کد خبر:۶۹۳۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۹
تعداد بازدید: 3245
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دوران انکار به سر رسيده است
متاسفانه درچند سال گذشته آمار مبتلايان به ايدز در كشورمان رو به افزايش گذاشته و به قول مسولان بهداشتي كشور بايد منتظر فوران آتش فشان ايدز در كشور باشيم.

ويروس نقص سيستم دفاعي بدن يا همان ايدز(HIV) را همه مي شناسند. عاملي كه راههاي انتقال چهارگانه آن از طريق مادر آلوده به جنين، انتقال از طريق خون آلوده، سرنگ مشترک به خصوص در بين معتادان و رابطه جنسي مي باشد. متاسفانه درچند سال گذشته آمار مبتلايان به ايدز در كشورمان رو به افزايش گذاشته و به قول مسولان بهداشتي كشور بايد منتظر فوران آتش فشان ايدز در كشور باشيم.

بر اساس آماري كه وزارت بهداشت تا پايان سال 90 اعلام كرده است 24 هزار و 290 نفر مبتلا به ايدزدركشورمان شناسايي شده و داراي پرونده پزشكي مي باشند. حدود 46 درصد از اين مبتلايان به HIV در زمان ابتلا در گروه سني 34-25 سال قرار داشته‌اند که بالاترين نسبت در بين گروههاي سني را به خود اختصاص مي‌دهند.

درخصوص اين آمارها و راه هاي ابتلاي افراد به ويروس ايدز چند نكته مطرح است كه اشاره به آنها مي تواند روشنگر افكار عمومي و هشداري براي جامعه باشد تا نسبت به علائم بازدارنده و سلامت خانواده ها، توجه بيشتري به كارگيرند.

- آمار وزارت بهداشت فقط موارد شناسايي شده HIV را نشان مي‌دهد و به علت آگاهي کم مردم درباره اين بيماري و روشهاي پيشگيري و درمان آن و با توجه به اينکه سيستم شناسايي فعال دراين زمينه نداريم، آمارهاي اعلام شده نمي تواند بيانگر وضعيت واقعي اين بيماري در کشور باشد. براساس فرمول جهاني محاسبه مبتلايان به ويروس ايدز هرمقدار آمار رسمي اعلامي درمورد تعداد مبتلايان بايد در5 يا 4 ضرب شود. با اين حساب بايد تعداد مبتلايان دركشورمان را بيش از 100 هزار نفر دانست كه درحدود 70 هزار نفراز آنها حتي از بيماري خود با خبرنيستند!.

- عدم برخورد صحيح و اطلاع رساني سازنده در رسانه ها و برخورد متعصبانه با اين بيماري، سبب شده تا جامعه نگاهي بسيارمنفي و دفع كننده نسبت به مبتلايان داشته باشد. به طوري كه بسياري از افراد كه درمحدوده خطر ابتلا قرار دارند به هيچ وجه حاضر نمي شوند تا خود را درمعرض آزمايش و به مراكز پزشكي معرفي كنند. اين برخورد ناصحيح اجتماعي خود باعث گسترش و شيوع اين بيماري گرديده است.

- تاپيش از اين علل ابتلا به HIV در بين کل مواردي که تاکنون به ثبت رسيده‌اند به ترتيب تزريق با وسايل مشترک در مصرف کنندگان مواد «69.6 درصد»، رابطه جنسي «10.1 درصد»، دريافت خون و فرآورده‌هاي خوني «1درصد» و انتقال از مادر به کودک «1درصد» بوده است. اما اكنون نگراني از شيوع بيشتر ايدز در کشور عامل انتقال جنسي است. براساس گفته هاي برخي پزشكان عضو انجمن ايدز كشور، هم اكنون بيش از 90 درصد مراجعين و مبتلايان به HIV از طريق انتقال جنسي آلوده شده اند كه يا خود از آن بي خبرند و مدام درحال شيوع آن هستند و يا از معرفي خود به مراكز درماني ترس و ابا دارند.

- بالارفتن سن ازدواج، جوان بودن جمعيت کشور، نارضايتي جنسي در خانواده، وجود روابط جنسي غير متعارف و خارج از حريم خانواده، عمده ترين دلايل شيوع عامل انتقال جنسي ويروس ايدز مي باشند كه بايد آنها را جدي گرفت و از پرداختن و رفع آنها ابايي نداشته باشيم.

دوران انکار به سر رسيده است!؛ اگر مي خواهيم از فوران آتش فشان ايدز در كشور جلوگيري كنيم مي بايست از لاپوشاني كردن، مخفي نگاه داشتن آمارهاي واقعي، ترس از شكسته شدن عفت عمومي جامعه، عدم اطلاع رساني عمومي درزمينه معرفي اين بيماري و راه هاي پيشگيري آن دست برداريم و با واقع بيني به اين موضوع نگاه كنيم. براساس اعلام وزارت بهداشت تاكنون اقدامات بسيار موثري براي كنترل انتقال بيماري از طريق سرنگ مشترك و انتقال خوني انجام شده است. لذا ضروريست تا مسولان مختلف كشور كه هركدام به نوعي در كنترل رفتارهاي پرخطر جنسي به عنوان يكي از اصلي ترين عوامل ابتلا به ايدز، دخيل هستند، توجه بيشتري به اين امر داشته باشند تا سرعت ابتلا به ويروس ايدز در كشورمان كاهش يابد و متعاقباً جلوي بسياري از بزهكاري هاي اجتماعي از اين طريق گرفته شود.
منبع: آفرینش - حميدرضا عسگري
برچسب ها: ایدز ، بهداشت
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: