کد خبر:۶۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۱ - ۲۱:۵۲
تعداد بازدید: 3812
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گرفتار شدن یک پهپاد جاسوسی آمریکایی در تور راداری ايران
پهپادˈاسکن ایگلˈکه از عرشه ناوگان دریایی آمریکا درخلیج فارس بامأموریت جاسوسی ازمراکزحساس به حریم هوایی ایران وارد شده بود، به رغم جثه کوچک دارای دوربین های پیشرفته جاسوسی با آخرین فناوری های روز جهانی است.
صبح امروز يک فروند پهپاد جاسوسي آمريکا به نام اسکن‌ايگل (Scaneagle)، در آب‌هاي عمومي خليج فارس توسط نيروي دريايي سپاه جمهوري اسلامي ايران شکار شد. همان‌گونه که در فيلم زير مشاهده مي‌شود، اسکن ایگل، هواپيمايي کوچک، کم هزینه، پر استقامت و غيرمسلح است که توسط شرکت اینسیتو، از زیرمجموعه‌های شرکت بویئنگ، طراحی و ساخته شد. این پهپاد بر اساس نوعی نیاز بازرگانی طراحی و ساخته شد. در ابتدا هدف ا‌ز طراحی این پهپاد کمک به ماهیگیران برای شناسايي مناطق ماهیگیری بود.
 
پهپادˈاسکن ایگلˈکه از عرشه ناوگان دریایی آمریکا درخلیج فارس بامأموریت جاسوسی ازمراکزحساس به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران وارد شده بود، به رغم جثه کوچک دارای دوربین های پیشرفته جاسوسی با آخرین فناوری های روز جهانی است.
اين پهپاد دارای یک دوربین هوشمند ثابت بسيار سبک است و بر روی هواپیما نصب می‌شود؛ این پهپاد می‌تواند تا 100 کیلومتر برد ارتباطي خود را با مرکز حفظ کند و بیش از 20 ساعت به پرواز ادامه دهد. طول بال هواپیما در حدود 10 فوت است و تا 75 گره دریایی هم سرعت دارد.
اسکن ایگل چه نوع پهپادی است؟

اسکن ایگل، هواپیمایی کوچک، کم هزینه، پراستقامت و غیرمسلح است که توسط شرکت اینسیتو، از زیرمجموعه های شرکت بویئنگ، طراحی و ساخته شد. این پهپاد در ابتدا بر اساس نوعی نیاز بازرگانی طراحی و ساخته شد.

** طراحی و توسعه

اسکن ایگل محصول مشترک اینستو وبویینگ است. فناوری پیشرفته این پهپاد به عنوان سامانه هوایی که بدون سرنشین وقابل حمل بسیار موفقیت آمیزبوده است. از این پهپاد برای گشت زنی در میدان نبرد استفاده می شود و از آگوست 2004 مورد استفاده ارتش آمریکا درعراق بوده است.

اسکن ایگل دارای یک دوربین هوشمند ثابت بسیار سبک است و بر روی هواپیما نصب می شود؛ این پهپاد می تواند تا 100 کیلومتر برد ارتباطی خود را با مرکز حفظ کند و بیش از 20 ساعت به پرواز ادامه دهد. طول بال هواپیما 1/3 متراست و سرعت آن در مأموریت های گشت زنی 91 کیلومتر برساعت بوده و حداکثر سرعت افقی آن 126 کیلومتر بر ساعت است.

این پهپاد پیشرفته برای استقرار و راه اندازی نیازی به باند ندارد. در واقع، این پهپاد برای پرواز از یک پرتابگر استفاده می کند.

درسال 2009، بویئنگ و اینستو اعلام کردند که مدلی عقاب شب را طراحی کرده اند که نوعی مدل تغییر یافته اسکن ایگل است. این مدل جدید دارای دوربین عملیات در شب نیز است.

درآگوست 2010 شرکت بوئینگ اعلام کرد که برای کنترل اسکن دیگل از ایستگاه های کنترلی راه دور دست به برنامه ریزی هایی زده است.

درجولای 2011، تیمی ازطراحان اسکن ایگل ویک پهپاد دیگربرای تحقیق و بررسی درمورد نوع جدیدتر دست به تحقیقات مشترک زدند.

** مشخصات فنی پهپاد Scan Eagle

استقامت پروازی: 24 ساعت

سقف پرواز: 5000 متر

حداکثر سرعت افقی: 126 کیلومتر بر ساعت

سرعت گشت زنی: 91 کیلومتر بر ساعت

نیروی محرکه: موتور 2 زمانه. 1.4 کیلووات؛ 1.9 اسب بخار

سوخت: گازوئیل

سیستم ردیابی: جی پی اس

وزن سازه خالی: 13.1 کیلوگرم.

حداکثر وزن در زمان پرواز: 20 کیلوگرم.

** سابقه عملیاتی

این پهپاد در سال 2005 وارد ارتش آمریکا شد؛ به غیر از ارتش آمریکا، استرالیا نیز از این پهپاد استفاده می کند،در سال 2008 کانادا اعلام کرد ازاین پهپاد برای عملیات خود درافغانستان استفاده می کند. این پهپاد ازآوریل 2009 تا2011 بیش از 500 هزار ساعت پرواز داشته است.

Scan Eagleˈ نامی است که این پهپاد آمریکایی را در ناتو با آن می شناسند؛ ˈعقاب تصویربردارˈ آمریکایی که ازعرشه ناوگان دریایی آمریکا درخلیج فارس با مأموریت جاسوسی مراکزحساس به حریم هوایی کشورمان وارد شده است به رغم جثه کوچک دارای دوربین های پیشرفته جاسوسی با آخرین فناوری های روز جهانی است.

پس ازشکار RQ170 آمریکایی توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آمریکا ساخت و به کارگیری بیشتر پهپادهای کوچک را دردستور کارخود قرارداد تا از پوشش راداری ایران عبور کند اما شکار این عقاب اسکنر آمریکایی ثابت می کند که سامانه های راداری و پدافندی مدافعان هوشیار و بیدار آسمان ایران اسلامی، اجازه هیچ گونه تحرکی را به پرندگان جاسوس و متخاصم دشمن نخواهند داد. منبع : سپاه نيوز - باشگاه خبرنگاران

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
سرباز ایران
|
UNITED KINGDOM
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۴
0
2
با سلام و خسته نباشید به تمام مدافعان مرزهای ایران اسلامی- انقد می خوره تو پوز این آمریکایی ها باز هم از رو نمی رن که .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۵
2
0
عجب
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: