کد خبر:۶۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۵
تعداد بازدید: 5118
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فرق رامنی و اوباما برای ایران
از تلاش های اوباما برای دیالوگ با ایران چندان اثری باقی نمانده است، ولی این امر مانع انتقاد رامنی از دست های گشوده اوباما به عنوان نمایش کوته بینانه ای از ضعف آمریکا در برابر یک دشمن، نشده است...

سایت "جرس" به نقل از "کریستین ساینس مانیتور" (ChristianScienceMonitor) نوشت: «باراک اوباما از روز اول ریاست جمهوری اش گفت که تلاش خواهد کرد برای تعامل با ایران به منظور پاسخ به جاه طلبی های هسته ای اش و حمایت از گروه های تندرو منطقه ای، رهیافت متفاوتی در قبال ایران خواهد داشت. وی در نطق مراسم تحلیف خود گفت: "ما دست خود را [به سوی شما] دراز خواهیم کرد، اگر مایلید که مشت گره کرده خود را باز کنید." سه سال بعد از آن زمان، تنها چیزی که از دست گشوده اوباما باقی مانده، یک تلاش بین المللی دیپلماتیک و پرسروصدا برای محدود ساختن برنامه هسته ای ایران است.»

این نشریه در ادامه می نویسد: «میت رامنی، رقیب جمهوری خواه، می گوید که یک سیاست ضعیف در قبال ایران، به تهران سه و نیم سال زمان برای پیشرفت به سوی توانمندی تسلیحات هسته ای و پیگیری طراحی های رادیکال منطقه ای اش داده است. در عین حال در سطح جزئیات، رامنی اغلب چندان تفاوتی با اوباما ندارد.»

کریستین ساینس مانیتور اختلافات عمده دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا را اینگونه برمی شمارد: «آقایان اوباما و رامنی هردو می گویند یک ایران هسته ای غیرقابل قبول است، و هردو حمله نظامی را به عنوان آخرین گزینه در نظر دارند. البته آن ها واژگان متفاوتی را در توصیف نقطه ای که قاعدتاٌ به اقدام پیشگیرانه نظامی آمریکا منجر می شود، مورد استفاده قرار می دهند. اوباما می گوید او برخورداری ایران از سلاح هسته ای را نمی پذیرد، در صورتی که رامنی می گوید وی نمی پذیرد که ایران به توانمندی سلاح هسته ای برسد. این سطحی پایین تر است و گویای نقطه زمانی مبهم تری است که در آن علیه ایران اقدام نظامی صورت خواهد گرفت. برای توقف برنامه اتمی ایران، رامنی می گوید وی اول تحریم های فلج کننده إعمال خواهد کرد، و این همان لفظی است که مسئولین دولت اوباما برای توصیف تحریم هایی که تا کنون وضع کرده اند، به کار می برند. رامنی همچنین می گوید او دستور خواهد داد ناوهای هواپیمابر به عنوان ابزاری برای متقاعد ساختن ایران که اگر برنامه هسته ای خود را متوقف نکند، آمریکا در استفاده از نیروی نظامی جدی است، حضور مداومی در منطقه خلیج فارس و شرق مدیترانه داشته باشند.»

دومین تفاوت ظاهری اوباما و رامنی در تحلیل یادشده عبارت است از: «ایران واضح ساخته است که بقای بشاراسد، رئیس جمهور سوریه، برای برنامه های منطقه ای آن کلیدی است. این مسأله بعد جدیدی به جایگاه ایران در تبلیغات انتخاباتی می دهد. رامنی می گوید یک ایران هسته ای بزرگ ترین تهدید جهانی است چون ایران را در پیگیری اهداف منطقه ای اش جسور می کند. اوباما به نظر می رسد اخیراٌ با نپذیرفتن پیشنهاد دخیل کردن ایران در گفتگوهای بین المللی در مورد سوریه، دریچه گفتگو با ایران را بسته تر کرد. دولت اوباما می گوید مشارکت دادن ایران در دیپلماسی سوریه به دلیل حمایت از شبه ظامیان طرفدار اسد و تروریست ها در منطقه[!] یک "خط قرمز" است. رامنی ایده برقراری یک منطقه ممنوعه پروازی داخل سوریه را پیشنهاد داده، اما دولت اوباما صرفاٌ تا این حد پیش رفته که در حال بررسی ایده مزبور است.»

سومین اختلاف این دو را نیز کریستین ساینس مانیتور در موضوع دیالوگ یا تغییر رژیم ایران می داند و توضیح می دهد: «از تلاش های اوباما برای دیالوگ با ایران چندان اثری باقی نمانده است، ولی این امر مانع انتقاد رامنی از دست های گشوده اوباما به عنوان نمایش کوته بینانه ای از ضعف آمریکا در برابر یک دشمن، نشده است. فرماندار سابق ماساچوست می گوید اوباما آنقدر بر تعامل با دولت ایران متمرکز بود که از پشتیبانی جنبش سبز در سال ۲۰۰۹ خودداری ورزید. او آن را یک "خلع ید شرم آور" از مرجعیت اخلاقی آمریکا می نامد. اوباما از تغییر رژیم در ایران صحبت نکرده است. این تا حدودی به این دلیل است که واژه مزبور با ریاست جمهوری جرج بوش گره خورده و همچنین به این علت که هرگونه اشاره آمریکا به حمایت از نیروهای سیاسی مخالف داخلی، مذاکرات بین المللی اتمی با ایرانی ها را به مخاطره می اندازد.»
منبع: جام نیوز
برچسب ها: رامنی ، اوباما
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: