کد خبر:۶۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۸۷ - ۱۳:۵۵
تعداد بازدید: 1979
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
طرح تحول اقتصادي در كسوف‌
اين طرح كه به‌نظر مي‌رسد كليات بسيار مناسبي را براي اجرا دربر دارد، اما كوله‌باري از نگراني را براي مردم و برخي مديران به دنبال داشته است.
روزها از پس يكديگر مي‌گذرد و لحظه‌لحظه به پايان عمر دولت نهم نزديك‌تر مي‌شويم. دولت محمود احمدي‌نژاد، نادرترين كابينه در تاريخ نظام جمهوري اسلامي است كه دوران فعاليتش همراه با اتفاقات عجيب فراواني بود، اما سومين سال حضور كابينه نهم در مديريت اجرايي كشور بسيار پرفراز و نشيب دنبال شد. از جمله مي‌توان به طرح تحول اقتصادي اشاره كرد.

اين طرح كه به‌نظر مي‌رسد كليات بسيار مناسبي را براي اجرا دربر دارد، اما كوله‌باري از نگراني را براي مردم و برخي مديران به دنبال داشته است. جالب‌ترين نكته درباره طرح تحول اقتصادي اين است كه وزارتخانه اقتصاد و امور دارايي كه قلب تپنده اين طرح به حساب مي‌آيد مدت‌هاست دچار پديده تزلزل در مديريت شده و دوران بي‌وزيري بسيار طولاني را پشت سر گذاشته است.

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي در‌اين‌باره مي‌گويد: بدون شك طرح تحول اقتصادي، تورم‌زا خواهد بود. مهندس سيد احمدرضا دستغيب معتقد است: اجراي اين طرح، تورم و فشار اقتصادي جديدي را به مردم و ساختار اقتصادي كشور تحميل مي‌كند. يكي از ابتدايي‌ترين گام‌ها براي بررسي اين طرح آن است كه جزييات اجراي طرح در اختيار نمايندگان مردم قرار گيرد تا آنها بتوانند در يك دوره زماني و با فرصت كافي به بررسي آن بپردازند.

عضو كميسيون صنعت و معدن اعلام مي‌كند: متاسفانه و در حالي‌كه تاكنون حتي يك برگ از كليات و جزييات طرح تحول اقتصادي در اختيار نمايندگان مجلس قرار نگرفته است، اما عملاً اجراي مراحل مقدماتي اين طرح آغاز شده است و فرم‌هاي اطلاعات خانواده در بين مردم توزيع شده كه اين نوع عملكرد هرگز پسنديده نيست. به اعتقاد اين نماينده مجلس، عملكرد دولت در اين زمينه اين شائبه را تقويت مي‌كند كه ارايه اين طرح در وهله اول خلق‌الساعه و بدون كارشناسي است كه اصول و جزييات آن تدوين نشده است، در وهله بعد نيز به‌نظر مي‌رسد ارايه طرح تحول اقتصادي بيشتر حالت تبليغاتي دارد و با توجه به نزديك بودن انتخابات رياست‌جمهوري صورت مي‌پذيرد.

سيد احمدرضا دستغيب ادامه مي‌دهد: نهايتاً معتقديم اين طرح بايد به صورت مكتوب و مدون، ‌با بررسي كارشناسي بين نخبگان اقتصادي، اجتماعي، سياسي و... و خصوصاً كمیسيون ويژه به مجلس ارايه شود تا پس از بررسي آثار و نتايج مثبت و منفي آن، كليات و جزييات آن به پختگي لازم برسد.

در روزهاي انتشار اخباري مبني بر اجرايي‌شدن طرح تحول اقتصادي، بسياري اعتقاد دارند قبل از برداشتن گام‌ها در اين راه بايد كارشناسي‌ها به‌طور كامل صورت پذيرد، اما نماينده مردم شيراز در اين رابطه چنين اظهارنظر مي‌كند: به نظر مي‌رسد مطالعات جامعي در خصوص هدفمند كردن يارانه‌ها تا به حال صورت نگرفته است و در اين خصوص ابهامات فراواني نيز وجود دارد. مهندس دستغيب ادامه مي‌دهد: موفقيت يا شكست طرح تحول اقتصادي دولت، بستگي به چگونگي طراحي و اجراي آن دارد؛ بنابراين اگر اجراي اين طرح بدون مطالعات كافي و كامل علمي صورت گيرد، در واقع جامعه را با آزمون و خطا مواجه كرده‌ايم و جامعه طاقت آزمون و خطا ندارد.

اين نماينده مردم شيراز در مجلس در ادامه به اثرات منفي اجراي اين طرح اشاره مي‌كند. سيد احمدرضا دستغيب مي‌گويد: يكي از ابتدايي‌ترين اثرات منفي طرح تحول، افزايش هزينه‌هاي توليد است كه به دنبال آن كاهش تولید، افزايش قيمت‌ها، افزايش ميزان بيكاري را شاهد خواهيم بود.

به اعتقاد اين عضو كميسيون صنايع و معادن، فعاليت برخي از توليدكنندگان به دنبال اجرايي شدن طرح تحول اقتصادی به صورت كنوني به تعطيلي كشانده خواهد شد. افزايش قيمت كالاهاي توليد داخل نيز يكي ديگر از اثرات منفي طرح تحول اقتصادي خواهد بود. مهندس دستغيب با اعلام اين مطلب ادامه مي‌دهد: افزايش قيمت كالاهاي توليد داخل امكان رقابت اين‌گونه كالاها را در بازارهاي داخلي و خارجي كاهش مي‌دهد و در نتيجه شاهد ركود توليد و اشتغال در سطح جامعه خواهيم بود.

به اعتقاد اين نماينده مجلس اگر قرار باشد طرح تحول اقتصادي بدون برنامه‌ريزي منسجم و كارشناسي‌هاي موثر صورت پذيرد، اثري جز افزايش تورم و قيمت‌ها نخواهد داشت. وي تاكيد مي‌كند: افزايش قيمت و كاهش توليد كه از اثرات اجرايي‌شدن اين طرح است بر حمل‌ونقل، مصالح ساختماني، نان، مسكن، دارو و خدمات بهداشتي و... تاثيرات بسيار مخربي خواهد داشت. بسياري اعتقاد دارند طرح تحول اقتصادي نبايد به صورت ضربتي و فوري انجام شود.

سيد احمدرضا دستغيب تاكيد مي‌كند: اجراي طرح رييس‌جمهور به يك دوره زماني 5 ساله نياز دارد و اقدامات ضربتي، تاثيرات و صدمات جبران‌ناپذيري را بر جامعه دارد كه جبران آنها نياز به چند قرن گذر زمان خواهد داشت. به هر حال آنچه مسلم است اجراي طرح تحول اقتصادي بدين‌گونه كه در حال اجراست زمين‌‌لرزه شديدي را به راه خواهد انداخت.

محمد طبيبيان يكي از اقتصاددان‌هاي كشورمان با اظهار بي‌اطلاعي از جزئيات طرح تحول اقتصادي دولت مي‌گويد: محورها و مباني مطرح شده اين طرح، قابل بحث است و چون از جزئيات آن اطلاعي نداريم، قضاوت كردن درباره طرح تحول اقتصادي مشكل است.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا طرح تحول اقتصادي بايد براي بررسي به مجلس ارائه شود يا خير، مي‌گويد: به هر حال، هر كاري كه قرار است دولت انجام دهد، بايد قانون داشته باشد؛ بخصوص زماني كه بحث بر سر منابع و تخصيص و توزيع آن باشد، حال اگر بخواهند اين گونه توجيه كنند كه اين طرح براساس قوانين موجود اجرا خواهد شد، بحث ديگري است.

مهدي تقوي، استاد دانشگاه علامه طباطبايي نيز به خبرنگار ما مي‌گويد: طرح تحول اقتصادي نيز همانند برنامه و بودجه‌هاي سالانه كه به بررسي و تصويب مجلس مي‌رسد، بايد در مجلس بررسي شود، زيرا با درآمدها و هزينه‌ها سر و كار دارد.

وي با نامشخص خواندن جزئيات طرح تحول اقتصادي گفت: در حال حاضر بسياري از اقتصاددانان از جزئيات طرح و چگونگي اجراي آن اطلاعي ندارند و ضروري است كه جزئيات آن با شفافيت لازم اعلام شود.

وي گفت: براساس اعلام دولت، كارگروه‌هايي براي بررسي طرح تحول اقتصادي در دولت تشكيل شده است و اشكال كار اين است كه اين طرح پيش از آن كه مطالعاتش به اتمام برسد، اعلام شده است. وي افزود: درخصوص هدفمند كردن يارانه‌ها كه در قالب طرح تحول اقتصادي مطرح شده، اعلام شده كه در نيمه اول سال اطلاعات اقتصادي خانوار جمع‌آوري و در نيمه دوم سال يارانه‌ها پرداخت خواهد شد كه به نظر اين كار كه از حساسيت بالايي برخوردار است و بايد بتدريج اجرا شود، عجولانه صورت مي‌گيرد.

عادل اذر، استاد دانشگاه و عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس هفتم مي‌گويد: يكي از مراجع كه جزو اركان نظام نيز هست،‌ مجلس شوراي اسلامي است. نمايندگان مردم در مجلس براساس جايگاه و مطالبات بحقي كه دارند، بايد از جزئيات مسائل كشور باخبر شوند.

بنابراين طرح تحول اقتصادي نيز بايد به صورت شفاف و مكتوب در اختيار آنها قرار گرفته و حتي در بعد نظارتي نيز بر اجراي طرح تحول اقتصادي بايد نظارت داشته باشند.

وي با مثبت خواندن تشكيل كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي در مجلس گفت: تشكيل اين كميسيون را بايد به فال نيك گرفت؛ چراكه اهميت آن در حد كميسيون ويژه سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون است و بايد مجلس به صورت جدي به بررسي اين طرح بپردازد و تمام ابعاد و زواياي طرح تحول را مورد نقد و بررسي قرار دهد.

وي در ادامه گفت: بنابر اظهارات نمايندگان مجلس، تاكنون حتي يك برگ از طرح تحول اقتصادي در اختيار نمايندگان قرار نگرفته و به نظر مي‌رسد دولت طبق رويه‌هاي گذشته كه معمولا برنامه‌هاي خود را قبل از بررسي‌هاي كارشناسي و تحقيقات كامل و جامع به اجرا درآورده از جمله انحلال سازمان مديريت و ادغام شوراهاي عالي اقتصادي اين طرح را نيز قبل از به پايان رساندن مطالعات و بررسي‌هاي كارشناسي اعلام كرده است.

وي افزود: در حال حاضر دولت كارگروه‌هايي را تشكيل داده است تا ابعاد مختلف طرح را بررسي كنند و بايد منتظر شد تا نتايج اين طرح مشخص شود.منبع: تحليل روز - جام جم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: