کد خبر:۶۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۱ - ۲۱:۱۲
تعداد بازدید: 3754
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کشیدن بی‌مورد دندان به شکستگی فک منجر می‌شود
قائم‌مقام نخستین کنگره بین‌المللی ICOI خاورمیانه گفت:کشیدن دندان پس از 5سال ارتفاع فک را کم می‌کند که باعث شکستگی‌ فک می‌شود.

قائم‌مقام نخستین کنگره بین‌المللی ICOI خاورمیانه گفت:کشیدن دندان پس از 5سال ارتفاع فک را کم می‌کند که باعث شکستگی‌ فک می‌شود.
 
به گزارش فارس، جعفر صادق‌پاکرو در نشست خبری کنگره بین‌المللی ICOI (دندانپزشکی، زیبایی و ایمپلنت) که در تاریخ 25 تا 28 مهر در تهران برگزار می شود، اظهار داشت:‌ ICOI در 65 کشور جهان نماینده دارد و ایران نیز از 10 سال قبل عضو آن شده است و در مجموع 150هزار عضو با همکاری 50 دانشگاه معتبر جهان از سال 1974 در حوزه دندانپزشکی فعالیت گسترده جهانی داشته است.

وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این کنگره ارتقای سطح آگاهی دندانپزشکان به خصوص در رشته ایمپلنت است، افزود:‌ ما پس از برگزاری این کنگره نامزد میزبانی کنگره جهانی ICOI در سال 2015 خواهیم بود که این مسئله می‌تواند نقش بسیار مهم ایران در زمینه دندانپزشکی را به جهانیان نشان دهد.

پاکرو با بیان اینکه در این کنگره به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم که شرکت‌های تجاری ایمپلنت به تبلیغ وسیع دست بزنند، تصریح کرد:‌ هیچ جای دنیا به جز کشور امارات که تا صدهزار دلار به درمان دندانپزشکی برای هر فردی بودجه اختصاص داده است و افراد می‌توانند در این کشور تمام دندان‌های خود را ایمپلنت کنند حتیدر کشورهایی مانند آمریکا و کانادا بیمه دندانپزشکی وجود ندارد و کشورهای انگلیس، آلمان و هلند نیز تا حدودی خدمات دندانپزشکی را پوشش بیمه‌ای می‌دهند.

این استاد ایرانی دندانپزشکی در دانشگاه‌های آمریکا تصریح کرد: در ایالات متحده آمریکا تا زمانی که وزارت بهداشت آمریکا اجازه تایید ورود کالایی مانند تجهیزات ایمپلنت را ندهد به هیچ عنوان این تجهیزات مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و این در حالی است که انجام جراحی ایمپلنت در ایران از 150 هزار تومان تا یک میلیون و 100 هزار تومان در بر دارد ولی در آمریکا همین جراحی را باید 2500 تا 3500 دلار افراد هزینه کنند و در مجموع خدمات لابراتوار در آمریکا بسیار بالا است و حق‌الزحمه یک دندانپزشک در این کشور 4 برابر ایران است.

پاکرو با اشاره به اینکه روزی که افراد دندان خود را می‌کشند بعد از 3 ماه 40 درصد ارتفاع و قطر فک افراد از بین می‌رود و در سال اول 50 درصد استخوان فک از بین خواهد رفت، افزود:‌ وقتی افراد از وسایل کمکی ومصنوعی استفاده می‌کنند به دلیل آنکه در اندام‌های آنها استرس وجود نخواهد داشت آن اندام از رشد کمتری برخوردار خواهد شد مثلاً اگر دست فردی بشکند و آن را گچ بگیرد بعد از مدتی متوجه می‌شود که آن دست شکسته‌اش کوتاهتر از دست سالمش است.

وی تصریح کرد‌:‌ کشیدن دندان باعث می‌شود پس از 5 سال ارتفاع یک فک که 36 میلی‌متر است به اندازه یک خودکار باریک شود و این مسئله باعث شکستگی‌های احتمالی فک در بسیاری از مواقع می‌شود.

پاکرو بیان داشت: بازسازی یک فک مسلماً بسیار گران‌تر از یک ایمپلنت است به طوری که در آمریکا بازسازی فک یکصدهزار دلار هزینه در بردارد و مسلماً دندانپزشکی که 7 سال درس خوانده است و تا 700 هزار دلار هزینه کرده با هزینه‌های مالی بسیاری مواجه است.

در ادامه این نشست خبری حمیدرضا باریکانی، عضو هیئت مدیره ICOI نیز با اشاره به اینکه برای نخستین‌بار بهترین اساتید دندانپزشکی برای برگزاری کنگره ICOI در منطقه خاورمیانه به ایران خواهند آمد، افزود:‌ این در حالی است که اگر هر دندانپزشکی قرار بود این اطلاعات جدید را با سفر به خارج از کشور دریافت کند حداقل 2هزار دندانپزشک باید هرکدامشان 2 تا 3 هزار یورو هزینه می‌کردند در حالی که با برگزاری این کنگره در تهران هر کدامشان در حدود 100 دلار هزینه خواهند کرد.

وی با اشاره به برگزاری این کنگره که سطح بالای ایران در حوزه دندانپزشکی را به جهانیان نشان خواهد داد، افزود: ‌این کنگره باعث جذب توریست‌ها برای درمان به ایران می‌شود و مردم باید بدانند که هزینه‌های بریج در نهایت با خدمات جانبی آن همان هزینه ایمپلنت را در برخواهد داشت ولی ایمپلنت یک درمان بهتر به حساب می‌آید.

آموزش نامناسب دندانپزشکان

باریکانی با اشاره به باورهای غلط در زمینه ایمپلنت در سطح جامعه که می‌توان یکی از عوامل آن را آموزش نامناسب دندانپزشکان عنوان کرد، گفت:‌ رسانه‌ها نیز در زمینه دندانپزشکی به خوبی عمل نکرده‌اند اما سعی داریم با کمک رسانه‌های جمعی بتوانیم بهترین اطلاعات و علوم جدید دندانپزشکی را در این کنگره به دندانپزشکان برای ارائه خدمات با کیفیت بیشتر به مردم ارائه دهیم تا ایمپلنتی که 20 سال باید عمر کند دیگر در طول 5 سال دچار مشکل نشود.

وی خاطرنشان کرد: ‌باید وزارت بهداشت در زمینه پوشش بیمه‌ای ایمپلنت‌ها بیشتر اقدام کند زیرا در برخی مواقع درمان ایمپلنت برای برخی از بیماران بسیار حیاتی است ولی اکنون مشاهده می‌کنیم که وزارت بهداشت به هیچ وجه به حضور دندانپزشک در طرح پزشک خانواده توجه نکرده است که این مسئله باید اصلاح شود.

برچسب ها: دندان ، فک ، شکستگی
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: