کد خبر:۶۷۹۳
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۱ - ۲۱:۲۵
تعداد بازدید: 3587
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بیمارستان‌های خصوصی مروج سزارین
آمارهای غیرکارشناسی در خصوص سزارین
متأسفانه هم‌اکنون بیمارستان‌های خصوصی برای کسب درآمدهای بیشتر اقدام به ترویج جراحی سزارین می‌کنند٬ این در حالی است که پزشکان باید تنها به‌دنبال سلامت بیمار خود باشند.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: هم‌اکنون بیمارستان های خصوصی برای کسب درآمد بیشتر اقدام به ترویج جراحی‌های زایمان می‌کنند.

به گزارش پانا، رسول خضری با اشاره به آمار ارائه شده از سوی مسئولان مبنی‌بر سهم 40 درصدی سزارین در جراحی‌های زایمان٬ اعلام کرد: به‌نظر بنده این‌گونه آمارها خلاف واقع و غیرکارشناسی است.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه هم‌اکنون استاندارد جهانی جراحی سزارین، حدود 30 درصد است٬ افزود: اگر مسئولی به آمار 40 درصد سزارین در کشور راضی باشد٬ به‌طور حتم به مردم ظلم می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه زایمان سزارین در کشور به یک موضوع عادی تبدیل شده، بیان کرد: این در حالی است که این‌گونه جراحی‌ها عوارض و تبعاتی همچون به‌خطر افتادن سلامت مادر، مشکلات تنفسی، هیپوکسی و کم شدن اکسیژن، فلج شدن اندام، آسیب رساندن به چشم نوزاد و زردی را به‌دنبال دارد.

خضری ازعملکرد بیمارستان‌های خصوصی در ترویج فرهنگ جراحی زایمان سزارین انتقاد کرد و یادآور شد: متأسفانه هم‌اکنون بیمارستان‌های خصوصی برای کسب درآمدهای بیشتر اقدام به ترویج جراحی سزارین می‌کنند٬ این در حالی است که پزشکان باید تنها به‌دنبال سلامت بیمار خود باشند.

این نماینده مجلس نهم٬ اجرای طرح پزشک خانواده را تنها راه کاهش آمار زایمان سزارین در کشور خواند و تصریح کرد: با اجرای این طرح به‌طور حتم میل مادی و معنوی پزشکان به انجام عمل زایمان طبیعی بیشتر می‌شود و به تبع آن فرزندان آینده کشور از بیمارهای خطرناک مصون می‌مانند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ با تأکید بر اینکه وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش‌پزشکی باید برای کاهش ‌آمار سزارین در کشور فرهنگسازی مناسبی را انجام دهد٬ افزود: مادران و خانواده‌ها باید بدانند که زایمان سزارین چه مشکلاتی را برای مادر و فرزند به دنبال دارد.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش‌پزشکی در ایران حدود 40 درصد زایمان‌ها به صورت عمل جراحی یعنی سزارین صورت می‌گیرند، در حالی که بر اساس آمار غیر رسمی در ایران میزان سزارین پنج برابر سایر نقاط جهان است٬ امروزه در برخی از بیمارستان‌های ایران این آمار حتی یکصد در صد نیز گزارش شده است.

برچسب ها: سزارين ، بيمارستان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: