کد خبر:۶۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۴
تعداد بازدید: 4033
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
چه كساني از آب گل‌آلود بازار ارز، ماهي‌ مي‌گيرند؟
در شرايط كنوني ارز به يك كالا تبديل شده است! اين مسئله يك ايراد اساسي براي اقتصاد ماست. در هيچ جاي دنيا ارز به عنوان يك كالا شناخته شده نيست،
 تجربه ماههاي اخير نشان مي‌دهد كه التهاب در بازار ارز كه معمولا با هجوم دلالان و سفته‌بازان گره مي‌خورد، بهره‌برداري‌هايي را براي كساني درپي‌دارد كه بيشتر از منافع مردم، به فكر سود زودگذر اقتصادي يا سياسي خود هستند.

به گزارش ايسنا، رشد حباب‌گونه قيمت دلار در روزهاي هفته قبل كه بسياري آن را ناشي از تحريك كاذب تقاضا و ميل بيشتر به خريد مي‌دانند. بازهم سخن رئيس‌جمهور درباره اخلالگراني كه در اين بازار فعاليت مي‌كنند را بياد مي‌آورد.

اما آيا نوسانات قيمت دلار تا اين حد طبيعي است؟ چه كساني با فضاسازي رسانه‌اي و عمليات رواني از آب گل‌آلود بازا ارز ماهي‌هاي سياسي و اقتصادي مي‌گيرند؟

سخنگوي اقتصادي دولت مي‌گويد: اين‌كه مطرح شود به كالاهاي اساسي ارز داده نمي شود، همان عمليات رواني و سفته بازي است.

سيد شمس‌الدين حسيني درباره اختلال در بازار ارز چنين مي‌گويد:در روزهاي گذشته قدري عرضه بانك مركزي و به دنبال نوسانات ارزي، بخش خصوصي به بازار ارز كاهش پيدا كرده است، در عين حال برداشت ما اين است كه نه در حد كلان، احيانا در مورد ارزهاي خرد كه دست عده‌اي بوده، قيمت‌هاي كاذبي براي آن مطرح ‌شده كه اين همان بحث اختلالي است كه ما مطرح مي‌كنيم.

وزير امور اقتصادي و دارايي تاكيد مي‌كند: وقتي گه‌گاه از اختلال در بازار ارز صحبت مي‌كنيم به معناي آن نيست كه همه فعالان اقتصادي ما به دنبال بورس‌بازي و سفته بازي باشند اما هستند افرادي كه اين‌گونه القا مي‌كنند.

حسيني ادامه داد: در شرايطي كه تمام واردات كالاهاي اساسي با ارز مرجع انجام شده و قابل رسيدگي است، اين‌كه مطرح شود به كالاهاي اساسي ارز داده نمي‌شود، همان عمليات رواني و سفته بازي است كه هر موقع به نقطه‌اي رسيده كه نگران كننده باشد مديريت كشور در مجموع توانسته بر آن فائق بيايد و اين‌بار هم همان خواهد شد.

پاسخ به پرسش‌هاي فوق از زبان دكتر رضا مقدس رئيس سابق دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه و عضو هيأت علمي كنوني دانشگاه نيز شنيدني است كه به يكي از روزنامه‌هاي كشور گفته است:متأسفانه بايد بگويم در شرايط كنوني ارز به يك كالا تبديل شده است! اين مسئله يك ايراد اساسي براي اقتصاد ماست. در هيچ جاي دنيا ارز به عنوان يك كالا شناخته شده نيست، بنابراين اگر تقاضا كم شود قيمت ارز كاهش و در غير اين صورت روندي افزايشي در قيمت ارز به وجود خواهد آمد. شايد اين ايراد مهم‌ترين اشكال و چالش بازار ارز ايران است. نبايد اين اتفاق مي‌افتاد و نبايد روزي مي‌رسيد كه اكنون دلار را به عنوان يك كالا بشناسيم. البته نكته قابل توجه در اين باره اين كه عرضه و تقاضا نيز درحال حاضر واقعي نيست به جرأت مي‌گويم اكنون تقاضاي ارز غيرواقعي است، لذا غيرواقعي بودن تقاضاي ارز نيز بر نوسانات قيمتي آثار نامطلوبي را برجاي گذاشته كه اكنون مشاهده مي‌شود.

او عواملي ديگري را نيز غير از تقاضاي كاذب در به هم ريختن بازار ارز موثر مي‌داند و مي‌گويد:عوامل ديگري هم هست كه با همدستي هم بازار را نابسامان كردند. يكي از اين عوامل مشاهده برخي توهمات ارزي در كشور است. به طور يقين برخي توهمات و انتظارات از مسائل اقتصادي دخالت هاي كاملاً مشهودي را در تعيين قيمت ارز دارند. شك نكنيد انتظارات و توهمات اقتصادي كه برخي در اين ماه‌ها به آن دامن زده‌اند، قيمت ارز را بالا و پائين كرده است.

دكتر رضا مقدس تصريح مي‌كند: در واقع برخي انتظارات تقاضا را براي دلار افزايش داده است، لذا به دليل انتظارات و توهمي كه در اذهان عمومي جامعه وجود دارد آنها ميل به خريد دلار پيدا مي‌كنند، لذا اين‌گونه به نظر مي‌رسد كه عرضه ارز كم شده بر اين اساس يك نوع هجوم به سمت تقاضاي ارز در جامعه به وجود مي‌آيد لذا در مجموع روند مذكور يكي از پارامترهايي به شمار مي‌آيد كه مي‌تواند قيمت ارز را افزايش دهد.

وي ادامه مي‌دهد: اين گونه نيست كه دولت ارز را كمتر عرضه كرده باشد. دولت عرضه را كم نكرده، اين يك توهم است كه در ميان برخي به وجود آمده، البته اين توهم توسط برخي رسانه‌هاي داخلي و خارجي به شدت به جامعه سرايت كرده كه بايد مراقب اين مسئله باشيم لذا همين نكته و القاي اين كه وضعيت بد است و بدتر خواهد شد نيز يكي از عوامل افزايش قيمت ارز است. درحالي كه ما مانند قبل درآمد نفتي داريم و ذخاير طلا و ارز نيز به گفته مقامات مسئول و رسمي 200 درصد افزايش و رشد داشته است. نگراني مردم قيمت دلار را بالا مي‌برد، لذا توهم‌رفتاري بدون شك بر متغيرهاي اساسي اقتصاد اثرگذار است. اين يك اصل اساسي در اقتصاد است و در همه جاي دنيا نيز رعايت مي‌شود.

او به بورس بازي هم اشاره مي‌كند و مي گويد: از سرمايه‌گذاري يكسري افراد و مجموعه‌ها در قالب مسائل بورس بازي به عنوان برخي ديگر از عوامل برجسته در نوسان افزايش قيمت ارز مي‌توان ياد كرد، البته در اين روند برخي واسطه‌‌ها در پشت پرده مي‌توانند با بورس بازي از فضاسازي در كاهش و افزايش قيمت ارز، سودهاي كلاني به دست بياورند كه اين اتفاق رخ داده است.

اين استاد اقتصاد دانشگاه در نهايت تاكيد مي‌كند: بنده اخلال در بازار ارز را قطعي مي‌دانم. اين اخلال به طور قطع وجود دارد. اخلالگراني در بازار هستند كه در حال حاضر دارند از اين آشفته بازار منتفع مي‌شوند، هر چه وضعيت دلار نوساني‌تر باشد سود آنها بيشتر مي‌شود. وضعيت كنوني اصلاً طبيعي نيست.

رئيس جمهور كشورمان نيز در آخرين گفت‌وگوي تلويزيوني خود با مردم در ارتباط با اخلالگران در بازار ارز گفته بود: برخي از مشكلات اقتصادي ايجاد شد كه قسمتي از آن ناشي از فشار دشمن بود، البته باندهايي نيز در داخل آمدند و براي اهداف سياسي و اقتصادي بازار را دچار مشكل كردند. آمدند بازار ارز را خراب كردند و بعد به دولت فحش مي‌دهند، البته مشخص است كه اين‌ها چه كساني هستند. در اين يك‌سال و نيم اخير دولت دستش بسته بود، البته دستش باز مي‌شود و اين افراد را شناسايي و جلوي آنها را مي‌گيرد و به ملت معرفي مي‌كند.

احمدي‌نژاد در مورد التهابي كه مدتي پيش در بازار ارز ايجاد شد گفت: ما 53 ميليارد دلار صادرات داشتيم. يك التهاب كاذب درست شد. يك عده ارز گرفته‌اند و انبار كرده‌اند؛ البته تعداد اينها كم است، ولي بالاخره اثر مي‌گذارد. اين امر هم به خاطر يك جنگ رواني سنگين و بعضي عملكردهاي غلط است. نمي‌خواهم دولت را تطهير كنم. بعضي همكاران من با اين‌كه به آنها گفته شده بود، اشتباه كردند. من بارها گفته بودم كه اصلاح كنند ولي اين كار را نكردند و بعد موقعي متوجه شدند كه ما يك مقدار ضربه خورديم.

احمدي‌نژاد در پاسخ به پرسشي مبني بر مطرح شدن شايعه رسيدن قيمت دلار به مرز 3 هزار تومان اظهار كرد: اين، همان جنگ رواني است. البته فروش نفت الان با مشكلاتي روبه‌رو است ولي ما داريم تدبير مي‌كنيم. اين‌طور نيست كه يك عده دارند به مردم تحميل مي‌كنند.

رييس‌جمهور ادامه داد: اين اتفاق ويژه‌اي نيست. البته دشمن هم با جنگ رواني و هم با بستن مسيرهاي فروش نفت و بانك مركزي، جنگ تمام‌عيار پنهاني درست كرده است ولي ما هم داريم كار مي‌كنيم. ما مي‌نشينيم تدبير مي‌كنيم كه يك كشتي چگونه برود. اينها همه جنگ است، اما خارج از تحمل ملت ايران نيست.

برچسب ها: ارز ، گرانی
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
FRANCE
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
0
0
آقا جان چرا در اروپا که دو سال از با بحران اقتصادی روبروست کسی تحلیل نمی دهد که اینها همش کار تروریسم و غیره است بلکه دارند این بحران را به بهترین وضعی مدیریت می کنند که اگر باد آن بحران به کشور ما می خورد سونامی آن هست و نیست ما را نابود می کرد.کی ما می خواهیم درست فکر کنیم و اگر عیبی هست از خودمان شروع کنیم .در بحران ارزی کشور بخوبی پیداست که مدیریتی برای این کار نیست حالا شما مثل همیشه بگرد بدنبال دست های پنهان .من و شما هم وقتی ببنیم با پولی که دستمون فردا این ارزش را نخواهد داشت یا میریم دلار می خریم یا سکه .امریکا و غرب یک سال است که گفته اند بانکهای ایران را تحریم خواهند کرد فروش نفت را با مشکل روبرو خواهند کرد .بجای مدیریت و پیش بینی این امر و یافتن راه حل برای آن هی آقایون اومدن گفتن که صادرات ما نه تنها کم نشده بلکه چند میلیارد هم زیاد شده ، ارز ما کم که نشده بلکه خیلی خیلی هم زیاد شده هی مردم را خواستند خواب کنند خوب حال میشه همین که هست خدا کنه همین باشه نگرانی از عدم مدیریت کسانی که برای جهان ادعای مدیریت دازند بیش از اینهاست خدا عاقبت ملت شریف ایران را با این مدیران کم سواد بخیر کند
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: