کد خبر:۶۶۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۸۷ - ۰۸:۵۶
تعداد بازدید: 2845
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
صنف فالگيران هم براي انتخاب رشته کنکور سراسري وارد عمل شد
آينده کنکوري ها در فنجان هاي قهوه
ورود به دانشگاه و حساسيت و اهميت اين موضوع موجب شده تا عده اي از داوطلبان و خانواده آنان براي استفاده از تمامي فرصت ها، انتخاب رشته خود را با مشاوره صنف فالگيران، رمالان، کف بينان از طريق فال قهوه و فال شمع و کف بيني، فال ورق و غيره انجام دهند.
هر ساله با نزديک شدن زمان اعلام نتايج کنکور سراسري و زمان انتخاب رشته مراکز و موسسات انتخاب رشته به شکل قارچ يک شبه در گروه ها، تيم ها و نام هاي مختلف پديد مي آيند و با پايان يافتن فرصت انتخاب رشته، يک شبه نيز ناپديد مي شوند.

اين مراکز و موسسات که سازمان سنجش آموزش کشور صلاحيت هيچ يک را تاييد نمي کند، تنها هدفشان سوء استفاده از داوطلبان کنکور و ثروت اندوزي است. به طوري که سال گذشته به گفته رييس سازمان سنجش کشور بيش از 5 هزار نفر از داوطلبان کنکور به علت انتخاب رشته اشتباه اين موسسات دچار مشکل شدند.

فال گيران آستين‌ها را بالا زدند

اما آنچه که در انتخاب رشته سال جاري جالب و قابل تامل است ظهور گروه جديدي از فعالين انتخاب رشته است به طوري که شنيده شده صنف (فال گيران- رمالان- دعانويسان) براي انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسري اعلام آمادگي خود را با دعا نويسي و فال گيري براي داوطلبان آغاز کرده اند.

شنيده ها حاکي از آن است، عده اي از فال گيران در اين آشفته بازار انتخاب رشته با اخذ 100 تا 200 هزار تومان آينده داوطلبان را با فنجان هاي قهوه رقم مي زنند. اين افراد شياد که شمه اقتصادي قوي دارند با درک حساسيت موضوع از داوطلبان و خانواده آنان سوء استفاده مي کنند.

توجه به خرافه گرايي يعني گسترش فال بيني

بر اساس اين گزارش، يکي از اساتيد دانشگاه تهران معتقد است: پديده فال و فال بيني در جامعه اي که مردم آن به سمت خرافه گرايي پيش مي روند، رواج مي يابد.

امان الله قرائي مقدم اضافه مي کند: تحصيلات والدين، محل زندگي و چگونگي سطح تربيت خانوادگي در گرايش و يا عدم گرايش به اين مساله موثر است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه تهران اضافه مي کند: هر چه ميزان آگاهي و سطح فکري خانواده بالا باشد خرافه گرايي و فالگيري براي تمام امور و حتي مسائل کنکور کم تر خواهد بود.

وي تصريح مي کند که هر چه انسان نااميدتر و مايوس تر باشد گرايش بيشتري به خرافه گرايي خواهد داشت.

قرائي مقدم معتقد است، هيچ کاري در دنيا بدون علت و معلول نيست کسي که درس نخواند چگونه انتظار دارد به وسيله فال، جادو، جادوگري قبول شود.

مرز ميان تصميم و ترديد

ترديد و دو دلي يکي از عوامل اصلي روي آوردن افراد به فال و فال بيني است چرا که گاهي انسان ها دوست دارند اين ترديدها را با گرفتن يک فال از بين ببرند هر چند که در عمق وجودشان اعتقادي به اين حرف ها ندارند ولي به دنبال کسي مي گردند که راهي به آنان نشان دهد تا بهترين تصميم را بگيرند.

س. آذر مي گويد: با وجود اينکه امتياز کمي در کنکور کسب کردم و مطمئن هستم در دانشگاه قبول نمي شوم اما تعدادي از همکلاس هايم که براي انتخاب رشته به دعا نويس مراجعه کرده اند به من هم توصيه مي کنند تا قبل از انتخاب رشته پيش دعانويسي که آنها مراجعه کرده اند بروم.

او معتقد است يک بار امتحان کردن شانس با دعا و رمالي در کنکور جذابيت هايي که دارد آزمودن آن بد نيست.

آذر مي گويد که از بين چهار نفر از دوستانش که به منظور اطلاع از آينده انتخاب رشته شان و کسب تضمين قبولي در کنکور به يکي از اين دعا نويسان مراجعه کرده اند سه نفر آنها به طور کامل نظرات اين شخص را در انتخاب رشته لحاظ کرده اند.

قال قهوه هم رشته را گفت هم بخت زندگي را

شيما. ض از ديگر داوطلباني است که رتبه اي پنج رقمي دارد. وي مي گويد: قبل از انتخاب رشته، فال قهوه گرفتم و دوست داشتم از آخر و عاقبت اين انتخاب سردر بياورم. به طوري که از مدت ها قبل دوست داشتم رشته ادبيات فارسي را انتخاب کنم اما اين فالگير گفت که در اواسط مدت تحصيلت با جواني آشنا خواهي شد که به احتمال زياد بخت زندگي ات است و مجبوري به خاطر ازدواج با او که مايل است براي ادامه تحصيل به خارج برود، رشته ادبيات فارسي را که دوست داري انتخاب کني رها کرده و قيد درس و دانشگاه را بزني چون آنجا فرصتي براي ادامه تحصيل با اين رشته نيست.

اين داوطلب کنکور اضافه مي کند: با توجه به پيش بيني اين فالگير سعي مي کنم رشته هاي علوم پايه را انتخاب کنم تا در صورتي که با چنين جواني آشنا شدم و خواستم با او ازدواج کنم و به خارج بروم حداقل بتوانم آنجا رشته تحصيلي ام را ادامه بدهم.

يکي از آسيب شناسان اجتماعي مي گويد: هميشه يک سري از مسائل بوده که بشر از آن اطلاع نداشته است و اين بي اطلاعي باعث شده که به سمت علومي مثل جادوگري و جادو گرايش پيدا کند تا به وسيله آن پديده هاي طبيعي را توجيه کند.

وي اضافه مي کند: گرايش به توجيه پديده ها از طريق علوم غريب کم کم با گسترش علم و دانش کاهش پيدا کرد ولي از آن زمان تا کنون منحل نشده است به همين علت انسان ها زماني که در موضوعات مهم دچار سردرگمي مي شوند اگر راه علمي براي آن نيابند براي خارح شدن از ابهام به علومي مانند جادوگري، جادو، فال روي مي آورند.

وي معتقد است: انتخاب رشته از طريق صنف فال گيران معمولاً بين داوطلباني انجام مي شود که شاگرد درس خواني نبوده اند و در صدر هستند تا از طريق شانس و اقبال فرصت ورود به دانشگاه را ايجاد کنند چرا که با مرور دروس صحيح و درست دبيرستاني لزومي به مراجعه به اين صنف نيست.

ضمن آنکه اکثر کساني که به اين فالگيران به منظور انتخاب رشته مراجعه مي کنند دختران هستند. و در اين ميدان آگاهي از سرنوشت انتخاب رشته دختران گوي رقابت را از پسران ربوده اند که اتفاق جالبي طي سال هاي اخير قلمداد نمي شود.

فال و فال بيني پديده جهاني است که در اکثر کشورها رواج دارد و معمولاً کساني که به نوعي قصد فرار از واقعيت ها را دارند به فال بيني روي مي آورند. پس بهتر است داوطلبان کنکور به جاي دست به دامان شدن فالگيران با برنامه ريزي صحيح در طول سال اقدام به درس خواندن کرده و از سپردن سرنوشت خود به دست رمالان، فال گيران، مراکز و موسسات کنکور اجتناب کرده و با تکيه بر معلومات خود حرکت کنند.منبع:برنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: