کد خبر:۶۹۷۱
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۱ - ۲۲:۲۸
تعداد بازدید: 3719
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سن بلوغ دختران مناطق گرمسیر پایین‌تر از مناطق سردسیر
سن بلوغ در دختران خوزستانی و مناطق گرمسیر نسبت به مناطق سردسیر پایین‌تر است و معمولا از 9 سالگی صفات ثانویه جنسی، ایجاد و پس از یک یا دو سال نیز قاعدگی آغاز می‌شود

 یک متخصص زنان و زایمان گفت: سن بلوغ در دختران خوزستانی و مناطق گرمسیر نسبت به مناطق سردسیر پایین‌تر است و معمولا از 9 سالگی صفات ثانویه جنسی، ایجاد و پس از یک یا دو سال نیز قاعدگی آغاز می‌شود.

دکتر عبدالمجید باور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگر زودتر از 9 سالگی این صفات ایجاد شدند نماد بلوغ زودرس است و چنین مشکلی می‌تواند به دلیل سابقه ضربه مغزی، تومور مغزی یا اختلال هورمونی باشد که موجب می‌شود ترشحات هیپوفیز یا هیپوتالاموس، تخمدان را تحریک ‌کنند.

وی با بیان این‌که اصولا دختران تا سن 13 سالگی بالغ می‌شوند، افزود: گاهی صفات ثانویه که نماد بلوغ هستند در دختران ایجاد می‌شود ولی فرد پس یک یا دو سال عادت ماهانه نمی‌شود که نشان‌دهنده یک مشکل است و باید به پزشک مراجعه شود.

باور تصریح کرد: در چنین مواردی ممکن است رحم در بدن وجود نداشته باشد یا دستگاه تناسلی فرد معیوب باشد و حتی ممکن است واژن بسته شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: گاهی این مورد با درد شکم نیز همراه است که خانواده‌ها موضوع را جدی نمی‌گیرند. در صورتی که اگر به موقع به پزشک مراجعه شود می‌توان مشکل را به راحتی حل کرد.

وی ادامه داد: بیشتر این بیماران دیر مراجعه می‌کنند که موجب می‌شود بعدها برای بارداری دچار مشکل شوند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: