کد خبر:۶۹۰۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۱ - ۲۱:۲۶
تعداد بازدید: 2921
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خالکوبی تجربه ای دردناک با هزینه هنگفت همراه با یک عمر پشیمانی
انجام خالکوبی (تاتو) ممکن است برای افراد بسیار گران تمام شود چون در این فرآیند سوزن می تواند در یکی از سدهای دفاعی بدن نفوذ کند و همراه خود عوامل میکروبی را وارد بدن سازد
متخصص پوست و عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: انجام خالکوبی (تاتو) ممکن است برای افراد بسیار گران تمام شود چون در این فرآیند سوزن می تواند در یکی از سدهای دفاعی بدن نفوذ کند و همراه خود عوامل میکروبی را وارد بدن سازد.

به گزارش مهر، آیت عیسی زاده اظهار داشت: خالکوبی (تاتو) عملی است که در آن با استفاده از سوزن های مخصوص نقاطی از بدن را سوراخ و سپس رنگدانه هایی به آن تزریق می کنند و با این عمل طرح مشخصی روی آن نقطه از بدن حک می کنند.

وی گفت: تاکنون بیش از 50 نوع رنگدانه و سایه مختلف که در عمل تاتو و آرایش های دائم از آن استفاده می شود شناسایی شده و روز بروز بر تعداد آن نیز افزوده می شود.

وی با اشاره به اینکه هیچکدام از این رنگدانه های مورد استفاده در تاتو و خالکوبی برای تزریق در پوست تایید نشده اند تاکید کرد: بسیاری از این رنگدانه ها حتی برای تماس با پوست انسان نیز مضر است.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان داشت: اگر وسائل خالکوبی و تاتو آغشته به خون افراد آلوده باشد احتمال انتقال بیماری های ایدز، هپاتیت و... وجود دارد و در صورت بروز هرگونه بیماری واگیر دار تجربه ای دردناک وهزینه هنگفت یک عمر پشیمانی برای افراد رقم خواهد خورد.

وی پدیدار شدن ضایعه گرانولوما (برجستگی پوست) را از معضلات خالکوبی ذکر کرد و گفت: در صورت پشیمانی افراد پس از خالکوبی، ضمن اینکه درمان آن رضایت بخش نخواهد بود عوارض برگشت ناپذیر و جانبی از قبیل تغییر رنگ پوست را نیز در پی خواهد داشت.

وی بیماری های واگیردار مانند ایدز و هپاتیت و حساسیت های پوستی وهمچنین عفونت های پوستی را از معضلات احتمالی عمل خالکوبی غیر بهداشتی بیان کرد.

عیسی زاده به تمامی شهروندان توصیه کرد در صورت مشاهده این قبیل تخلفات و هرگونه مشکل بهداشتی مراتب را به گروه بهداشت محیط و حرفه ای با شماره 2446699 اطلاع دهند.
 

برچسب ها: خالکوبی ، تاتو
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: