کد خبر:۶۷۴۱
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۹:۴۵
تعداد بازدید: 3832
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
شرایط سخت خانواده‌ها و تاثیر منفی آن بر ازدواج جوان‌ها
در گذشته میانگین سن برای دختران 20 سال ولی امروزه حداقل سن 25 سال و برای پسران در گذشته 25 تا 30 سال و امروزه به 30 تا 35 رسیده است
شرط اساسی برای ازدواج آسان الگوی رفاقتی است نه الگوی رقابتی
حسین باهر روانشناس و استاد دانشگاه گفت: تامین و تمکین در خانواده باید همراه با هم باشد یعنی دختر و پسر باید باهم مشارکت داشنه باشند و این دو اصل جدا ناپذیر است.
حسین باهر روانشناس و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با برنا در ارتباط با ازدواج آسان گفت: اصولاً ازدواج از اول آسان بوده ولی این ما هستیم شرایط ازدواج را برای جوانان سخت کرده‌ایم.

باهر درباره نقش خانواده در این رابطه اظهار داشت: نقش خانواده بر دو اصل استوار است. اصل اول کنترل رفتار و عقاید سنتی است و عدم تحمیل آن بر جوانان است. جوانان هم در مقابل سخت‌گیری و تعصبات خانواده خود را محترم بشمارند نه معتبر.

وی در ادامه با تاکید بر پایین آوردن سطح توقعات در دختران اظهارداشت: دختر و پسر باید با هم و همراه باشند و با هم کار کنند یعنی تامین و تمکین در خانواده‌ها باید همراه با هم صورت بگیرد و این دو اصل جدا ناپذیر است.  ازدواج آسان با عنوان الگوی رفاقتی یاد می‌شود نه الگوی رقابتی.

باهر با اشاره به این که هنوز هم در شهرستان‌ها ازدواج آسان صورت می‌گیرد، افزود: در شهرستان‌ها جوانانی که قصد ازدواج دارند با تشخیص تفاهم و توافق میان یکدیگر سعی می‌کنند که با کمک مستقیم و غیر مستقیم سریع‌تر ازدواج کنند. 

وی درباره میانگین سن ازدواج گفت: در گذشته میانگین سن برای دختران 20 سال ولی امروزه حداقل سن 25 سال و برای پسران در گذشته 25 تا 30 سال و امروزه به 30 تا 35 رسیده است.

این روانشناس و استاد دانشگاه با اشاره به مشکلاتی در رابطه با ازدواج آسان در جامعه وجود دارد، خاطرنشان کرد: از جمله این مشکلات کم شدن  توفیقات پسرها در تحصیلات و غیر کاربردی شدن تحصیلات آنهاست.

وی به مشکلی دیگر در این رابطه اشاره کرد و گفت: تاثیرات منفی رسانه‌های غربی، بالا رفتن توقعات دخترها و همچنین بالا رفتن سطح تحصیلات در آنها سبب شده تا به تدریج از والدین خود فاصله بگیرند که تمامی این موارد تاثیرات به‌سزایی در ایجاد مشکلاتی در ازدواج آسان خواهد داشت.

وی در پایان در ارتباط با شرایط سخت خانواده‌ها و تاثیر منفی آن بر ازدواج جوان‌ها گفت: بهتر است که شرایط را برای جوانان سخت نکنند و راه را برای آن‌ها باز کنند و دراین موارد می‌توانند حتی الامکان به مراکز مشاوره مراجعه کنند.‌

برچسب ها: ازدواج ، خانواده
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
كيسمي
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۶
0
0
در يك همايش خانواده و دانشجو در دانشگاه تهران كه اساتيد دانشگاه و يك روانشناس نيز حضور داشتند، شركت داشتم . خيلي جالب بود.
دكتر روانشناس از خانواده ها پرسيدند كه از چه زماني مايليد فرزندانتان را رها كنيد. نتيجه سئوال اين شد كه از زماني كه احساس كنيم فرزندمان از نظر فرهنگي و ... به سطحي رسيده است كه قادر به تصميمي گيري درست است.
و اين پاسخ واقعاً از نظر بنده نيز درست است. اما متأسفانه با توجه به شرايط بحراني جامعه ، هنوز خانواده ها سخت گيري و تعصبات خاص خودشان را دارند كه به فرمايش آقاي دكتر باهر و ضمن تشكر از ايشان ، قابل احترام است و شايد نامعتبر و اين نيز قابل تأمل است.
به دكتر روانشناس مستقر در همايش بنده نيز نگراني والدين را گفتم و عرض كردم كه با توجه به اينكه ميدونم فرزندم در سطح خوبي است و حتي گاهاً در مسائلي با وي مشاوره ميكنم ، نظر شما چيست؟ توصيه كردند كه اينگونه بكنيد :
رفتارهاي فرزندانتان را در 3 سبد تفكيك كنيد.
1- اجازه بدهيد فرزندانتان رفتارهاي سالم اجتماعي حتي پر خطر (ورزشي و ... ) را اگر مايلند انجام دهند.
2- رفتارهاي سالم ديگري چون ارتباط با همكلاسي ها در دانشگاه و محافل ديگر را نيز داشته باشند.
3- اما 10% خط قرمزها هستند كه بايد مواظب آنها باشيد كه در اون شرايط بايد با شما هماهنگ باشند.
از اين پاسخ آقاي دكتر خيلي خوشم آمد و به اين روش در زندگي ادامه دادم طوريكه فرزندم نيز پذيرفت.
آقاي دكتر باهر مي فرمايند در شهرستانها هنوز ازدواجها آسان صورت مي گيرد. آري فرهنگي كه در شهرستانها حاكم است مغاير با فرهنگ شهرهاي بزرگ يا ابرشهرهاست و هنوز گرايشات سنتي در اغلب شهرستانها حكمفرماست.
جوان روشنفكر در عصر حاضر استقلال فكري را مي پسندد لذا هرگاه شرايط جامعه مهياي ازدواج بود، تن به ازدواج مي دهد ، بنابراين مي بايست به فكر بهينه سازي شرايط جامعه باشيم براي رفع مشكلات مردم نه تبليغ براي ازدواج. جوان امروز داراي تحصيلات است ، روشنفكر است و ميخواهد خود براي زندگي خود تصميم بگيرد و در شرايط بحراني و ابهام فكري به روانشناس و مشاور رجوع ميكند و همچنين در شرايط مساعد ، مي تواند تصميمات خوبي بگيرد.
بياييم به تفكرات جوانان براي تصميم گيري ارزش قائل شويم و به آنها شرايطي را كه دوست ندارند تحميل نكنيم و در صدد رفع مشكلات جامعه باشيم..
س. محمودي
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: