کد خبر:۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۸۷ - ۰۸:۵۰
تعداد بازدید: 17270
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
شمارش سرانگشتي يک معضل زيرزميني
زنان خياباني چگونه متولد مي شوند؟
درباره علل به وجود آمدن پديده زنان خياباني ديدگاه هاي مختلفي وجود دارد. در حالي که برخي کارشناسان بر علل اقتصادي ايجاد اين پديده تاکيد مي کنند، برخي ديگر از کارشناسان علل اجتماعي و رواني...
در کنار آسيب هاي اجتماعي موجود در جوامع شهري و صنعتي پديده زنان خياباني به عنوان آسيبي جدي مدنظر است که يافتن راه نجات و خلاصي از آن آرزوي هر جامعه اي است. زنان خياباني زناني هستند که برخلاف معيارهاي ارزشي اجتماع (قانون، مذهب، فرهنگ و اخلاق) براي کسب درآمد اقدام به برقراري روابط با مردان بيگانه مي کنند. سازمان بهزيستي به عنوان متولي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي، زنان خياباني را چنين تعريف مي کند: زنان خياباني، زناني هستند که از راه خود فروشي امرار معاش مي کنند. لذا شناسايي و يافتن علل شکل گيري اين پديده از جمله موضوع مهم علومي چون جامعه شناسي، روانشناسي، علوم تربيتي، اقتصادي و... است.

زنان خياباني چگونه متولد مي شوند؟
درباره علل به وجود آمدن پديده زنان خياباني ديدگاه هاي مختلفي وجود دارد. در حالي که برخي کارشناسان بر علل اقتصادي ايجاد اين پديده تاکيد مي کنند، برخي ديگر از کارشناسان علل اجتماعي و رواني را در ايجاد آن موثر مي دانند. محمد حسين فرجاد يکي از کارشناسان اجتماعي است که در اين باره مي گويد: پديده زنان خياباني زاييده فرار دختران و زنان از خانواده است. عمده ترين عامل فرار زنان و دختران به نابساماني هاي زندگي و خانوادگي باز مي گردد و اين نابساماني فقط نابساماني اقتصادي نيست. نابساماني مي تواند عامل اقتصادي، تربيتي، رواني، اجتماعي يا فرهنگي داشته باشد. همانطور که روسپيگري بيماري رواني اجتماعي است. اجتماعي چون خانواده دچار مشکل بوده و رواني چون اين آدم هم زمينه هاي اختلال رواني داشته است.

"فربد فدايي" روانپزشک مي گويد: برخي از زنان خياباني دچار اختلالات رواني هستند در برخي ديگر عوامل اجتماعي فقر، نبودن حمايت اجتماعي و... نقش عمده دارد و شايد در تعداد قليلي هم صرف خواست خود آنان براي اقدام به اين عمل موثر باشد. حتي اگر عامل روسپيگري در برخي از اين زنان در اصل اختلالات رواني باشد، اما نارسايي هاي اجتماعي در تظاهر آن نقش دارد. به اين معني که در شرايط مطلوب اجتماعي، اختلال رواني نمي تواند سبب روي آوردن يک زن به روسپيگري شود.

فرايض ديني و تزهاي وارونه
بي توجهي به ارزش هاي ديني و اهمال در آموزش اصول و مباني ديني در کشور از جمله مواردي است که طي دراز مدت آسيب هاي عمده اجتماعي و روحي و رواني را به جاي مي گذارد. امري که بسياري از خانواده ها و اولياي آموزشي در مدارس از دقت و توجه عميق به آن سرباز مي زنند، شايد به علت تزهاي جديد برخي کارشناسان تربيتي مبني بر سهل گرفتن اعتقادات و وظايف ديني بر نوجوانان و جوانان باشد تا مانع از دلزدگي آنان شود!در حالي که امان الله قرايي مقدم با اشاره به ضعيف شدن ارزش هاي ديني در ميان برخي قشرهاي جامعه مي گويد: کمرنگ شدن ارزش هاي ديني يکي از عوامل گسترش فحشا» در جامعه است. اين جامعه شناس با بيان اين که دين يکي از عوامل مهم جلوگيري کننده از انحرافات اجتماعي است، معتقد است: وقتي ارزش هاي ديني و هنجارها در جامعه ضعيف شود، جامعه دچار بي بند و باري خواهد شد. هيچ وقت کارهايي که در خصوص زنان خياباني انجام مي شود به نتيجه نخواهد رسيد زيرا پديده وجود زنان خياباني معلول يک عامل نيست.

وي طلاق را از ديگر عوامل به وجود آورنده زنان خياباني اعلام مي کند و مي افزايد: وقتي از شش ازدواج(!) يکي منجر به طلاق شود و اين طلاق باعث قطع درآمد زن و بي سر و سامان شدن وي مي شود، مسير سوق دادن زن به سمت فحشا» تا حدودي هموار خواهد شد. بسياري از جامعه شناسان، بيکاري را از دلايل گسترش آمار طلاق برمي شمارند که مطابق آمارها نيز گفته مي شود بيش از چهار ميليون نفر در سراسر کشور بيکار هستند که اين امر نيز موجب بالا رفتن آمار طلاق در جامعه شده است. وي اعتياد را از ديگر عوامل مهم ايجاد فحشا» اعلام کرد و گفت: مرداني که معتاد هستند زنان خود را وادار به تامين مخارج اعتياد خود از طريق فحشا» مي کنند.

سقوط آزاد و پرتگاه فرار
تولد و پرورش در خانواده هاي نابسامان و غير ايمن که سرشار از انواع آسيب هاي اجتماعي و رواني هستند از علت هاي عمده فحشا به شمار مي رود. قرايي مقدم با بيان اين مطلب که سن فحشا» در ايران کمي کاهش يافته، علت اين مساله را وجود عده کثيري از دختران خياباني برمي شمارد که به دليل بي سرپرستي، بدسرپرستي و تک سرپرستي، آزار روحي، جسمي، رواني و... وارد بازار فحشا» شده اند.

وي با اشاره به بررسي هاي انجام شده در خصوص دختران فراري، نظام خانوادگي بد را علت اصلي فرار دختران از خانواده و روي آوردن به فحشا» مي داند. شهرنشيني و حاشيه نشيني نيز يکي ديگر از عوامل به وجود آورنده فحشا» است و در حال حاضر بيش از سه ميليون حاشيه نشين در کشور وجود دارد و اصولا هرچه شهرها بزرگتر شود، کنترل اجتماعي ضعيف تر شده و فحشا» بالا مي رود. با توجه به عوامل مطرح شده، جامعه شناس ديگري نيز معتقد است: افراد روسپي بيمار هستند نه فاسد و طبقه بندي اين افراد نوع سياست گذاري در مورد آنها را تعيين خواهد کرد.

ريشه معضلات اجتماعي بايد بررسي شده و اقدامات لازم براي از بين بردن آن انجام شود. ابوالقاسم پور رضا مي گويد: علت هاي زيادي سبب پيدايش پديده روسپيگري در جامعه مي شود که بسياري از موارد آن مخفي است و در معرض ديد ناظران قضايي قرار ندارد. مشکل اقتصادي تنها عامل روسپيگري نيست و عوامل بسياري در بوجود آمدن اين پديده موثر است، بسياري از فقرا ارزش ها را رعايت کرده و سازگاري اجتماعي بالايي دارند و مشکلات را تحمل مي کنند در حالي که ممکن است برخي متمولين به ارزش ها اهميتي ندهند. در بسياري از موارد فقر در کنار مسايل ديگر معني پيدا مي کند. نحوه آموزش تربيت خانوادگي، دوستان، عرضه ارزش هاي نامتعارف غربي، روابط دختر و پسر، محروميت اجتماعي، بالارفتن سن ازدواج، فقر، اعتياد و بسياري از مسايل ديگر از جمله موارد تاثير گذار در اين ناهنجاري اجتماعي است.

شمارش سرانگشتي يک معضل!
در حالي که پديده زنان خياباني يا ويژه يکي از آسيب هاي مهم اجتماعي است، آمار رسمي از آنان وجود ندارد و همين موضوع باعث طرح آمارهاي غير واقعي و مبالغه آميز توسط برخي کارشناسان و رسانه هاي داخلي و خارجي مي شود. برخي آمارهاي غير رسمي تعداد زنان خياباني را در ايران بالغ بر 200 هزار نفر مي داند، در حالي که نهادها و مقامات مسئول معمولا از طرح موضوع زنان خياباني يا ارائه آمار دقيق از آن خودداري مي کنند. مطابق آمارهاي ارايه شده طي 9 ماهه سال 82 بيش از يک هزار و 300 زن خياباني در سطح کشور جمع آوري شدند که نيمي از اين زنان در مراکز نگهداري بستري و نيمي ديگر نيز به صورت سرپايي مداوا شدند.

مشاهده مي شود به دليل برخورد مغرضانه برخي، مطرح شدن بحث زنان خياباني هميشه در حد حرف باقي مانده و عملياتي شدن برنامه ها روي زمين مانده است. چنانکه در همايش بررسي آسيب هاي اجتماعي سال 84 نيز عنوان شد، طبق آمار در مدت 7 سال متوسط سن فحشا از 28 سال به زير 22 سال کاهش يافت. به گزارش برنا، بحث زنان خياباني يا روسپيگري، منحصر به زمان و مکان خاصي نيست و اين بحث ادامه دار خواهد بود. اما توجه به اين نکته نيز حائز اهميت است که دسترسي به آمار آسيب ها و معضلات اجتماعي علاوه بر اينکه به افزايش اطلاعات مردمي و تقويت نهادهاي پيشگيري کننده از معضلات منجر مي شود بلکه خانواده ها را به چالش روش هاي تربيتي در پيش گرفته وادار مي سازد تا به درستي اين روش ها و نادرستي آن آگاه شوند.

مشاوران نيز در اين راستا توسط نهادهاي دولتي تقويت خواهند شد و چه بسا مخفي کردن شمار زنان خياباني به افزايش روز افزون اين رقم بيافزايد. البته در بحث زنان خياباني نکته اي که همواره مورد غفلت قرار مي گيرد پديده مردان خياباني در کنار زنان خياباني است. هرچند در جوامع سنتي اين موضوع کمتر مورد توجه قرار مي گيرد و معمولا تمامي گناهان را به گردن زنان مي اندازند اما پديده زنان خياباني بدون مردان خياباني معنا پيدا نمي کند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۱۶ - ۱۳۸۷/۱۲/۰۱
1
1
thank you
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۱ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۲
0
2
سلام ممنون از مطالب خوبتون،اگه می شه در مورد اینکه پسران نوجوانی که هنوز به بلوغ اجتماعی نرسیده اند چگونه می توانند خود را در مقابل تهاجم اخلاقی زنان خیابانی حفظ کنند مطالبی رو تو سایت بذارین.با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۸
0
4
سلام از مطالب جالب و خوب شما سپاس گذارم فقط کاش که یک مقدار در مورد پسرها هم بگید که چطور خودشونو ارضا کنند تا اسیر این زنهای خیابانی نشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۶
1
0
سلام به مو ضوعات خو بی اشاره کرد ید حتما در تحقیق اخرترمم استفاده می کنم
مانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۸
0
1
شما از درد این ها چی می دونید

ms_ght
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۰
0
1
با سلام و عرض ادب لازم به ذكر ميدونم كه من در باره عنوان اين مطلب تناقض ميبينم و درست است كه در ادامه مطلبي كه من ميخوام به عرض برسونم آمده اما عنوان ،عنوان مناسبي نخواهد بود
زنان خياباني چگونه متولد ميشوند .آيا اصلا متولد ميشوند ؟بله همانگونه كه در ادامه مطلب ارائي شده ميبينيم پاسخ منفيست و زناني تبديل به زنان خياباني ميشوند نه انكه خياباني متولد بشوند !
پس بهتره عنوان مرتبط باشه با محتوا
در ادامه بايد بگم اگر نياز به زنان خياباني نبود اين پديده در جامخه شكل نمي گرفت ،پس بايد در جست و جوي دلايل اين نياز بود چرا كه اگر اين عامل يعني نياز به زنهاي خياباني، نمي بود ما اگر با تولد چنين پديده اي هم مواجه ميشديم در جامعه ميديديم كه بخودي خود اين پديده در جامعه سركوب ميشد.يعني مورد استقبال قرار نمي گرفت.
ک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۷
1
1
گرسنگی-گرونی
دختر
|
United States
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
0
1
زنان خياباني زناني هستند که برخلاف معيارهاي ارزشي اجتماع (قانون، مذهب، فرهنگ و اخلاق) براي کسب درآمد اقدام به برقراري روابط با مردان بيگانه مي کنند.
(بسیار تعریف نادرستی ست 1.کجا همه ی دختران آسیب دیده ی اجتماعی از این راه امرار معاش می کنند ؟ 2.کسی که از خانه بیرون می آید به دنبال تغییر است که به خاطر زیرساخت های نامناسب اجتماعی نتیجه اش این معضلات می شود،این کجا به این معنی ست که با انتخاب خود برای کسب درآمد و برخلاف معیارهای ارزشی اقدام به.... 3.خودتان می گویید به او تجاوز می شود پس چرا محکومش می کنید؟از این که این دو مقوله را با هم مقایسه می کنم شرمنده ام اما برای درک موضوع می گویم مثل این است که کسی را که ماشینش را دزدیده اند مجرم بدانیم) 4. در ضمن افراد زیادی که از این راه امرار معاش می کنند و درآمد های بسیار زیادی هم دارند اصلا در خیابان نیستند و تازه باز هم مجرم اصلی آن کسی است که آنها را در این خانه های فحشا و فقط برای پول نگه می دارد در واقع زندانی می کند.
و ماشاالله هم که همه نگران پسران عزیز دردانه شان هستند انگار که این دختران تفنگ روی سر پسرهای عزیز دردانه می گذارند و آنها را برخلاف خواسته شان مجبور به داشتن رابطه می کنند.
طفلکی ها
گمنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۳
1
2
واسه پوله واسه پوله واسه هوس
وحيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
3
1
به خاطر فشار بيش از حد به اين دخترها چه از طرف دولت چه خوانوادها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۰۲
3
3
به خاطر فقر هست و بدبختی وگرنه کسی خوشش نمیاد ازش سواستفاده بشه مساله روان هم هست وای خدا کی این معضل تموم میشه
تهمینه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۹
2
1
بخدا از روی اجبار به فقر است : نیستید که گرسنگی بچشید : ما هم دوست داریم خوب بخوریم خوب بپوشیم خوب بگردیم گناه نکنیم از ما سوء استفاده نشه اما به ناچار مجبوریم
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: