کد خبر:۶۷۳۴
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۱ - ۲۰:۰۷
تعداد بازدید: 3197
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
روزه و درمان‌هاي طبيعي
در مبحث حاضر فقط به اتكاي حقايق مسلم و نكات شناخته شده و استنباط از آنها خواهيم پرداخت
دكتر «ويويني» بيولوژيست فرانسوي و مؤلف كتاب «روزه» مي‌گويد: قبل از ذكر اين آمار، نكات چندي را بايد يادآوري كنم: پرسشنامه‌هاي ما براي حدود يك هزار نفر ارسال گرديده و تحقيقات ما درباره اثرات روزه‌داري مدت سه سال ادامه داشته است و تا امروز (تاريخ نشر مقاله در مجله) تعداد 279 جواب دريافت داشته‌ايم و 138 فقره از پرسشنامه‌ها به علت تغيير آدرس و 14 پرسشنامه به علت فوت طرف، برگشت داده شده‌اند، يعني به عبارت ديگر 9/56 درصد از مريض‌ها به پرسشنامه‌ها جواب نداده‌اند. با وجود اين كه چنين امري تا حدودي مأيوس‌كننده است اما مقايسه نسبي با موارد مشابه نشان مي‌دهد كه 43/1 درصد جواب، خود يك توفيق قابل ملاحظه‌اي بوده است.

به اين ترتيب نتيجه روزه (و درمان‌هاي طبيعي) بين اشخاصي كه به پرسشنامه ما جواب نداده‌اند براي ما كاملاً ناشناخته است. به همين لحاظ مي‌گوييم كه سهم افرادي كه به پرسشنامه پاسخي نداده‌اند برحسب اين كه شخص طرفدار يا مخالف اين سيستم درماني باشد مي‌تواند به صورت‌هاي مختلف مورد تعبير واقع شود.

در مبحث حاضر فقط به اتكاي حقايق مسلم و نكات شناخته شده و استنباط از آنها خواهم پرداخت.
از طرف ديگر ما پرونده و سوابق مربوط به اين امر را دقيقاً مطالعه مي‌كنيم، بنابراين در عرض چند ماه، آماري در مورد كيفيت و جريان درمان و نتايج فوري آن خواهيم داشت. لازم است يادآوري شود كه 279 پاسخ رسيده در واقع مربوط به 319 مورد درمان با روزه بوده است، زيرا بعضي از بيماران دو يا سه دفعه به درمان پرداخته‌اند بعضي از بيماران ناراحتي‌هاي پيچيده و بغرنجي از قبيل بيماري‌هاي گوارشي و بيماري‌هاي مجاري ادراري – تناسلي – روماتيسم داشته‌اند، از اين رو جمع كل حالات و دفعات مورد مطالعه در جريان درمان با روزه‌داري به 319 مورد بالغ مي‌شود.
آمارها اغلب مورد انتقاد واقع شده‌اند زيرا بسته به نوع تعبير و تفسيري كه از آنها به عمل مي‌آيد، مي‌توان استنباط‌هاي مختلف و متفاوتي از آنها نمود و له و عليه موضوعي كه مورد توجه است به آنها استناد كرد. آماري كه در سطور زير ذكر مي‌شود به صورت عيني و بدون كوچكترين تفسير آورده شده و به حد كافي گويا و روشن هستند.
پرسشنامه‌هاي ارسالي شامل سؤالات زير بود:
1-چرا به روزه گرفتن (رژيم مطلق يا نسبي) اقدام كرده‌ايد؟
2- دوران درمان با روزه را چگونه تحمل كرده‌ايد؟
3- نتيجه اين درمان چه بوده است؟ آيا فوري و بلافاصله پس از درمان يا تا شش ماه بعد از آغاز درمان نتيجه داده است؟
4- بعد از پايان برنامه روزه گرفتن (رژيم مطلق يا نسبي) به توصيه‌هايي كه در مورد مراعات وضع تغذيه داده شده عمل كرده‌ايد؟
5- اگر بعد از پايان درمان، آزمايش‌هاي پزشكي و يا عكسبرداري به عمل آورده‌ايد، مي‌توانيد نتايج آنها را براي ما بفرستيد تا بتوان آنها را با مداركي كه قبلاً در اينجا از شما گرفته شده مقايسه كرد؟

اينك ما تمام جواب‌هاي رسيده را كه برحسب نوع بيماري طبقه‌بندي شده‌اند مورد بررسي قرار مي‌دهيم:
1- بيماري‌هاي گوارشي
در اين قسمت تمام بيماري‌هايي را كه به نحوي با لوله گوارشي مربوطند طبقه‌بندي كرده‌ايم. به همين دليل ناراحتي‌هاي گوارشي ناشي از كبد و اختلالات آن (ورم كيسه صفرا و مجاري صفراوي، تشمع كبدي، نارسايي‌هاي كبدي و ساير بيماري هاي كبدي) و ناراحتي‌ها و اختلالات روده‌اي (يبوست- اسهال- كوليت- پارازيت‌هاي مختلف از قبيل آميبياز- بواسير) و همچنين ناراحتي‌ها و اختلالات معدوي (التهاب معده، زخم معده و غيره) و بيماري‌هاي اختلالات لوزالمعده (ديابت- نارسايي‌هاي لوزالمعده) جزو اين گروه قرار داده شده‌اند.
در اين مورد 102 جواب به دست ما رسيده كه از ميان آنها 89 حالت موفقيت قطعي و 10 حالت عود بيماري و دو حالت بهبودي نسبي و يك حالت شكست و نتيجه منفي بوده است. وقتي ما حالات عود بيماري را به دقت مطالعه مي‌كنيم به نتايج پي آمده در زير برخورد مي‌نماييم:
خانم م (Mme.M.) 16 روز روزه گرفته است و خانم س (Mme.S.) 12 روز روزه گرفته و آقاي د (M.D.) 10روز روزه گرفته و بيماري‌اش شش ماه بعد عود كرده است، همين آقا بيش از دو ماه رژيم خود را ادامه نداده است. آقاي ژ (M.G.) 16 روز روزه گرفته است. آقاي ف (M.F.) ده روز روزه گرفته و رژيم خود را شش ماه دنبال كرده است. خانم ف (Mme.F.) نيز عيناً مثل او رفتار نموده است.

خانم ث. (Mme.C.) 17 روز روزه گرفته و آقاي د (M.D.) اصلاً رژيم خود را دنبال نكرده و آقاي هـ (M.H.) 16 روز روزه گرفته و بعد از درمان ابداً رژيم نگرفته است.
بنابراين ملاحظه مي‌شود كه 9 دهم عود بيماري، يا در مورد بيماراني بوده كه كمتر از 21 روز روزه گرفته‌اند و يا در مورد بيماراني است كه پس از مرخصي از بيمارستان رژيم لازم را نگرفته‌اند. فقط مريض دهم بيست و يك روز روزه گرفته و رژيم خود را نيز مرتباً ادامه داده است.
در مورد بيماري كه درمان او، با شكست كامل روبه‌رو بوده نكات زير شايان توجه است: اين شخص علاوه بر ناراحتي‌هاي گوارشي (يبوست)، از فشارخون شرياني مزمن و كمردرد رنج مي‌برد. براي رفع فشارخون از داروهاي شيميايي استفاده كرده و به همين دليل ناراحتي‌هاي گوارشي او ادامه يافته است. معذلك بايد گفت كه درمان با روزه، نتايج بيولوژيك (نتايج حياتي) حتمي در مورد نامبرده به دست داده بود زيرا موقع ورود در بيمارستان كلسترول خون مريض 75/2 گرم و مقدار پتاسيم (Potassium) به 145/0 گرم در ليتر بالغ مي‌شد (در حالي كه مقدار طبيعي كلسترول خون 180/0 گرم و مقدار طبيعي پتاسيم خون 176/0 گرم در ليتر است.)
وقتي به ميزان درصد نتايج حاصله توجه مي‌كنيم مي‌توان گفت در حالات عود بيماري با توجه به اينكه در اين مورد نتايج عالي به دست آمده و به علت قصور بيمار، عود كرده است، اين حالات را نيز مي‌توان جزو تجارب موفقيت‌آميز مذكور محسوب كرد. به اين ترتيب در بيماري‌هاي گوارشي موفقيت معادل 05/97درصد خواهد بود.

2- چاقي و لاغري
ما عملاً بيماراني را كه به علت چاقي و يا لاغري تحت درمان قرار گرفته بودند جداگانه دسته‌بندي نموده‌ايم. در اين قسمت 70 جواب به ما رسيده كه 62 تا از آنها حاكي از درمان كامل و موفقيت‌آميز بوده و8 حالت نيز گوياي عود بيماري بوده است. در مطالعه جزئيات حالات عود بيماري متوجه مي‌شويم كه مثل حالات مذكور در فصل قبل، بعضي از بيماران بعد از 21 روز روزه گرفتن چون رژيم خود را ادامه نداده بودند بيماري‌شان عود كرده است.
در مورد بيماران مبتلا به چاقي كاهش روزانه وزن بين 409 الي 1108 گرم متغير بود؛ در نتيجه در عرض 21روز روزه بين 6/8 الي 15 كيلو وزن آنها پائين آمده است و در اين قسمت نتايج درمان صددرصد موفقيت‌آميز بوده است.

3- ناراحتي‌هاي اعصاب
در رديف بيماري‌هاي اعصاب تمام ناراحتي‌هاي مربوط به دستگاه عصبي از قبيل بي‌خوابي‌ها و ضعف اعصاب و انواع سستي و خمودگي‌هاي عصبي و ناراحتي‌هاي رواني ناشي از اختلالات عصبي از قبيل وسواس‌ها و فراموش‌كاري‌ها را طبقه‌بندي نموده‌ايم. از بين50 جواب رسيده، 38 جواب حاكي از توفيق در درمان بود و در هفت حالت، بيماري عود كرده و در مورد دو بيمار شفاي نسبي و در سه مورد شكست و عدم موفقيت در درمان گزارش شده است.
علل عود بيماري نظير دو فصل قبل بوده است: در مورد يكي از حالات، عدم توفيق، يك بيمار مبتلا به جنون جواني بود كه قبلاً نيز در دو بيمارستان رواني بستري شده و درمان با روزه را فقط به خاطر اين كه خواهرش به اين كلينيك براي اقدام به رژيم روزه‌داري آمده بود او هم همراه با او روزه را آغاز كرده بود. اين بيمار مخالف هر نوع درمان بود و حاضر نمي‌شد در هيچ بيمارستاني بستري شود. ميزان موفقيت در درمان بيماران عصبي معادل 90 درصد بوده است.

4- بيماري‌هاي روماتيسمي
در اين مبحث ما تمام عوارض روماتيسمي را كه شامل روماتيسم حقيقي و عوارض و اختلالات حاصله از استعداد روماتيسمي در اعضاي مختلف و بيماري‌هاي مفصلي از قبيل التهاب مفصل و روماتيسم مفصلي حاد و غيره و نيز تمام عوارض دردآوري از قبيل سياتيك و دردكمر و رگ به رگ شدن ستون فقرات ناحيه گردن و دردهاي عصبي را در يك رديف قرار داده‌ايم. از ميان 79 جواب رسيده 63 جواب حاكي از درمان كامل و 2 جواب نماينده درمان نسبي و 9 جواب حاكي از عود بيماري و پنج جواب نشان‌دهنده عدم موفقيت در درمان با روزه‌داري بود. موارد شكست در اين درمان عبارتند از: خانم پ. (Mme.P) كه فقط 8 روز روزه گرفته است. خانم ف. (Mme.F.) بيماري كه در مبحث ناراحتي‌هاي گوارشي ذكر شد و گفتيم كه داراي دردهاي ناحيه كمر بود. خانم هـ (Mme.H.) بيمار ديگري كه 14 روز روزه گرفته بود. خانم ژ (Mme.G.) كه مبتلا به التهاب مفاصل مزمن بود و سابقه 15 سال ابتلا داشت و در اين مدت بيماري او به حدي تغيير شكل (Deformation) يافته بود كه وقتي درمان را آغاز كرد عملاً فلجي كامل داشت و ديگر خانم و (Mme.V) كه مبتلا به التهاب مفصلي بين دو استخوان بود. وقتي حالات عود بيماري را مطالعه مي‌كنيم يا به درمان‌هاي كوتاه مدت برمي‌خوريم (4و10و 17روز روزه‌داري) و يا اين‌كه به علت عدم رعايت رژيم بعد از درمان، ميزان موارد موفقيت در اين مورد معادل 12/90 درصد بوده است.

5- بيماري‌هاي قلب و عروق
بيماري‌هايي كه در اين مبحث طبقه‌بندي شده‌اند شامل فشار خون شرياني و دوالي (واريس) و زخم‌هاي واريسي (زخم‌هايي كه بر اثر واريس توليد مي‌شوند) و انفاركتوس ميوكارد قلب (كم‌خوني عضوي و موضعي در عضله وسط قلب كه منجر به سكته‌هاي قلبي مي‌شود) و التهاب حاد ريتين و بي‌نظمي كامل حركات قلب و تنگي سوراخ ميترال و تنگي آئورت و غيره هستند.
از ميان 27 جواب رسيده 25 مورد حاكي از موفقيت در اين نوع درمان و يك مورد عود بيماري و در يك مورد ديگر درمان بي‌نتيجه بوده (و اين مورد همان بيماري است كه در مبحث بيماري‌هاي گوارشي به تفصيل اشاره گرديد) ميزان درصد موفقيت در اين گروه بيماري‌ها معادل 29/96 بوده است.

6- بيماري‌هاي جلدي
تمام انواع اگزما و جوش‌ها و لكه‌هاي پوستي را در اين قسمت طبقه‌بندي نموده‌ايم. از ميان 13 پاسخ رسيده 11جواب نشانه موفقيت، يك مورد حاكي از عود بيماري و در يك حالت، درمان با روزه‌داري بي‌نتيجه بوده است. درباره عود بيماري، بيمار مبتلا به ميكوز Mycose (بيماري قارچي) كه در دوران درمان برطرف شده بود، در هفته‌هاي بعد دوباره ظاهر شده است. ميزان موفقيت در اين دسته بيماري‌ها 30/92 درصد مي‌باشد.

7- بيماري‌هاي تنفسي
بيماري‌هاي ريوي و عفونت‌هاي مجاري فوقاني تنفسي (برونشيت مزمن، آسم، سينوزيت، زكام، آلرژي، زكام بهاره، ورم مزمن و كهنه لوزه‌ها و غيره) جزو بيماري‌هاي دستگاه تنفسي محسوب شده‌اند.
از ميان 29 جواب واصله 24 مورد نشانه موفقيت و دو مورد حاكي از درمان نسبي (بهبودي نسبي) و سه مورد مواجهه با شكست در درمان بود. ميزان درصد موفقيت معادل 75/82 بوده است.

8- عفونت‌هاي مجاري ادراري تناسلي
بيماري‌هايي از قبيل فيبروم (تومورهاي بافت فيبروز) كيست‌هاي تخمداني و سنگ كليه و ورم مثانه و نفريت‌هاي حاد و مزمن (التهاب كليوي) و عفونت‌هاي مجاري ادراري و تناسلي حاصله از كولي باسيل و ورم رحم و ورم لوله‌هاي رحم و اختلالات قاعدگي و غيره در اين طبقه قرار داده شده‌اند.
از ميان 21 جواب واصله 18 مورد حاكي از موفقيت در درمان و در يك مورد عود بيماري و دو مورد حاكي از شكست در درمان بوده است كه دو حالت عدم توفيق به شرح زيرند: خانم هـ (Mme.H.) كه فقط 14 روز روزه گرفته و خانم ث. (Mme. C.) كه فقط 7 روزه روزه گرفته است در حالت عود بيماري كه درباره آقاي د (M.D.) پيش آمده بيمار 18 روز روزه گرفته و پس از درمان فقط تا دو ماه رژيم خود را مراعات نموده و بيماري‌اش شش ماه بعد از درمان عود كرده است. ميزان درصد موفقيت در اين مورد معادل 47/90 مي‌باشد.

علاوه بر آنچه ذكر شد، ما نمودارها و تابلوهاي گويايي داريم كه در اين مقاله مختصر فرصت انتشار آنها نيست و اين تابلوها با وضوح تمام نتايج بيولوژيك عالي و قابل‌توجه روزه‌داري و درمان‌هاي طبيعي را نشان مي‌دهند.
از طريق انجام آزمايش‌هاي متعدد بر روي خون و ادرار كه قبل از شروع و بعد از خاتمه درمان به عمل مي‌آيد، مي‌توان ثابت كرد كه چگونه تركيب خون و ادرار در جريان درمان با روزه، عميقاً تغيير مي‌يابد و به شكل و تركيب طبيعي خود بر مي‌گردد و جا داشت كه ما فصل مستقلي را به بحث درباره اثرات روزه در تركيب خون اختصاص دهيم.

مي‌خواهم به اختصار و در كمال وضوح يادآوري كنم كه بعد از 9 سال تجربه درباره اين درمان‌ها كه با قريب 50‌هزار روز روزه‌داري توأم بوده به هيچ وجه نيازي به مطالعه اين آمار نداشتيم تا به تأثير عميق و حيرت‌انگيز اين روش‌ها پي‌ببريم. بعضي‌ها روزه و درمان‌هاي طبيعي را بدون كم‌ترين آزمايشي مردود مي‌شمرند و برخي فقط به اتكاي تجربه شخصي خود اجازه اظهار عقيده قطعي به خود مي‌دهند. من تصور مي‌كنم كه آمار فوق براي قانع‌كردن هر دو گروه مزبور كافي باشد.
از طرف ديگر چنين اقداماتي تاكنون به اين درجه دقت و وضع انجام نيافته و اطبايي كه قبل از من در اين رشته كار كرده‌اند از قبيل دكتر گلپا و دكتر اهرت و دكتر برتوله و غيره هيچ كدام جزئيات دقيقي ارائه نكرده‌اند، علت اين امر آن است كه كار روزانه اين پزشكان و نتايج طبابت آنان كاملاً كافي بود كه خود آنان را به تأثير عميق اين روش از درمان خود مطمئن سازد.

و اينك موقع آن است كه مخالفان خود را نيز به اهميت و تأثير روزه در درمان بيماري‌ها واقف و قانع سازيم و لازم است كه در اينجا صريح‌تر و روشن‌تر بيان داريم و از آمار و ارقام كمك گيريم. بالاخره بايد يادآوري كنم كه اين نتايج عالي اغلب از بيماراني به دست آمده است كه سابقه ابتلاي طولاني دارند و وقتي كه بيماران از ساير روش‌هاي درماني نوميد شدند به اين روش درمان با روزه‌داري روي آورده‌اند.

مسلم است كه اگر اين روش‌ها بيشتر و بهتر شناخته مي‌شدند و از همان ابتداي شروع بيماري به كار مي‌رفتند قطعاً نتايج عالي‌تري اخذ مي‌گرديد و به همين لحاظ لازم است بيمار و طبيب را همزمان با هم به اين روش‌ها آشنا ساخت. مطمئنم كه اين آمار به تحقق اين منظور كمك خواهد كرد و كساني كه گوش دارند اين واقعيت را خواهند شنيد. 
دكتر محمد دريايي - متخصص علوم زيستي و طب اسلامي - ايران
برچسب ها: روزه ، درمان طبيعي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: