تعرفه واقعی خدمات دندانپزشکی اقدام کنند.»

وی همچنین گفت: «هزینه‎‏های دندانپزشکی زیاد است و به دلیل ضعف در نظام بیمه‏‌ای، افراد نمی‌‏‌توانند این خدمات را در قالب پوشش بیمه دریافت کنند و به همین دلیل پوسیدگی‎‏های سطحی نیز پیشرفت کرده و منجر به کشیدن دندان‎‌ها می‌‎‏شوند.»

ظاهرا بی‌توجهی به خدمات دندان پزشکی ادامه دار خواهد بود زیرا علی رقم انتظارات از برنامه پزشک خانواده برای توجه به این موضوع شاهد اما و اگرهای فراوانی در مورد جایگاه داندانپزشکی در این برنامه هستیم. دکتر شریعتی، رئیس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده در گفت‌و‌گو با سینانیوز گفت: «خدمات دندانپزشکی در پکیج برنامه قرار دارد اما در صورت تامین منابع مالی خدمات دندانپزشکی نیز در برنامه پزشک خانواده قرارخواهد گرفت.»

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: