کد خبر:۶۸۰۸
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 6744
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ماجراي جنجالي اشتراوس كان موضوع رماني تازه شد
«هرج و مرج داغ» عنوان تازه‌ترين رمان استفان زاگدانسكي نويسنده فرانسوي است كه در آن به موضوع جنجالي اتهام فساد اخلاقي اشتراوس كان رييس سابق صندوق بين‌المللي پول پرداخته شده است
«هرج و مرج داغ» عنوان تازه‌ترين رمان استفان زاگدانسكي نويسنده فرانسوي است كه در آن به موضوع جنجالي اتهام فساد اخلاقي اشتراوس كان رييس سابق صندوق بين‌المللي پول پرداخته شده است.
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران به نقل از هفته‌نامه اكسپرس فرانسه، دومينيك اشتراوس كان ریيس فرانسوي سابق صندوق بين‌المللي پول همچنان موضوع و سرچشمه اقتباس در آثار هنرمندان، كارگردانان، روزنامه‌نگاران و نويسندگان است. تازه‌ترين آن‌ها هم رماني با عنوان «هرج و مرج داغ» اثر استفان زاگدينسكي است كه از 23 اوت (2 شهريور) منتشر شده است.

در اين رمان كه هفته گذشته از سوي انتشارات سويل فرانسه عرضه شده است، ماجراي فساد اخلاقي دومينيك اشتراوس كان ریيس سابق صندوق بين‌المللي پول و ادعای نظر سوء او به زني سرايدار در هتلي در نيويورك به ترتيبي زماني و با كاراكترهايي واقعي روايت مي‌شود. اين ماجراي جنجالي تابستان 2011 (سال 90) چندين ماه‌ به خوراك خبري رسانه‌ها و مطبوعات گوشه و كنار جهان تبديل شده بود.

استفان زاگدانسكي نويسنده رمان مي‌گويد: من به مشاهده ديوانگي در همه صورت‌هايش علاقه‌مندم. هم ديوانگي به شيوه دومينيك اشتراوس كان و هم به صورت سيستم رسانه‌اي، سياسي و مالي‌.

ماجراي رمان در فضاي يك دارالمجانين جريان دارد كه در آن ديوانگاني با استعدادهايي خاص در نيويورك تحت مراقبت هستند و با هيجان و شادي خشونت‌آميزي درباره اخبار صحبت مي‌كنند. يكي از آن‌ها، بيماري اسكيزوفرني به نام «كيسه استخوان» در نقش دومينيك اشتراوس كان قرار مي‌گيرد و قصه او را بازسازي مي‌كند.

زاگدانسكي در اين ماجرا همه شخصيت‌هاي دخيل در ماجراي اشتراوس كان را دوباره تصوير كرده است. باراك اوباما، نيكلا ساركوزي، آن سنكلر (همسر اشتراوس كان) و نفيساتو ديالو (شاكي ماجرا و سرايدار هتل) هر يك با هنرنمايي نويسنده در استخراج ظرفيت‌هاي سرشار بيان طنزآميز زبان فرانسه روايت شده‌اند.

البته این ماجرا پس از چند ماه با بی‌گناه شناخته شدن اشتراوس کان در نیویورک خاتمه یافت و تنها نتیجه همه این سر و صداها بازماندن این چهره سیاسی از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بود

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: