کد خبر:۶۸۰۲
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۱ - ۲۱:۴۹
تعداد بازدید: 3158
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
توصیه های بهداشتی برای مصرف بهینه نان
نان تازه پخت شده از نظر تغذیه ای بلافاصله قابل مصرف نیست چرا که پس از فرایند پخت دستخوش تغییراتی می گردد که این تغییرات باعث قابل مصرف شدن آن می شود.
نان تازه پخت شده از نظر تغذیه ای بلافاصله قابل مصرف نیست چرا که پس از فرایند پخت دستخوش تغییراتی می گردد که این تغییرات باعث قابل مصرف شدن آن می شود.

به گزارش مهر، علی اکبر کمالی کارشناس صنایع غذایی اظهارداشت: از آنجایی که نان قوت غالب مردم ایران است و حتی به جای سایر مواد خوراکی هم مصرف می شود، اطلاع رسانی به مردم در خصوص نحوه ی خرید، حمل و نقل و نگهداری آن همچنین پرهیز از خوردن نانهایی که بو و طعم مازوت یا گازوئیل می دهند و پرهیز ازخوردن بخشهای سوخته ی نان ضروری است.

وی ادامه داد: در مقابل لازم است تمامی دست اندرکاران امر تهیه نان در کشور نسبت به بهبود کیفیت نانهای مصرفی مردم بیشتر تلاش نمایند، در این راستا عدم استفاده از سوخت مازوت در نانوایی ها و جایگزین کردن آن با گاز شهری، جلوگیری از تماس مستقیم شعله با نان در دستگاههای نان ماشینی و همچنین ترویج و توسعه نانهای سنتی مطلوب (سنگک) و نانهای حجیم و نیمه حجیم توصیه می شود.

کمالی ضمن اشاره به توصیه های بهداشتی در مورد تهیه و نگهداری نان تصرح کرد:  نانهای صنعتی و نیمه صنعتی تولید شده باید دارای بسته بندی مناسب بوده و مشخصات لازم روی برچسب درج شده باشد.

وی توصیه کرد: اگر ماده غذایی ما بدون بسته بندی است؛مثل انواع نان سنتی یا گندم و جو فله باید مراقب باشیم در هنگام حمل و نقل مثلاً در داخل ماشین با محیط کثیف در تماس نباشد.

این کارشناس غذایی عنوان داشت: از پیچاندن انواع نان در داخل روزنامه و یا قرار دادن در داخل کیسه نایلون سیاه یا بازیافتی خودداری شود.

وی همچنین با تاکید بر این مطلب که نان مصرفی به شکل روزانه تهیه شود توصیه کرد: درصورت تصمیم به نگهداری نان در طولانی مدت باید به شکل اصولی قبل از قرار دادن داخل فریز خنک گردد سپس درنایلون تمیز قرار گیرد، زیرا در غیراین صورت نان داغ در داخل نایلون اصطلاحا عرق کرده با توجه به رطوبت حاصل از تعریق، ممکن است کپک بزند.

کمالی یادآورشد: مصرف نانهایی که از آرد کامل یا سبوس دار همچون نان سنگک تهیه شده اند به جهت ارزش تغذیه ای بالاتر توصیه می شود.

وی عنوان داشت: افراد دقت داشته باشند نانهایی که درتهیه و تولید آنها از خمیرمایه به جای جوش شیرین استفاده شده مصرف نمایند.

این کارشناس ضمن تاکید بر عدم تهیه نان و غلات و فرآورده های آن از افراد دوره گرد گفت: چنانچه نان بیش از یک هفته در فریزر نگهداری شود باید قبل از انجماد آنها را در بسته بندیهای مخصوص که از نظر بخارآب غیر قابل نفوذ هستند، قرار داد.

کمالی گفت: باید سعی شود انجماد نان در مدت بسیار کوتاهی انجام گیرد و حرارت باید در مدت حداکثر 4 تا 5 ساعت 18 درجه برسد.

این کارشناس غذایی با اشاره به اینکه خارج کردن نان از حالت انجماد در نانهای سنتی ایران باید سریع انجام شود افزود: این نانها درمدت کمتر از 4 ساعت بیات می شود و باید آنها را حداکثر 1 تا 5/1 ساعت قبل از مصرف ازحالت انجماد خارج نمود.

کمالی ادامه داد: نگهداری نان در حرارت 4 درجه سانتیگراد (درجه حرات یخچال) نه تنها از بیات شدن نان جلوگیری نمی کند ،بلکه موجب تسریع آن می شود، زیرا تغییرات فیزیکی و شیمیایی بیات شدن نان در حرارت 4 درجه سریعترین و در حرارت 60 درجه کندترین سرعت خود را دارد. این تغییرات در حالت یخ زده (دمای 5-درجه و پایین تر) به کلی متوقف می شود. بنابراین 4 درجه سانتیگراد بهترین دمای نگهداری نان ایرانی درجه حرارت فریزر است.

برچسب ها: نان ، آرد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: