کد خبر:۶۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۱ - ۲۱:۳۹
تعداد بازدید: 2714
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
حجم خرید یلدایی مردم كاهش می یابد
بسیاری از آجیل فروشان در مرکز شهر می گویند: گرانی‌ها سبب نشده خرید مردم کاهش یابد اما حجم خرید آنها كم شده است.
بسیاری از آجیل فروشان در مرکز شهر می گویند: گرانی‌ها سبب نشده خرید مردم کاهش یابد اما حجم خرید آنها كم شده است.

در سالیان دور شب‌های یلدا افراد فامیل در محیطی صمیمی دور کرسی چوبی جمع می‌شدند و به قصه‌های بزرگترها گوش می‌دادند، زنان و دختران شب‌های چله در تکاپو و هیجانی خاص ملزومات غذا و تنقلات ویژه این شب را مهیا می کردند و برای گذران ساعات خوش در کنار فامیل لحظه شماری می‌کردند.‌

آنان در فضای دود گرفته آشپزخانه های قدیمی، انواع میوه و تنقلات به ویژه هندوانه، انگور، تخمه و نخودچی کشمش، و خرما را مهیا می‌کردند و بعد از خوردن شام و شیرینی تا نیمه های شب شعر، قصه و کتاب حافظ می خواندند.

هم اكنون نیز خانواده‌های ایرانی از هر طبقه اجتماعی و با هر قدرت مالی که باشند سعی دارند این شب را هرقدر که امکانش را داشته باشند برگزار كنند.

فردا مردم در حالی به استقبال بلند‌ترین شب سال می‌روند که داستان بلند گرانی‌ها ادامه دارد؛ قیمت اقلام مورد نیاز برای برگزاری شب یلدا با افزایشی قابل توجه نسبت به سال گذشته روبروست.

به گزارش ایلنا، هم اكنون قیمت آجیل در بازار تهران نسبت به سال گذشته افزایش صد در صدی را تجربه کرده است.

 براساس این گزارش قیمت هر كیلو گرم مویز 20 هزار تومان، توت خشك هر كیلو 19 هزار تومان، پسته در جه 1 هر كیلو گرم 60  هزار تومان، گردو هر كیلو گرم 35 هزار تومان، انجیر هر كیلو گرم 22 هزار تومان و بادام هندی هر كیلو گرم30 هزار تومان است كه نشان دهنده افزایش چشم گیر قیمتها نسبت به سال گذشته است.

با این حال بسیاری از آجیل فروشان در مرکز شهر می گویند: گرانی‌ها سبب نشده خرید مردم کاهش یابد اما حجم خرید آنها كم شده است.

این گزارش می افزاید؛ قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نیز به این شرح است؛ انار درجه یک کیلویی یک هزار و 880 تومان و درجه دو آن کیلویی یک هزارو 700 تومان. این در حالی است كه در سطح شهر قیمت ها متفاوت بوده و هندوانه از 2500 تومان تا 4 هزار تومان متغیر است.

برچسب ها: شب يلدا ، آجيل ، گراني
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: