کد خبر:۶۸۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۶
تعداد بازدید: 27682
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
جوانی متأهل هستم و عاشق یک دختر شده ام! چه کنم؟
من جوانی 30 ساله هستم و در حالی كه زن هم دارم عاشق دختری شده ام. آن دختر هم به سختی هر چه تمامتر عاشق من شده است!

پاسخگو: اداره پاسخ به سؤالات و شبهات مجمع جهانی اهل بیت(ع)
    
سؤال: من جوانی 30 ساله هستم و در حالی كه زن هم دارم عاشق دختری شده ام. آن دختر هم به سختی هر چه تمامتر عاشق من شده است!

من چند بار تصميم به جدايي از آن دختر گرفتم ولی او اصلاً راضی نمی‏شود. من هم به او گفتم بايد چند سال منتظر من باشی.

من انسان خداترسی هستم. از آنجايي كه تا حالا با عاطفه کسی بازي نكرده ام اگر بخواهم آن دختر را به حال خودش بگذارم ممكن است حتی در خانه شوهر آینده اش هم فراموشم نكند. همچنین ممكن است عشق پاك ما تبديل بشود به گناهان كبيره.

برای من اين دنيا مهم نیست بلکه آن دنيا مهم است. لذا خواهشمندم مرا راهنمایی كنيد که: «آیا در حالی که ما عاشق هم هستيم گرفتن اين دختر ثواب است يا گناه؟».

با تشكر .

پاسخ:

باسمه تعالی

برادر گرامی!

اجازه بدهید بی مقدمه به شما بگویم که مطمئن باشید این دختر باعث نابودی زندگی شما خواهد شد. پس به ابراز عشق او بی اعتنایی کنید.

فرمایش امیرالمؤمنین (ع) که محبت زن را "شمشیر شیطان و مایه فتنه" شمردند، اشاره به همین گونه ابراز محبت‌های نامشروع دارد. در قرآن کریم به پرهیزکاران توصیه شده که در برابر چنین وسوسه هایی شیطانی با استفاده از یاد خدا مقابله کنند؛ «ان الذین اتقوا اذا مسهم طائف من الشیطان تذکروا» یعنی: «در حقيقت كسانى كه [از خدا] پروا دارند چون وسوسه‏اى از جانب شيطان بديشان رسد [خدا را] به ياد آورند و بناگاه بينا شوند». (سوره مبارکه اعراف ـ آیه 201).

بنابراین پاسخ صریح ما این است که گرفتن اين دختر به هیچ عنوان ثواب نیست.

برای توضیح بیشتر به این نکات توجه کنید:

1. متأسفانه در نامه خود از چگونگی آشنایی با هم و میزان روابط سخنی نگفته اید. قطعاً اگر بخواهیم به تمامی جوانب امر بپردازیم خواهید دید که این ارتباط هم برای دین و ایمان شما خطرناک است، و هم برای موقعیت شغلی، اجتماعی و خانوادگی شما.

2. بسیاری از توجیهاتی که در نامه خود برای ادامه این ارتباط نوشته اید، در واقع "زینت‏های شیطانی" است. زینت دادن ذنوب و توجیه کردن گناهان، یکی از تکنیک‏های مؤثر شیطان است که صورت واقعی گناهان را عوض کرده و به شیوه های مختلف آنها را تزئین می‏کند. مثلاً فساد را اصلاح، شرک را عبادت و ظلم را عدالت می نمایاند. مثلاً در مورد مشکل شما، "رابطه گناه آلود و مخرب" را برایتان به عنوان "عشق پاک" نمایانده است. خداوند در قرآن می فرماید: «وَإِذْ زَيَّنَ لَهُمُ ٱلشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ وَقَالَ لاَ غَالِبَ لَكُمُ ٱلْيَوْمَ مِنَ ٱلنَّاسِ وَإِنِّي جَارٌ لَّكُمْ فَلَمَّا تَرَآءَتِ ٱلْفِئَتَانِ نَكَصَ عَلَىٰ عَقِبَيْهِ وَقَالَ إِنِّي بَرِيۤءٌ مِّنْكُمْ إِنَّيۤ أَرَىٰ مَا لاَ تَرَوْنَ إِنَّيۤ أَخَافُ ٱللَّهَ وَٱللَّهُ شَدِيدُ ٱلْعِقَاب». یعنی: «[ياد كن] هنگامى را كه شيطان اعمال آنان را برايشان تزئین کرد و  گفت امروز هيچ كس از مردم بر شما پيروز نخواهد شد و من پناه شما هستم. پس هنگامى كه دو گروه يكديگر را ديدند [در قیامت، شیطان و گناهکاران یکدیگر را دیدند] شيطان به عقب برگشت و گفت: من از شما [گناهکاران] بيزارم من چيزى را مى‏بينم كه شما نمى‏بينيد من از خدا بيمناكم و خدا سخت‏ كيفر می دهد». (سوره مبارکه الانفال ـ آیه 48)

3. بدون شک فراموش کردن آن دختر به نفع شماست؛ ولی این فراموشی زمان‏بر است و شاید ماه ها و سال‏ها به طول انجامد؛ لذا نیازی به فراموشی سریع ایشان نیست، چرا که صرف کم رنگ شدن خاطرات او حکم فراموشی وی را دارد.

4. در نامه خود نوشته اید که "انسان خداترسي هستید و تا حالا با عاطفه كسي بازي نكرده اید". به نظر ما هم همینطور است و شما اگر خداترس نبودید این سؤال را انجام نمی دادید و برای این رابطه به شک نمی افتادید. اما شما که عواطف دیگران برایتان مهم است آیا می دانید که اگر همسر شما از این رابطه آگاه شود، برایش بسیار کشنده خواهد بود. یکی از تلخ‌ترین پدیده ها در زندگی زناشویی همین است که زن، احساس کند شوهرش به زن دیگری علاقه یا با او رابطه دارد. آیا عاطفه همسرتان برایتان مهم نیست؟!

5. توصیه بعدی ما این است که تا حد امکان، ذهن خود را نسبت به این مسأله مشغول نکنید. مطمئن باشید دختر مورد نظر هم هرقدر وابسته شده باشد، پس از جدایی کامل شما ـ با شرایطی که در ادامه خواهیم گفت ـ کاملاً فراموشتان کرده و از زندگی جدید با همسرش لذت خواهد برد. پس با افکار مزاحمی که به هر شکل شما را وسوسه میکند مقابله جدی داشته باشید.

روش‏های از بین بردن دلبستگی

1. حقیقت را بپذیرید: حقیقت این است که شما متأهل هستید و این رابطه به نفع دین و دنیای شما نیست. باید توجه داشته باشید که در مواردی، چنین دلبستگی هایی ناشی از اختلالات روانی مانند افسردگی است که باید هر چه زودتر در پی درمان بود.

2. بزرگ نمایی نکات منفی فرد مورد نظر: برای فراموش کردن آن دختر باید واقع‏بین باشید و نقطه های منفی وی را هم ببینید، هم بگویید و هم بنویسیدو همه افراد نکات مثبت و نکات منفی دارند. هر شب قبل از خواب نکات منفی او را با جزئیات ریز بنویسید و با صدای بلند بخوانید و سپس بخوابید. حتما باید این کار قبل از خواب انجام شود. چون اگر روانشناسی «هیلگارد» را خوانده باشید میدانید که انسان وقتی‌ چیزی را قبل از خواب یاد می گیرد و سپس به خواب میرود انبار گردانی مغزی میشود و ذهن شروع میکند به سامان دادن آن آموخته ها. لذا باید این کار،  قبل از خواب اتفاق بیافتد.

3. به رخ کشیدن: وقتی تمام خارها و معایب وی را دیدید و لمس کردید، میتوانید به عنوان قدم بعدی روی این تفسیر کار کنید که: "آیا این همان کسی است که من با قدرت دارم به سویش می روم و تمام هستی، رابطه خانوادگی و آبرویم را دارم فدای آن می کنم؟".

4. از دوستان و خانواده کمک بگیرید: حمایت اجتماعی یکی از مهمترین فاکتورها در کنار آمدن با این مسئله است. از دوستان و افرادی که به حرفهایتان گوش میدهند و به شما برای ادامه زندگی انگیزه می دهند کمک بگیرید. گذراندن وقت با دیگران ممکن است که در ابتدای کار برایتان دشوار باشد اما کمکتان میکند بفهمید که کسان دیگری هم در زندگیتان هستند که نگران شما هستند و حمایتتان می کنند.

5. برگرداندن یادبودها: پس دادن یا از بین بردن همه عکس ها، یادگاری ها، نامه ها، پیامک‏ها و همه یادبودهای رابطه قبلی می تواند به پیشرفت روند فراموش کردن شما کمک کند. شماره تلفن وی را حذف کنید و حتی در صورت امکان خط موبایل خود را نیز عوض کنید.

کمک های معنوی برای دوری از این گناه

برای مقابله با این گونه وسوسه ها بر تلاوت سوره واقعه در هر شب مداومت داشته باشید.

استمرار ذکر «اُفَوِّضُ أَمرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَاد» (سوره غافر ـ آیه 44) هم مؤثر است.

دلیل اصلی این همه تأکید بر بی توجهی به علاقه به آن دختر این است که شما متاهل هستید و همسری را برگزیده اید و به فرمایش حق تعالی، با همسرانتان پیمانی محکم بسته اید: «وأَخَذْنَ مِنكُم مِّيثَاقًا غَلِيظا» یعنی: «زنان شما از شما پيمانى استوار گرفته‏اند» ﴿سوره مبارکه نساء ـ آیه ۲۱﴾. پس نباید این عهد و میثاق را بشکنید.

امیدواریم علاوه بر همت خودتان، خداوند هم به شما در نجات از این دام شیطانی کمک کند.
 
منبع: ابنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۰
11
15
پاسخگو: اداره پاسخ به سؤالات و شبهات مجمع جهانی اهل بیت(ع)
اجازه بدهید بی مقدمه به شما بگویم که مطمئن باشید این دختر باعث نابودی زندگی شما خواهد شد. پس به ابراز عشق او بی اعتنایی کنید.

بنده اساساً با پاسخ اداره مذکور مخالفم چرا؟ چون اولا : هرگاه دختری عاشق یک فرد متاهل شود لزوماً شیطان نیست که باعث تخریب زندگی فرد متأهل شود ثانیاً ارائه یک پاسخ صریح نیاز به بررسی کارشناسانه و روانشناسانه داشته که مستلزم دریافت ورودی بیشتر از زندگی فردمتاهل ، مشکلات موجود و کمبودها در زندگی ، مدت زمان زندگی ، چگونگی ایجاد رابطه /عشق جدید و ... می باشد.
پیشنهاد می گردد بجای ارائه راه حل جاهلانه یا غیر کارشناسانه ، بررسی و ارائه راه حل را بعهده روانشناسان حاذق بگذاریم چه بسا نتیجه بر عکس شده و نتیجه ای درست هم باشد. س.م
یک بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۱
1
10
بدون هیچگونه تعللی او را فراموش کنید شما در زندگی به دنبال این باشید که چه چیزی باعث شادی و بالاتر رفتن کیفیت و رضایت شما و همسرتان از زندگی مشترک می شود و آنها را در زندگی پیاده کنید تا به آرامش برسید
در ضمن شما که ادم خداترسی هستید سعی کنید در رابطه با جنس مخالف اصول و احکام اسلامی را رعایت کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید
و احساسی نسبت به دیگران پیدا نکنید
سعی کنید شماره تلفن، ایمیل و هر کانال ارتباطی که با آن دختر داشتید را تغییر دهید و دلتان به حال او نسوزد همانگونه که دل او برای از بین رفتن زندگی شما و همسرتان نسوخته است
منم یه عاشقم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۱
0
15
بهت پیشنهاد میکنم اون دخترو بزاری کنار
تا به حال فکر کردی اگه زنت عاشقت باشه براش چقد سخت میشه؟
میگی دوست نداری با احساس دختر بازی کنی ولی به این فکر کردی اگه با اون ازدواج کنی با احساس زنت بازی کردی؟
به گذشته برگرد و ببین چی شد که با زنت ازدواج کردی؟
احساس نمیکنی گناه داره؟
وجدانت اجازه میده در مقابل زنت که بهش تعهد داری بهش خیانت کنی
دنیایی هم عشق بین شما دوتا وجود داشته باشه با این عشقت داری یه دختره دیگرکه همون زنت باشه رو نابود میکنی و زندگیشو امیدشو آرزوهاشو به تباهی میکشی...
اگه بازم خواستی کمکت کنم بگو تا کمک کرده باشم...!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۳
0
16
با سلام
دوست عزیز اگر روزی متوجه بشوی که همسرتان عاشق یک جوان مجرد بسیار با ایمان و خداترس شده ،چه احساسی داری جواب شما در این احساس نهفته است
اسماعیل
|
United States
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۳
0
15
تنها به سفر زیارتی برو حدود یک ماه .من هم چنین وضعی داشتم و با این روش که پیشنهاد یک روحانی محترم بود مشکلم رفع شد.
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۴
2
6
به اندازه یک تذکر یادآوری میکنم که نتیجه خطای رفتاری افراد، الزاماً حضور و تنبیه میستقیم خدا را در بر ندارد. بلکه قانون عمل و عکس العمل زندگی، بازی ناجوانمردانه تری را سر راه زندگی آدم خواهد گذارد. قدما بیشتر بر این امثال واقف و معتقد بودند. مثلاً میگفتند اگر درب خانه کسی را با سنگ ریزه ای زدی، درب خانه ات را با کوخ خواهند زد. بگذریم....
شروع رابطه شما با دختر یا خانم دیگری، اگر در چارچوب اخلاق، عرف منطقی و شرع نبوده باشد، بزودی عواقب سنگینی را شاهد خواهید بود. باز هم بگذریم....
از غضب خدا غافل نباشید.... خداوند در جایی که قانونش به بی احترامی گرفته شود، بد عقوبت میگیرد.
این تجارب مشهود بود نه کلام منبری...
تو خود خواه پند گیر خواه ملال...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۴
4
4
سلام دوست عزیز.
عاشق شده ای؟ دمت گرم. غمت کم.
من میگویم: آفرین.
من میگویم: اصلاً به گناه و ثوابش فکر نکن. دل و عقل در این میدان بازیچه اند.
من میگویم:
نمیدانم به عشق به چه اطمینان و عمقی اعتقاد داری.
اگر قدرت عشق را دست کم نمیگیری، این را هم بیاد داشته باش که مقام عشق را به اندازه همت و شان و باور آدمها به آنها میدهند.
به کم قانع مباش.
اگر واقعاً مدعی عشقی، هر آنچه به تو داد. نگیر. او برایت بالاتر از آن را خواهد آورد.
به کم قانع مباش.
روحت سپید و آرزوهایت بر کف دستت باد.
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۵
8
10
تو ... خوردی که عاشق یه دختر دیگه شدی در حالی که زن داری . می خوای رنت را بد بخت کنی مگه زنت چی از بقیه دخترا کم داره که دنبال یه دختر دیگه هستی .
اون دختر هم غلت کرده که به تو دل بسته .
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۵
2
7
سلام دوست عاشق
1)قشنگ تو اگه از خدا بترسیدی اونقد به این دختر نزدیک نمیشدی که حالا عاشق همدیگر بشین
2)اگر اینقد احساساتی و دلسوزی پس چرا به حال خانمت دلسوزی نمیکنی بلاخره اون هو یه روز یه دختر بود و همان احساس ظریف این دختر را داشت
3)به جون خودم پوستت خیلی کلفته بابا مردم از دست یکیشون عاصی ان اون وقت تو جفت جفت عاشق میشی
و در آخر
خر تر از این نشو که پشیمون میشی
عاشقی برا ده روز اوله
بعدش تازه موقع پدرت در بیارم است
حالا تصمیم با خودت
شقایق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۷
0
7
یه لحظه خودت رو جای خانومت بذار!
چرا فقط به احساس دختری که عاشقش شدی فکر میکنی؟
پس اگه قلب خانومت که با هزار امیدو آرزو به خونه ت اومده بشکنی چی؟اینکه گناهش صدبرابر بدتر از اونه!
اون دخترخانوم هم مقصر خودش بوده همینکه اصلا به خودش اجازه داده به یه آقای متاهل فکر کنه!!چیزی که هست پسر مجرد!
مطمین باش اون دختر تا با یکی دیگه ازدواج کنه فراموشت میکنه. از دل برود هر آنکه از دیده برفت!
در ضمن میگن:قبل از ازدواج چشماتو خوب باز کن بعد از ازدواج یکم ببندشون.
به امید اینکه هیچ زوجی به هم خیانت نکنن حتی توی فکر و خیالشون.
موفق باشی
نا شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۷
8
9
با ایشان نیز ازدواج کنید چون کار خلاف شرع نمی کنید
FARZAD
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۷
10
7
عزيزم اگه واقعا عاشقشي و ميدوني ميتوني خوشبختش كني و زنت و خانواده ات راضي اند برو بگيرش
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۸
7
7
دوست عزیز.بد موقعیتی گیر کردی...بنظر من یا بیخیال شو یا به خانومت بگو....در صورت زنده ماندن یه راه حل پیدا میکنی
ثمین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۸
2
11
آقای محترم شما به جا اینکه نگران اون دختر باشید نگران خانم خودت باش که دلشو خوش کرده که ی مرد تو زندگیش باهاشه.واقعا واسه همچین مردایی متاسفم.
غزل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۹
1
12
بنظرم مقصرخودت بودی چرارفتی طرفش توکه زن داشتی اونم بدبخت کردی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۱
2
10
خاک را بردار البته دودسته و بریز توی سرت.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۴
0
7
اينا بهونه است و يه ذره هم فيلم ،اون دختر تو نباشي يكي ديگه سريع جايگزينه،نه واسه آدمي كه با اينكه ميدونه تو زن داري،مي خواد زندگيتو بپاشه
منا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
8
1
مگه چند بار زنده ای اگه همو دوست داری از زنت جدا بشو برو با هاش ازدواج کن و دو تاییی حالش و ببرید
sakhi tanha
|
Afghanistan
|
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۴
5
2
من عاشق دختری هستم چه کار کنم دارم دیوانه میشم
آبدیده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
0
6
داداش من تو دلتم. عشق مشقی در کار نیست فیلت یاد هندستون کرده. تنوع میخای . مردا تنوع طلبند حتی اگه زنشون زیباتر باشه اسیر محبت(شاید محبت دروغ) میشن. در هر صورت خیانت به زنت بزرگترین گناهه. معلوم نیست چند ماه یا چند ساله دلبسته اون دختر شدی که در طول این مدت همش خیانت به خانومت محسوب میشه. اینجاس که باید از خدا شرم کنی
یه نفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۰
3
10
شاید اگه از زندگیت راضی بودی این اتفاق نمی افتاد ولی به هر حال و به هر دلیل فکر می کنی عاشق زن دیگری هستی همسرت را قانع کن ... چه جوری؟ خوب این دیگه مشکل توست ... یا با پول یا با حرف...به هر حال صداقت داشته باش ...هم با خودت هم با همسرت ... شتر سواری دولا دولا نمی شه ... اگه صادقانه قدم برداری و از خدا کمک بخوای اونم کمکت می کنه ...مسلماً زندگی با مردی که دلش در گرو زن دیگری است برای هیچ خانمی معنایی نداره ... پس تکلیف زندگی خودت و خانمت را مشخص کن ... شاید او هم راضی به طلاق شد و با شخصی که دوستش دارد ازدواج کرد ... با این راه حل راضی هستی ؟؟؟
شخص خاص
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
0
0
آقای محترم فقط یک درصد فکر کنید همسر شما هم عاشق مردی دیگر شده باشد و نتواند با احساسات او بازی کند و او را کنار بگذارد. احساس شما چیست؟ شما اگر بدترین زندگی را هم در کنار همسر خود داشته باشید باز هم مجاز نیستید با احساسات همسرتان بازی کنید. چرا پیش مشاور نمی روید. یا با همسرتان صحبت نمی کنید؟ در ضمن آن دختر که حاضر است زندگی یک زن ویران شود به نظر شما چگونه انسانی است؟ من به شما توصیه می کنم در کنار گذاشتن او لحظه ای تعلل نداشته باشید. در ضمن کسایی که دارن تشویقتون میکنن برین سراغ اون دختر خودشون اینکارن.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: