کد خبر:۶۷۴۶
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۱ - ۲۰:۰۵
تعداد بازدید: 3720
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
انتقاد آیت‌الله مکارم از زندانی‌کردن جوانان به خاطر مهریه
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که کسی که از مادر تولد می‌شود، با ثروت که متولد نمی‌شود؛‌ ادامه داد:‌ وقتی ثابت نیست، ‌چرا این جوانان را زندانی می‌کنید؟

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به زندانی بودن هزاران نفر به دلیل پرداخت نکردن مهریه، خطاب به قوه قضائیه گفت: نباید در کشور اسلامی همچنین قانونی بر ضد اسلام عملی شود.

به گزارش پانا، آیت‌الله مکارم شیرازی، ظهر امروز در ادامه درس تفسیر خود که در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت فاطمه معصومه(س)، اظهار کرد:‌ اخیراً عده زیادی از جوانان به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه به زندان افتاده‌اند.

وی با بیان این که هزاران جوان به همین دلیل در زندانند، خطاب به مسئولان قوه قضائیه تصریح کرد: برادران عزیز که در قوه قضائیه هستید، در این مسئله، اصل بر اعسار است نه ایثار؛ می‌گویند جوان را باید به زندان بیندازیم تا معلوم شود توان پرداخت ندارد؛ در حالی که مسئله برعکس این است، باید او را آزاد بگذارید تا معلوم شود، دارد و نمی‌دهد، اگر این گونه بود، ‌می‌توان او را زندانی کرد.

مکارم شیرازی با بیان این که کسی که از مادر تولد می‌شود، با ثروت که متولد نمی‌شود؛‌ ادامه داد:‌ وقتی ثابت نیست، ‌چرا این جوانان را زندانی می‌کنید؟ اگر کارشناسان تحقیق کردند و صورت اموال را داشتند و به این نتیجه رسیدند که دارد و نمی‌دهد، به زندان بیندازید، در غیر این صورت، نباید به زندان انداخت.

وی با تأکید بر این که هیچ فقیهی چنین فتوایی نمی‌دهد، افزود: نباید در کشور اسلامی همچنین قانونی بر ضد اسلام عملی شود.

 آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین با ابراز تاسف شدید از افزایش طلاق در جامعه، به تبیین دلایل طلاق و راهکارهای جلوگیری از این پدیده پرداخت و با اشاره به آیه چهارم سوره مبارکه احزاب، گفت: از جمله نکات موجود دراین آیه،‌ مسئله "ظهار" می‌باشد که در دوران جاهلیت مطرح می‌شد و در آن، شوهر، بدون پرداخت حق وحقوق زن، وی را رها می‌کرد.

وی با بیان این که اسلام از حقوق زنان دفاع جانانه‌ای کرده است، ادامه داد: دفاعی که اسلام از حقوق زنان داشته است،‌ در هیچ دین و آیینی وجود ندارد؛ کسانی هم غیر از این ادعایی دارند، دروغ می‌گویند.

این مرجع تقلید با بیان این که خداوند در قرآن، "ظهار" را باطل اعلام می‌کند، تصریح کرد: در این شرایط زن می‌تواند به حاکم شرع مراجعه کند؛ یا طلاق بگیرد که مرد باید تمام حق و حقوق خود را به آن بدهد و یا این که در صورت بازگشت، باید دوماه پشت سر هم روزه بگیرد و این که شصت فقیر را اطعام کند تا مردان با این ابزار، زنان را تحت فشار قرار ندهند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره آسانی ازدواج در اسلام، گفت:‌ اسلام جاده را برای ازدواج صاف کرده و برای طلاق جاده را پر از سنگلاخ کرده است؛ به این معنی که تنها با خواندن صیغه‌ای ازدواج ممکن می‌‌شود، ولی برای طلاق شرایط زیادی قرار داده شده است.

وی در تبیین شرایط طلاق گفت: نبودن زن در دوران عادت ماهانه، پاک شدن از عادت و نزدیکی نداشتن با همسر، وجود دو شاهد عادل و پرداخت شدن تمامی حقوق زن، از شرایطی است که برای طلاق در نظر گرفته شده است؛ اسلام می‌خواهد تا جایی که ممکن است،‌ طلاق را به تأخیر بیندازد.

این مرجع تقلید طلاق را بلای بزرگی درجامعه معرفی و بیان کرد: طلاق مشکلات زیادی را در جامعه ایجاد می‌کند، به ویژه که پای فرزندی نیز در میان باشد؛ فرزندان طلاق درجامعه مشکلات و دردسرهای زیادی ایجاد کرده‌اند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که با این همه مذمت طلاق در اسلام، متأسفانه، آمار طلاق در جامعه رو به افزایش است، ادامه دادند: بر اساس روایاتی از رسول اکرم(ص)، "در نزد خداوند، چیزی مغضوب‌تر از ویران شدن خانه‌‌ای به وسیله طلاق نیست" و همچنین در جایی دیگر می‌فرمایندکه "صیغه طلاق، عرش الهی را به لرزه در می‌آورد".

وی در تبیین دلایل طلاق درجامعه گفت: وجود ارتباطات نامشروع درمیان زن و مرد، فیلم‌های فاسد و شبکه‌های ماهواره‌ای کثیف که طلاق را امری مطلوب معرفی می‌کنند، توقعات زیاد زن و مرد نسبت به هم، تمایل افراد به زندگی‌های پر زرق و برق، عدم گذشت زن و شوهر نسبت به هم، عدم توجه به عواقب بد طلاق برای زن و مرد و فرزندان و عدم مطالعه و تحقیق پیش از ازدواج،‌ از مهم‌ترین دلایل طلاق در جامعه است که در صورت نبود آنها، آمار طلاق در جامعه بسیار کم می‌شود.

آیت الله مکارم افزود: زن و شوهر باگذشتی که نسبت به همدیگر دارند، می‌توانند مشکلات کوچک را در همان ابتدا حل کنند،‌در غیر این صورت، همین مشکلات کوچک که به راحتی قابل حل است، تبدیل به مشکلاتی بزرگ و غیر قابل حل می شود که نهایتاً موجب طلاق می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان خاطرنشان کرد: اسلام طلاق را به عنوان آخرین راه پیش روی انسان‌ها قرار داده، نه به عنوان اولین راه.

 

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
0
1
با سلام. با احترام به فرمایشایت مقام محترم ایت اله مکارم شیرازی پیشنهاد می کنم همه جوانان هنگام عقد قرداد از دواج یا هر تعهدی حواس اشان جمع کنند نا یه اندازه ایی برگ های نعهد اور را امضائ کنند تا از توانش بر بیایند مگر اینکه در طول ازدواج به دلایلی نوان مالی خودرا از دست دهند.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: