کد خبر:۶۹۱۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۰
تعداد بازدید: 3248
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خواب شبانه زیر نور چراغ، ‌آدم را افسرده می‌کند
لازم است که خواب شبانه همراه با خاموش کردن کامل لامپ ها و حتی دستگاه رایانه باشد تا انسان در معرض ابتلا به بیماریهای عدیده به ویژه افسردگی و ضعف حافظه قرار نگیرد

محققان بر اساس نتایج تحقیقات علمی جدید دریافتند که خوابیدن شبانه افراد زیر نور چراغ احتمال ابتلای آنها به افسردگی را افزایش می‌دهد.

به گزارش فارس به نقل از نشریه نیچر، محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا به اطلاعات جدید و حساسی درباره خواب دست یافتند.

این محققان بر اساس نتایج تحقیقات خود تاکید کردند: لازم است که خواب شبانه همراه با خاموش کردن کامل لامپ ها و حتی دستگاه رایانه باشد تا انسان در معرض ابتلا به بیماریهای عدیده به ویژه افسردگی و ضعف حافظه قرار نگیرد.

محققان گفتند: قرار گرفتن در معرض پرتو نور برای مدت طولانی در جریان شب یا هنگام خواب، انسان را با خطرات سلامت زیادی روبه‌رو می‌کند زیرا این وضعیت سطح هورمون کورتیزول را در بدن بالا می‌برد و برخی تغییرات فیزیولو‍ژیک را ایجاد می‌کند که در نهایت به بالا رفتن احتمال ابتلا به افسردگی و کاهش سطح عملکرد ادراکی نظیر حافظه، تمرکز و نظایر آن منجر می‌شود.

محققان تاکید کرد: ضعف عملکرد ادراکی مشکلات این افراد را زیاد می‌کند و آنها را در معرض دشواری آموختن و مشکلاتی در آموزش قرار می‌دهد.

به گفته محققان، مشکل در اینجاست که این افراد در معرض نورهای لامپ ها و دستگاههای رایانه یا حتی دستگاههای آیپد قرار می دهند و لازم است که در جریان خواب همه این دستگاهها خاموش باشند تا انسان در معرض ابتلای احتمالی به مشکلات سلامتی یاد شده قرار نگیرد.

محققان نتایج تحقیقات خود را تفسیر کرده و به سلولهای خاص و حساس به نور در داخل شبکیه چشم به اسم  intrinsically photosensitive retinal ganglion cells اشاره کردند که وقتی در طول شب در معرض نور قرار می‌گیرد؛ فعال می‌شود و این امر تأثیر منفی بر مراکز مغزی مسئول خلق و خوی، حافظه و آموزش می‌گذارد لذا بهتر است که شب، هنگام خواب، همه نورهای خانه را خاموش کرد.

برچسب ها: خواب شبانه ، نور
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: