کد خبر:۶۶۷۳
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۱ - ۲۰:۵۷
تعداد بازدید: 2527
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اجرای طرح تعزیراتی اجاره‌بها آغاز شد
مالکان اجازه افزایش قیمت بیش از 13 تا 15 درصد را ندارند، در غیر این صورت مستاجران می‌توانند از مالکان شکایت کنند
معاون وزیر راه و شهرسازی از اجرای طرح تعزیراتی بازار اجاره بها از امروز دوشنبه خبر داد و گفت: مالکان اجازه افزایش قیمت بیش از 13 تا 15 درصد را ندارند، در غیر این صورت مستاجران می‌توانند از مالکان شکایت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر ابوالفضل صومعلو امروز در نشستی خبری با بیان اینکه امسال قصد نداشتیم طرح تعزیراتی مسکن را اجرایی کنیم، گفت: درخواست‌های مردم مبنی بر افزایش قیمت اجاره بها و اینکه سال گذشته این طرح توانست قیمتها را تا حدود زیادی کنترل کند، باعث شد تا امسال هم این طرح را اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه امسال دو سازمان دیگر هم وارد کارگروه مسکن شدند، اظهار داشت: سازمان تعزیرات حکومتی ، اتحادیه کشوری مشاوران املاک ، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و وزارت راه و شهرسازی عضو کارگروه مسکن هستند و موضوع افزایش قیمتها را بررسی می کند.

وی با بیان اینکه از امروز موضوع تعزیرات مسکن ابلاغ شد، افزود: امسال برخلاف سال گذشته بازرسان سازمان حمایت از مصرف کننده به بنگاهها مراجعه می کنند و قیمت اجاره نامه ها را بر اساس 13 تا 15 درصد بررسی خواهند کرد.

صومعلو در خصوص چگونگی تعیین رقم حداکثر 15 درصدی برای افزایش اجاره بها خاطرنشان کرد: این قیمت براساس اعلام بانک مرکزی که میانگین افزایش در بخش اجاره بها را در سال 90 ، 13.6 درصد و در شهر تهران 14.5 درصد اعلام کرده بود، تعیین شد تا نزدیک به واقعیت باشد.

وی با بیان اینکه فقط حدود 15 درصد از موجران وضعیت مستاجران را درک می کنند و قیمت‌های بالا در نظر نمی‌گیرند، گفت: سال گذشته موضوع تعزیرات با رضایت 60 درصدی مستاجران مواجه بود؛ برای همین امسال هم درخواست‌های متعددی از وزیر در شهرهای مختلف برای اجرای طرح شده بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص متخلفان طرح تعزیراتی اظهار داشت: اگر مستاجری از مالک شکایت کند سازمان تعزیرات خارج از نوبت رسیدگی و حکم را صادر می کند و در اجرای حکم، مالک و بنگاه مسکن هر دو مقصر شناخته می شوند.

وی با بیان اینکه امسال از 3 هزار بازرس سازمان بازرسی استفاده خواهد شد، گفت: در زمینه مالیات مضاعف برای خانه های خالی به خصوص 4 واحد به بالا برنامه مفصلی را به وزارت اقتصاد ارائه دادیم و همچنان در حال بررسی است.

صومعلو با اشاره به ثبت نام 70 هزار نفر در مسکن مهر پردیس اظهار داشت: با افتتاح واحدهای مسکن مهر بخش زیادی از مستاجران به آن مکان ها منتقل می شوند، ضمن آنکه اغلب مشکل قیمت ها را در اوایل و اواخر تابستان که فصل نقل و انتقالات است داریم.
 

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: