کد خبر:۶۸۲۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۹
تعداد بازدید: 4242
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ابلاغ دستورالعمل ثبت‌نام مسکن ویژه تهران با تغییرات جدید
شرایط جدید ثبت نام مسکن ویژه تهران که به تایید وزیر راه و شهرسازی رسیده، برای اجرا ابلاغ شد

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از تغییرات جدید در شرایط ثبت نام مسکن ویژه تهران خبر داد و گفت: شرایط جدید ثبت نام مسکن ویژه تهران که به تایید وزیر راه و شهرسازی رسیده، برای اجرا ابلاغ شد.

ابوالفضل صومعلو در گفت و گو با فارس افزود: در ابلاغیه‌ای که به تایید وزیر راه و شهرسازی رسیده است بر آغاز ثبت نام از متقاضیان با نهایت دقت و نظارت کافی تاکید شده است.

وی ادامه داد: این شرایط جدیدبا امضای بنده به اداره کل مسکن و شهرسازی استان تهران برای اجرا ابلاغ شده است.

به گزارش فارس، در شرایط جدید، امتیاز نخبگان علمی و مدال آوران ورزشی تغییر کرده و به 2 کاهش یافت.

*شیوه نامه جدید و نحوه ثبت‌نام متقاضیان مسکن در شهر تهران

 بر اساس این شیوه‌نامه ثبت‌نام متقاضیان مسکن در تهران به شرح زیر و به صورت اینترنتی و از طریق سایت Tehran.maskanmehr.ir انجام خواهد شد.

بخش اول: شرایط متقاضیان:

1- فاقد مسکن: افراد سرپرست خانواری که خود و افراد تحت تکفل آنان از تاریخ 01/01/1384 فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ  22/11/1357 از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

2- متأهل و یا سرپرست خانواده

3- دارای حداقل 5 سال سابقه سکونت مستمر در شهر تهران (5 سال اخیر)

4- فاقد سابقه استفاده از تسهیلات دولتی در سنوات قبل

 تذکر 1: متقاضیانی که قبلا از طریق وزارت تعاون سابق یا وزارت مسکن و شهرسازی سابق و یا از هر طریق دیگری در مسکن مهر ثبت‌نام نموده‌‌اند و اطلاعات آنها در سامانه ثبت‌نام موجود می‌باشد نمی‌توانند ثبت‌نام نمایند.

مدارک لازم جهت احراز شرایط متقاضیان به شرح 4 بند فوق:

متقاضیان باید مدارک زیرا را برای بررسی احراز شرایط بصورت الکترونیکی (اسکن شده) از طریق اینترنت ارائه نمایند.

اصل مدارک پس از امتیازبندی در مراحل تشکیل پرونده دریافت خواهد شد.

تذکر 2: هر گونه مغایرت مدارک اسکن شده و اصل مدارک سبب ابطال ثبت‌نام و محرومیت از ثبت‌نام مجدد خواهد شد.

1- نحوه احراز برای بند یک:

احراز این بند از طریق بانکهای اطلاعاتی مرجع مانند بانک زمین و مسکن، بانک استعلام سوابق، بانک اطلاعات دریافت‌کنندگان تسهیلات خرید مسکن از بانک مسکن از تاریخ 1/1/1384 ، بانک اطلاعات ثبت‌نام مسکن مهر، بانک اطلاعات فروش اقساط تسهیلات مسکن و سایر بانک‌های اطلاعاتی کنترل خواهد شد.

2- مدارک لازم برای بند دو:

شناسنامه  معتبر و کارت ملی متقاضی و افراد تحت تکفل و سایر مدارک معتبر قانونی در خصوص سرپرست خانوار بودن متقاضی

3- مدارک لازم برای بند سه:

1- 3) اگر متقاضی کارمند دولت و محل کار وی از  5 سال پیش شهر تهران می‌باشد؛ حکم کارگزینی و گواهی معتبر اشتغال بکار و اعلام محل سکونت از دستگاه ذیربط

2- 3) اگر متقاضی از 5 سال پیش شاغل در بخش غیردولتی در شهر تهران می‌باشد؛ گواهی سوابق بیمه و دفترچه بیمه تأمین اجتماعی معتبر به همراه گواهی اشتغال بکار و اعلام محل سکونت از محل کار.

3- 3) در صورتیکه متقاضی جز دو حالت فوق نباشد باید گواهی تحصیل معتبر (کارنامه تحصیلی) افراد تحت تکفل خود را؛ که نشاندهنده تحصیل از 5 سال پیش تاکنون در یکی از مراکز آموزشی معتبر در شهر تهران باشد؛ ارائه نماید.

4- نحوه احراز برای بند چهار:

این امر از طریق بانکهای اطلاعاتی مرجع مانند بانک زمین و مسکن، بانک استعلام سوابق، بانک اطلاعاتی دریافت کنندگان تسهیلات خرید مسکن از بانک مسکن از تاریخ 1/1 1384 ، بانک اطلاعات ثبت نام مسکن مهر، بانک اطلاعات فروش اقساط تسهیلات مسکنت کنترل خواهد شد.

5- سایر مدارک:

1- 5 ) تعهدنامه و اقرار رسمی مبنی بر واجد شرایط بودن خود و افراد تحت تکفل بشرح بندهای بخش اول طبق فرم پیوست (1)

 2- 5) برگه خلاصه اطلاعات به شرح مندرج در مرحله سوم ثبت‌نام که در بخش دوم آورده شده است.

3- 5) در صورتیکه متقاضی جز خانواده معظم شهدا یا جانبازان معزز بالای 25 درصد و یا آزادگان سرافراز و رزمندگان عزیز باشد، کارت صادره از بنیاد شهید و امور ایثارگران را ارائه نماید.

4- 5) در صورتیکه متقاضی جز نخبگان کشوری باشد، تأییدیه از بنیاد ملی نخبگان ارائه نماید.

  5- 5) در صورتیکه متقاضی جز مدال آوران آسیایی، جهانی و یا المپیک باشد تأییدیه از اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و یا وزارت ورزش و جوانان ارائه نماید.

بخش دوم؛ مراحل ثبت نام:

متقاضی باید پس از مطالعه شرایط مندرج در بخش اول و اطمینان از دارا بودن شرایط مذکور به شرح مراحل زیر اقدام به ثبت‌نام نماید:

مرحله اول: متقاضی باید در مهلت مقرر ثبت‌نام با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن در شهر تهران اقدام به افتتاح حساب مسدود بنام خود با سرفصل معین که برای مسکن تهران در نظر گرفته شده است، نماید و مبلغ 200 میلیون ریال به حساب واریز کند. این حساب طبق ضوابط بانک مسکن دارای سود سپرده کوتاه مدت خواهد بود. مبالغ واریزی کمتر از 200میلیون ریال قابل قبول نبوده و تا اعلام بانک و رفع مسدودی غیرقابل برداشت خواهد بود.

مرحله دوم: متقاضی باید در مهلت مقرر با مراجعه به سایت اقدام به ثبت اطلاعات تکمیلی و بارگذاری فایلهای اسکن مدارک مندرج در بخش اول نماید. لازم به ذکر است اطلاعات متقاضی که به شرح مرحله اول اقدام به افتتاح حساب نموده‌اند به صورت سیستمی از بانک مسکن دریافت و احراز اولیه شرایط متقاضیان با استفاده از بانک اطلاعات متقاضیان ثبت‌نام شده در مسکن مهر، بانک استعلام سوابق، بانک اطلاعات دریافت‌کنندگان تسهیلات مسکن از بانک مسکن پس از تاریخ 1/1/1384 صورت می‌گیرد و اگر متقاضی سابقه داشته باشد امکان ورود به سایت نخواهد داشت و مراتب جهت رفع مسدودی حساب و استرداد وجوه پرداختی به بانک اعلام می‌شود.

تذکر1: بعد از پایان مهلت هیچگونه مدرک جدید پذیرفته نخواهد شد.

تذکر2: در صورتی که یک یا چند شرط از متقاضیان احراز نگردد مراتب از طریق سایت اینترنتی به اطلاع متقاضی می‌رسد و متقاضی موظف است ظرف 10 روز کاری برای رفع نقص به آدرسی که در سایت اعلام خواهد شد، مراجعه نماید. عدم مراجعه متقاضی به منزله انصراف قطعی خواهد بود.

مرحله سوم: متقاضی باید پس از ثبت اطلاعات در سایت، برگه خلاصه ثبت‌نام را از سایت چاپ نموده و پس از امضاء و اثر انگشت این برگه را نیز اسکن و بارگذاری نماید.

مرحله چهارم: امتیازدهی به متقاضیان بر مبنای برگه خلاصه ثبت‌نام و مدارک اسکن شده به شرح زیر صورت می‌گیرد:

1- متأهل و سرپرست خانوار بودن: 10 امتیاز

2- هر فرزند تحت تکفل: 3 امتیاز

3- سابقه سکونت بیش از 5 سال بصورت مستمر در تهران: هر سال مازاد بر 5 سال و بصورت مستمر 1 امتیاز حداکثر 10 امتیاز

4- ایثارگران عزیز (اعم از همسر محترمه شهید، فرزندان محترم شهدا، جانبازان معزز بالای 25 درصد، آزادگان سرافراز، رزمندگان محترم به ازای هر 6 ماه حضور در جبهه 0.5 امتیاز) : حداکثر 3 امتیاز

5- نخبگان علمی: 2 امتیاز

6- مدال‌آوران ورزشی در سطح آسیائی، جهانی و المپیک: 2 امتیاز

 تذکر 3: پس از اولویت بندی از طریق امتیازدهی متقاضیان، اختصاص واحدها به متقاضیان از بالاترین امتیاز آغاز می‌شود. چنانچه تعداد واحدهای مانده کمتر از تعداد متقاضیان دارای امتیاز یکسان باشد، اختصاص واحدها از طریق قرعه‌کشی صورت خواهد گرفت.

تذکر 4: چنانچه در هر مرحله‌ای از بررسی مدارک ثبت‌نام و مراحل و شرایط واگذاری خلاف ادعای متقاضی و اطلاعات ثبت شده توسط وی با توجه به بررسیها ثابت شود، متقاضی در لیست غیر واجدین قرار می‌گیرد و مراتب جهت رفع مسدودی حساب و استرداد وجوه به بانک مسکن اعلام می‌گردد.

مرحله پنجم: در این مرحله از متقاضیان رتبه‌بندی شده جهت تشکیل پرونده و ارائه اصل مدارک ومستندات دعوت بعمل می‌آید.

بخش سوم؛ شرایط پرداخت بها و اقساط مورد نظر:

مبلغ کل هر واحد شامل بهای تمام شده ساخت اعیان با احتساب کلیه هزینه‌های مربوط و بهای کارشناسی روز قدر‌السهم عرصه در موقع انعقاد قرارداد خواهد بود که توسط کارشناس رسمی تعیین می‌گردد. مبلغ کل به صورت نقد و اقساط و به شرح زیر دریافت می‌شود:

سهم نقدی: کل بهای تمام شده ساخت اعیان و هزینه‌های مربوطه و  30 درصد از بهای کارشناسی روز قدر‌السهم عرصه بصورت نقدی و در 5 مرحله به شرح زیر دریافت می‌گردد:

پرداخت اول: 200 میلیون ریال (در موقع ثبت‌نام به حسابی که بنام متقاضی در بانک مسکن افتتاح شده است) متقاضی اختیار برداشت از این مبلغ را جهت هزینه در پروژه به اداره کل مسکن و شهرسازی استان تهران می‌دهد.

پرداخت دوم: 200 میلیون ریال حدود 3 ماه پس از پرداخت اول بشرح مراحل مندرج در این بخش.

پرداخت سوم: 200 میلیون ریال حدود 3 ماه پس از پرداخت دوم به شرح مراحل مندرج در این بخش.

پرداخت چهارم: 200 میلیون ریال حدود 3 ماه پس از پرداخت سوم به شرح مراحل مندرج در این بخش.

پرداخت پنجم : الباقی سهم نقدی (بهای تمام شده و هزینه‌های ساخت و  30 درصد بهای کارشناسی قدر‌السهم عرصه) قبل  از تحویل واحد.

سهم اقساطی: 70 درصد بهای کارشناسی قدر‌السهم عرصه بصورت اقساط ماهیانه طولانی مدت 10 ساله دریافت خواهد شد؛ به نحوی که اقساط ماهیانه حدود 10 میلیون ریال باشد.

تذکر 1: بهای عرصه پس از انجام پرداخت دوم توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین و ملاک عقد قرارداد خواهد بود.

تذکر 2: انعقاد قرارداد پیش فروش واحد پس از پرداخت سوم انجام می‌گیرد.

تذکر 3: پس از اتمام پروژه و در صورت تکمیل پرداخت سهم نقدی از سوی متقاضی و انعقاد قرارداد پیش فروش، واحد ساخته شده تحویل متقاضی می‌گردد.

تذکر 4: انتقال قطعی واحد به نام متقاضی منوط به پرداخت تمامی اقساط و تسویه حساب کامل خواهد بود.

تذکر 5: متقاضی به هیچ وجه حق واگذاری و یا فروش امتیاز و یا واحد اختصاص داده شده و یا مورد قرارداد را قبل از تسویه حساب کامل ندارد. در صورت ثابت شدن فروش یا عدم پرداخت اقساط تعیین شده پس از دو بار اخطار کتبی اداره کل مسکن و شهرسازی استان تهران می‌تواند قرارداد منعقده را منفسخ تلقی و مبالغ دریافت شده را عینا به طرف قرارداد مسترد نماید.

بخش چهارم؛ انصراف و فسخ:

تا مرحله قبل از انعقاد قرارداد پیش فروش (برابر مندرجات بخش سوم) متقاضی می‌تواند کتبا اعلام انصراف نماید. در صورت انصراف متقاضی حق ثبت‌نام مجدد در هیچ کدام از پروژه‌های مسکن تهران را نخواهد داشت.

تذکر 1:متقاضی موظف است که کلیه مطالب و مندرجات شیوه‌نامه را مطالعه و با آگاهی کامل از شرایط اقدام به ثبت‌نام نماید و در چارچوب مقررات مربوط به وظایف قانونی خود عمل کند. متقاضی به اداره کل مسکن و شهرسازی استان تهران اختیار تام در خصوص تصمیم‌گیری‌های بعدی می‌دهد و مسئولیت عواقب هرگونه عدم ایفای تعهدات پیش‌بینی شده در این شیوه‌نامه را برعهده می‌گیرد.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
كيا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
همه شرايط و همه چيز به نفع پولدارها .
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: