کد خبر:۶۹۸۲
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۶:۵۸
تعداد بازدید: 3110
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
قدرت شناختی شما بسیار بیش از تصورتان است
مغز را می‌توان طوری تربیت کرد که همانند یک مغز فوق العاده و پرقدرت رفتار کند، فقط باید برای این کار مغز را در چالش‌های جدیدی قرار دهید. نباید اجازه داد که بیش از این قدرت مغز‌هایمان گرفته شود

مغز را می‌توان طوری تربیت کرد که همانند یک مغز فوق العاده و پرقدرت رفتار کند، فقط باید برای این کار مغز را در چالش‌های جدیدی قرار دهید. نباید اجازه داد که بیش از این قدرت مغز‌هایمان گرفته شود.

به گزارش سینا به نقل از تایمز، این سخن «دیپاک چپرا» و «رادولف‌ای تانزی» است که یافته‌های جدیدی در مورد رابطه بین مغز و یافتن فرصت‌های تازه داشته‌اند. این دو روانپزشک در کتاب خود با نام Super Brain می‌گویند که مردم باید از نقش‌های خود به عنوان رهبر، کاشف، معلم و کاربر با خبر باشند و بتوانند راه‌های جدید را شناسایی کنند.

بر اساس گفته این دو شخص، ۵ تصور عمومی و غلط وجود دارد که قدرت مغز انسان را می‌گیرد. در زیر آن‌ها را بر می‌شمریم و دلایل چپرا و تانزی را برای آن ارائه می‌دهیم:

افسانه اول: «مغز انسان غیر قابل تغییر است»
مغز ما انسان‌ها به شدت قابلیت تغییر و حالت ارتجاعی دارد. شما می‌توانید در هر شرایط و سن و سالی فکر و نگرش خود را تغییر دهید.

افسانه دوم: «مغز روزانه میلیون‌ها سلول از دست می‌دهد که دیگر جایگزین نمی‌شوند»
هر چه ما از لحاظ سنی بزرگ‌تر می‌شویم، مناطق مهم مغز که شامل حافظه و قسمت یادگیری می‌شوند، به تولید عصب‌های سلولی جدید ادامه می‌دهند که این روند را می‌توان از طریق تمرین‌های بدنی، ذهنی و روابط اجتماعی شبیه سازی کرد.

افسانه سوم: «واکنش‌ها اولیه (ترس، عصبانیت، حسادت و پرخاش) نسبت به امور مختلف باعث می‌شود مغز در مورد انجام و یا عدم انجام آن فرمان دهد.»
این درست نیست، چرا که مغز انسان با وجود منطقی‌ترین ترس‌ها هم دستور به انجام کار مورد نظر می‌کند. اگر این مسئله وجود نداشته باشد، هیچ شخصی اقدام به انجام کارهای هراس‌آور همچون صعود به قله‌های بلند و تربیت شیرهای درنده را انجام نخواهد داد.

افسانه چهارم: «مغر آسیب دیده نمی‌تواند خود را التیام بخشد»
بعد از آسیب دیدن، مغز می‌تواند خود را دوباره بازسازی کند و ارتباطاتش را دوباره ایجاد کند. مغز شما در حال حاضر هم درحال بازسازی دوباره است. نیاز به بروز آسیب نیست تا روند بازسازی دوباره شروع شود، کافی است فقط زنده باشید. شما می‌توانید این مسئله را با در معرض تجربه‌های جدید قرار گرفتن بیشتر کنید. سعی کنید مهارت‌های جدیدی در زندگی خود پیدا کنید.

افسانه پنجم: «پیر شدن مغز امری اجتناب ناپذیر و غیرقابل بازگشت است»
زمانی که همانند بچه‌ها در موقع یادگیری مسئله‌ای جدید احساساتی می‌شوید، دارینه و سیناپس‌های جدید بوجود خواهند آمد و حافظه شما می‌تواند دوباره همانند دوران جوانی قوی شود.

خوب اگر شما به یکی از باورهای بالا اعتقاد داشتید، دیگر زمان است که از خرافه دور شوید و به فکر کشف راه‌های جدید در مغزتان باشید!
 
هانيه مغاني
برچسب ها: مغز ، باور
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: