کد خبر:۶۹۷۲
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۱ - ۲۲:۴۳
تعداد بازدید: 3429
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رکود بی سابقه در بازار طلا
رواج تقلب با کاهش عیار طلا
بازار طلا حدود یکسال است که دچار رکودی شده که شاید در 50 سال اخیر دیده نشده است؛ بازار طلا که در گذشته از ساعت 8 صبح آغاز به کار می‌کرد و پذیرای اقشار مختلف مردم بود اکنون با رکود عجیبی دست و پنجه نرم می‌کند
رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر با بیان اینکه رکود عجیبی بر بازار طلا حاکم است، گفت: اکنون این بازار در حال موت است و کاهش عیار طلا نیز تنها تقلب را رواج می‌دهد و تاثیری بر خروج از این وضعیت ندارد.
 احمد وفادار در گفت و گو با پانا درخصوص رکود بازار طلا گفت: بازار طلا حدود یکسال است که دچار رکودی شده که شاید در 50 سال اخیر دیده نشده است؛ بازار طلا که در گذشته از ساعت 8 صبح آغاز به کار می‌کرد و پذیرای اقشار مختلف مردم بود اکنون با رکود عجیبی دست و پنجه نرم می‌کند.

وفادار درباره دلایل رکود بازار طلا‌فروشان بیان کرد: نوسانات نرخ ارز در یکسال گذشته تاثیرات زیادی روی قیمت طلا گذاشته و این بازار از ثبات قیمت برخوردار نبوده است بر همین اساس مردم تمایلی به صرف سرمایه خود برای خرید طلا ندارند ؛ همچنین با توجه به نرخ تورم و مشکلات اقتصادی آنها قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به پیشنهاد کم‌شدن عیار طلا اظهار کرد: پیشنهاد کاهش عیار طلا از 18 به 14 چندی پیش از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنف طلا مطرح شد تا شاید چاره‌ای برای برون رفت از رکود حاکم بر بازار باشد اما این پیشنهاد تبعات زیادی در پی دارد.

رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران گفت: در گذشته ساخت طلا با عیار کمتر از عیار تضمینی در کشور رایج بود و خریداران ضرر و زیان این موضوع را متحمل می‌شدند، زیرا اگر طلای فروخته‌شده کمتر از عیار تضمینی هنگام خرید بود، کسی متوجه نمی‌شد و تنها زمانی که خریدار قصد فروش طلای زینتی خود را داشت متوجه این موضوع می‌شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز با وجود رواج عیار 18 شکایاتی وجود دارد که به دادگاه ارجاع داده می‌شوند؛‌ اگر عیار طلا کاهش پیدا کند به طور حتم تقلب بیشتر و اعتماد مردم برای سرمایه‌گذاری در این بازار کاهش می یابد.

وفادار توضیح داد: تفاوت قیمت طلا با عیار 14 شاید 20 هزار تومان باشد؛ این تفاوت چه تاثیری در قدرت مردم دارد؟ اگر اطمینانی در بازار طلا نباشد آنها چگونه پول خود را در بازار طلا صرف کنند.

رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران با بیان اینکه خرید طلا برای اکثریت جامعه نوعی سرمایه‌گذاری است، گفت:‌ طلا کالایی سرمایه‌ای است و خانواده‌ها نقدینگی خود را با خرید طلا حفظ می‌کنند؛‌ اکنون با نابسامانی قیمت طلا مردم دیگر تمایلی برای تبدیل سرمایه خود به طلا ندارند چون به آینده آن اطمینان ندارند.

کاهش اجرت ساخت راهکار خروج از رکود بازار طلا

وفادار در خصوص راهکار برون رفت بازار طلا از رکود گفت: شاید بهتر باشد تا کارگران اجرت ساخت خود را تا حدی پایین بیاورند تا کار سبک‌تر و رغبت مردم برای خرید بیشتر شود زمانی که نمی‌توان قیمت ثابتی برای طلای خام متصور بود پس با کنترل اجرت می‌توان اندکی بازار را کنترل کرد.

وی درباره واردات مصونوعات طلا و کارمزد آنها نیز بیان کرد: واردات طلا همیشه ممنوع بوده است و ظرف یکسال گذشته نیز طلایی وارد نشده است ما تنها می‌توانیم با کنترل اجرت ساخت به فروش بیشتر مصنوعات ایرانی و خروج بازار از رکود امیدوار باشیم.

 

برچسب ها: طلا ، عيار ، ركود
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: