کد خبر:۶۸۵۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۱
تعداد بازدید: 3474
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افزایش پرخاشگری و افسردگی در جامعه
ایرانی‌ها به مشاوره‌های روان درمانی اهمیت نمی‌دهند
مردم کشور ما نسبت به کشورهای پیشرفته به مشاوره‌های خانوادگی و روان درمانی کمتر اهمیت می‌دهند و همین عامل باعث بزهکاری‌هایی در سطح جامعه شده است،
یک روان‌شناس مشاوره گفت: «امروزه خصوصاً در کشور ما دیگر مراجعه کنندگان به ما از مشکلات روحی و روانی رنج نمی‌برند. بیشترین مراجعه کنندگان به ما برای مشاوره‌های شخصی و مسائل مختلف خانوادگی روی می‌آورند.»

دکتر سیدمهدی حسینی دکترای روان‌شناسی مشاوره در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینا نیوز ضمن پاسداشت روز جهانی بهداشت روان، گفت: «یکی از پر اهمیت‌ترین مسائل بهداشتی و درمانی در دنیا مسئله سلامت و بهداشت روان جامعه است. در یک بررسی اجمالی متوجه می‌شویم بهداشت روان‌‌ همان تعادل روانی است؛ که باید مورد توجه پزشکان و مسئولین کشوری باشد.»
وی ضمن بیان تاثیر سوء ناراحتی‌های روانی بر روی جسم افراد، گفت: «تاثیر منفی این مشکلات روحی و روانی بر روی جسم به دو حالت مستقیم و غیر مستقیم امکان پذیر است. ممکن است با یک ناراحتی مداوم و یا سخت سیستم دفاعی بدن ضعیف شده و در برابر انواع بیماری‌ها از خود ضعف نشان دهد.»
 
اهمیت ندادن مردم کشور به مشاوره‌های روان درمانی
این دکترای روان‌شناسی مشاوره ضمن بیان این مطلب که مردم کشور ما نسبت به کشورهای پیشرفته به مشاوره‌های خانوادگی و روان درمانی کمتر اهمیت می‌دهند و همین عامل باعث بزهکاری‌هایی در سطح جامعه شده است، افزود: «یکی از عوامل پرخاشگری‌هایی که در سطح یک جامعه رخ می‌دهد عدم توجه خانواده‌ها به سلامت روانی خود و اعضای خانواده است. سلامت روان در یک خانواده و جامعه به مسائل درونی و بیرونی خانواده بر می‌گردد که باید تحت کنترل فرد فرد اعضای خانواده باشد.»

حسینی مراکز مشاوره را بهترین گزینه برای حل مشکلاتی خواند که باعث استرس، اضطراب، پرخاشگری و بزهکاری افراد می‌شود.
 
درمان برخی از بیماری‌های روانی نیاز به دارو دارد
دکتر حسینی درباره مراجعه کنندگان مراکز مشاوره نیز گفت: «برخی از مراجعه کنندگان به روان‌شناسان مشکلاتی دارند که با دادن مشاوره به آن‌ها رفع می‌شود. درمان برخی ناراحتی‌ها مانند لکنت زبان وظیفه روان‌شناسان بالینی است. برخی نیز مشکلاتی دارند که روی جسمشان نیز تاثیر گذاشته است و نیاز به برخی داروهای ضد افسردگی و آرامبخش دارند که به روانپزشکان ارجاع داده می‌شوند.»

مسائل مربوطه به بهداشت روان در مجموع از لحاظ اقتصادی و تعادل در زندگی افراد تاثیراتی برای خانواده‌ها به همراه دارد.
 
پذیرفتن ناراحتی‌هایی که به طور طبیعی رخ می‌دهد
حسینی از مراجعه‌کنندگانی گفت که ناراحتی‌هایی از قبیل ترس و نپذیرفتن رخدادهای طبیعی جهان هستی مانند مرگ دارند. وی ادامه داد: «در بین مراجعه کنندگان با افرادی رو به رو می‌شویم که ترس از مرگ دارند و به هیچ وجه با این موضوع کنار نیامده‌اند. کار روان‌شناسان در قبال چنین افرادی این است که فرد را در پذیرفتن و رفع مشکلاتی که هیچ فردی قادر به جلوگیری از آن نیست آماده سازیم.»

دکتر سیدمهدی حسینی هدف نامگذاری این روز به عنوان بهداشت روان را به دلیل مهم بودن آن در سطح جوامع مختلف دانست و افزود: «امید است از طریق رسانه‌های گروهی و نشریات وزارت بهداشت و مدارس مشاوره‌ها و آموزش‌های مناسبی جهت جلوگیری از خصوصاً پرخاشگری و بزهکاری در سطح جامعه شود.»
برچسب ها: افسردگی ، پرخاشگری
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: