کد خبر:۶۶۶۵
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۱ - ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 4288
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
آيا مشكلات اقتصادی عامل خرید لباس‌های دست دوم است؟
برخي خانواده‌ها از جنبه‌ی اقتصادی به خريد لباس دست دوم از فروشگاه‌هاي شهر مي‌پردازند. بنابراين مسائل فرهنگي و اقتصادی در گرايش خانواده‌ها به خريد لباس‌هاي دست دوم نقش چشمگيري دارد

البسه مستعمل یا استوک که اغلب از خارج کشور وارد ایران می‌شود، از لحاظ بهداشتی دارای آلودگی است و استفاده از آن‌ها برای افراد مشکلات بهداشتی در پی دارد و باعث ایجاد بیماری پوستی می‌شود، اما با همه اين احوال هم‌چنان عده‌اي مشتري دائم اين لباس‌ها هستند.

به گزارش ايسنا، روزي در در يكي از خيابان‌هاي شهر صداي فروشند‌ه‌اي كه بلند می‌گفت، مراقب باشید؛ گران نخرید همه نوع لباس زنانه مردانه و بچه‌گانه تنها با سه هزار تومان، نظرم را به سوی خودش جلب کرد و برايم جالب به نظر آمد، زیرا جمعیت زیادی در حال نگاه کردن و خریدن این لباس‌ها که در پوشش‌های سلفونی قرار داشتند، بودند اما به راحتی می‌شد حدس زد که این لباس‌ها تازه و دست اول نیستند.

جالب‌تر این‌که اکثر مشتري‌ها دختر و پسرهاي جوان بودند که با وسواس فراوان اما اغلب با اکراه و چندش از لمس کردن اين لباس‌ها سعي مي‌کردند از لابه‌لاي لباس‌هايی که روی یک گونی بزرگ روی زمین پهن شده بود لباس مناسبي پيدا کنند.

اين ماجرا آن‌قدر ذهنم را به خودش مشغول کرد که باعث شد تا وضعيت بهداشتي يا غيربهداشتي بودن لباس‌هاي دست دوم را بررسي كنم.

واقعيت اين است که ايرانيان همواره به صرفه‌جويي و قناعت شهرت داشته‌اند. در نسل‌هاي گذشته لباس‌ها بين فرزندان مي‌چرخيد و لباس‌های فرزندان بزرگتر بعد از تنگ و یا کوتاه شدن براي فرزند کوچک‌تر مورد استفاده قرار مي‌گرفت و گاهی پدر و مادرها لباس‌های دوران جوانی خود را با کمی اصلاح و تغییر بعد از شست وشوي دوباره و اتوکشي در اختیار فرزندان جوان‌تر خود قرار می‌دادند.

اين سنت پسنديده کم‌کم با مصرفي شدن فرهنگ خانواده و گرايش هرچه بيشتر به مد، رنگ باخت. اما اکنون که گرايش به خريد لباس بيشتر شده است، برخي خانواده‌ها از جنبه‌ی اقتصادی به خريد لباس دست دوم از فروشگاه‌هاي شهر مي‌پردازند. بنابراين مسائل فرهنگي و اقتصادی در گرايش خانواده‌ها به خريد لباس‌هاي دست دوم نقش چشمگيري دارد.

امروزه مردم کشور ما با واژه عربی مستعمل یا واژه لاتین استوک و واژه‌ی غلط تاناکورا به عنوان یک اصطلاح رایج برای لوازم دست دوم و قبلاً استفاده شده کم و بیش آشنایی دارند، اما اندیشیدن به عوارض استفاده از لباس‌های دست دوم اختصاصا موضوعی است که نیازمند تامل جدی است، زیرا خريد و فروش لباس و پوشاک کهنه و دست دوم خارجي معروف به «تاناکورا» و «استوک» به دلیل مناسب بودن قيمت و کيفيت نسبتا مطلوب، موجب رونق بازار خريد و فروش اين اجناس شده است.

این در حالیست که کارشناسان بهداشت احتمال آلوده شدن مردم به انواع بيماري‌ها از طريق پوشيدن لباس‌هاي دست دوم را گوشزد کرده و معتقدند: استفاده از اين لباس‌ها سلامت مردم را به مخاطره مي‌اندازد و مسوولان نبايد اجازه دهند عده‌اي فرصت‌طلب از ضعف مالي مردم سوءاستفاده کرده و امنيت و سلامت آنها را به خطر بيندازند.

دکتر محمد شهدی‌نژاد در اين باره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: شايد لباس‌هاي تاناکورا بعد از جوشاندن، شستن و اتوکردن به ظاهر تمیز به نظر برسد، ولي هيچ‌گاه نمي‌توان توصيه به پوشيدن آنها کرد، زيرا بسياري از ميکروب‌ها حتي بعد از شستن هم از بين نمي‌روند و تا زمان زيادي دوام مي‌آورند.

وی ادامه داد: مثلا قارچ‌ها مي‌توانند عامل خطرزايي براي افرادي که از اين لباس‌ها استفاده مي‌کنند باشند و اگر به بدن افراد منتقل شوند ابتدا با خارش و مشکلات پوستي و بعد با خطرات جدي عفوني همراه خواهد بود.

وي متذکر شد: در واقع مصرف‌کنندگان نمی‌توانند این اطمینان را داشته باشند که پوشيدن لباس‌های دست دوم اگر تا به حال برايشان مشکلي ايجاد نکرده هميشه همين طور خواهد بود، چون خيلي از ويروس‌هاي بيماري‌هاي عفوني بعد از مدت طولاني خود را نشان مي‌دهند.

هم‌چنین يك متخصص پوست و بیماری‌های آمیزشی گفت: از نظر بهداشتي پوشيدن لباس‌هاي دست دوم توصيه نمي‌شود، زيرا امکان انتقال انواع بیماری‌ها از لباس به فرد وجود دارد و خطرات این لباس‌ها را از دو بعد می‌توان بررسی کرد، اول انتقال بیماری‌های عفونتی و دوم خطر حساسیت‌زایی موادی که در پروسه عرضه برای ضدعفونی کردن این لباس‌ها استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: لباس‌های زیر که در تماس مستقیم با بدن هستند، بیشتر موجب انتقال بیماری شده و لباس‌هایی مانند کت، کاپشن و شلوار کمتر بیماری همراه خواهند داشت و باید افراد به هیچ عنوان از لباس‌های دست دوم استفاده نکنند.

*آیا مشکلات اقتصادی عامل خرید لباس‌های دست دوم است؟

استفاده از لباس‌های دست دوم «استوک» تقریباً ۱۵ سال است كه در كشور ما باب شده و هر روز شاهد خرید و فروش این لباس‌ها هستیم و مشتری‌های پر و پا قرص خود را دارند. مشتری‌هایی كه نه فقط به خاطر مشكلات اقتصادی به سمت این لباس‌ها كشیده شده‌اند بلكه عده زیادی از آنها معتقدند به دلیل تنوع و جنس خوب آنها كه در مقایسه با قیمت شان واقعاً می‌ارزند اقدام به خرید این لباس‌ها می‌كنند.

اما يک روانشناس اجتماعي به خانواده‌ها درخصوص خريد لباس‌هاي دست دوم براي فرزندانشان به خصوص در سنين بين 5 تا 16 سال هشدار مي‌دهد.

دکتر مقصود فقیه‌پور به خبرنگار ایسنا گفت: خريد لباس‌هاي کهنه در اين سنين، کودکان يا نوجوانان را به اين نگرش مي‌رساند که هم سن و سالان آنها با پوشيدن لباس‌هاي نو از آنها سرترند، به همين دليل اختلالات رواني نظير پرخاشگري و بدبيني به پدر و مادر در آنها ايجاد مي‌شود.

اين روانشناس اجتماعي به خانواده‌ها توصيه مي‌کند تا از خريد لباس‌هاي استفاده شده دیگران براي کودکان و نوجوانان خود خودداري کنند.

یک جامعه شناس نيز در اين زمينه گفت: گرايش مردم کشورهاي در حال توسعه به خريد لباس‌هاي دست دوم در واقع موج جديدي از تهاجم فرهنگي است که از سال‌های گذشته شروع شده است و هنوز ادامه دارد. شبکه گسترده توليد، توزيع و پخش پوشاک در کشورهاي غربي حيات خود را در مصرف هرچه بيشتر مردم و گرايش آن‌ها به مد مي‌بيند و طبيعي است که بايد فکري به حال اجناس از مد افتاده و از دور خارج شده بکند.

وی ادامه داد: شبکه‌هاي سودجوي توزيع و پخش پوشاک بخش عمده‌اي از اجناس خود را نه به دليل کهنگي بلکه به دليل از مد افتادن روانه کشورهاي در حال توسعه مي‌کنند و کشور ما نيز در مسير فعاليت اين شبکه‌ها قرار گرفته است، طبيعي است که اين شبکه‌هاي سودجو از ناآگاهي مردم درباره مضرات استفاده از لباس‌هاي دست دوم نهايت سوءاستفاده را مي‌کنند؛ از طرفي از آن جا که تنوع پوشش و تب مد به اين کشورها هم رسيده است، اين شبکه‌ها بازار بسيار خوبي را براي عرضه محصولات خود پيدا کرده‌اند، قيمت ارزان، دسترسي هميشگي، بازارهاي عرضه کالا و ناآگاهي مردم باعث مي‌شود سبک پوشش مردم تحت تاثير اين محصولات قرار گيرد و اقشار ضعيف و متوسط به خريد اين اجناس ترغيب شوند.

اما آنچه که جای نگرانی دارد سهولت و در دسترس بودن اين اجناس، مردم را به تنوع پوشش به هر قيمتي حتي زير پا گذاشتن اصول بهداشتي عادت مي‌دهد. به عنوان مثال اگر فردي توان خريد 5 دست لباس نو در سال را دارد، با وجود لباس‌هاي دست دوم 10 دست لباس مي‌خرد و به اين تنوع پوشش عادت مي‌کند و پس از مدتي نمي‌تواند به سبک پوشش قبلي خود برگردد. به اين ترتيب در طول زمان سبک پوشش بخشي از جامعه تحت تاثير اين محصولات قرار مي‌گيرد.

برچسب ها: لباس دست دوم ، استوك
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: