کد خبر:۶۵۷۸
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۲۱:۴۰
تعداد بازدید: 3202
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سیم‌کارت‌هایی که در انتظار پوشش شبکه و گران‌شدن توی گنجه مانده‌اند
با گذری کوتاه می‌توان متوجه شد تجریه قیمت شماره‌های رند، در تعجیل خرید رایتل، با وجود ضعف پوشش شبکه، کم تاثیر نبوده و اغلب رایتلی‌ها، منتظر گران شدن سیم‌کارت‌شان هستند

بازار سیم‌کارت به‌تازگی پذیرای رایتل شده است؛ با گذری کوتاه می‌توان متوجه شد تجریه قیمت شماره‌های رند، در تعجیل خرید رایتل، با وجود ضعف پوشش شبکه، کم تاثیر نبوده و اغلب رایتلی‌ها، منتظر گران شدن سیم‌کارت‌شان هستند.

به گزارش فارس، اپراتور سوم تلفن همراه تاکنون در دو مرحله اقدام به پیش ثبت نام سیم‌کارت در استان‌های البرز و  تهران کرده است.

اخیراً نیز تحویل سیم‌کارت را آغاز کرده و روش تحویل، تماس تلفنی با متقاضی برای تکمیل فرم پیش ثبت نام و واریز وجه نقد است.

به گفته حمید فرنگ مدیر عامل اپراتور سوم، در مرحله نخست پیش ثبت نام، 14 هزار متقاضی برای دریافت سیم کارت‌های اپراتور سوم در شهرهای تهران و کرج، پیش ثبت‌نام کردند.

در خصوص آمار پیش ثبت‌نام‌ها در دوره دوم که در فروردین‌ماه 91 انجام شد، هنوز اطلاعاتی در دست نیست؛ اما یک منبع آگاه در این شرکت، تعداد پیش ثبت‌های دور دوم را 100 هزار نفر اعلام کرد که با توجه به عدد 14 هزار دور نخست، این عدد کمی غیر واقعی به نظر می‌رسد.

* مدیران رایتل همچنان مایل به صحبت نیستند

بنابراین گزارش نظر رسمی روابط عمومی شرکت رایتل نیز مانند روال همیشگی، این است که " مدیران فعلا مایل نیستند در این خصوص صحبت کنند."

اما پیش ثبت نام، تنها مرحله نخست و روی کاغذ خرید سیم‌کارت رایتل است؛ در مرحله پیش ثبت نام مشترک پولی نمی‌پرداخت و تنها با پر کردن یک فرم، شماره مورد نظرش را رزرو می‌کرد.

در مرحله نخست پیش ثبت نام، بسیاری با شوق رزرو شماره‌های رند و خوب، فرم مربوطه را پر کردند و این افراد و متقاضیان واقعی خدمات نسل سوم تلفن همراه، روی هم 14 هزار نفر شدند.

اما اکنون زمان واریز وجه و قطعی شدن خرید سیم‌کارت‌های اپراتور سوم است.

از اینکه چه تعداد از پیش ثبت‌نام‌های انجام شده، به خرید سیم‌کارت منجر شده است، اطلاعی در دست نیست و از اینکه چه تعداد از سیم‌کارت‌های خریداری شده، از پک خارج و در گوشی انداخته شده، نیز همچنین.

اما اخیرا رایتل خطاب به کسانی که در دور اول (سال 90) اقدام به پیش ثبت نام کرده‌ بودند، اعلام کرد که آخرین زمان تکمیل پیش ثبت نام اردیبهشت 91 است و در صورت عدم تکمیل، شماره رزروی آنها واگذار خواهد شد.

صدور این اطلاعیه‌ تصدیقی است بر وجود کسانی که پیش ثبت‌نام کرده‌اند؛ اما مایل به خرید و دریافت سیم‌کارت نیستند.

به دلیل در دسترس نبودن و عدم ارائه آمار از سوی مدیران مربوطه در رایتل، خبرنگار فارس برای اطلاع از جامعه آماری کوچک مشترکان سیم‌کارت‌های رایتل که بهترین انعکاس آن در بازار و بین فروشندگان سیم‌کارت است، به چند دفتر خدمات امور مشترکین مراجعه و با چند دارنده و فروشنده سیم‌کارت اپراتور سوم صحبت‌ کرده است.

*برای مکالمه تصویری و اینترنت پرسرعت، رایتل خریدم

علیرضا یکی از کسانی است که پیش ثبت نام اپراتور سوم را انجام داده و هم اکنون نیز سیم‌کارت دائمی خود را دریافت کرده است.

او در خصوص تمایل خود به خرید این سیم‌کارت، می‌‌گوید: شنیدم که اپراتور رایتل قرار است اینترنت با سرعت بالا و مکالمه تصویری داشته باشد و از آنجا که زیاد از اینترنت استفاده می‌کنم، این سیم‌کارت را خریدم.

این مشترک 32 ساله رایتل‌ می‌گوید: همچنین برای اینکه بتوانم از دیتا و مکالمه استفاده کنم، سیم‌کارت دائمی خریداری کردم که قیمت سیم‌کارت 120 هزار تومان بود و با مالیات 126 هزار تومان پرداخت کردم.

آقای علیرضا ادامه داد: پس از اینکه سیم‌کارت را تحویل گرفتم‌ روی سایت شرکت نقشه پوشش شبکه را دیدم و نیز از دیگران شنیدم که پوشش زیادی ندارد؛ به همین دلیل فعلاً سیم‌کارت را از بسته‌بندی خارج نکرده‌ام تا بعداً استفاده کنم.

*می خواستم با رایتل مکالمه تصویری داشته باشیم

حمید مشترک جوان دیگری است که او نیز سیم‌کارت دائمی رایتل را خریداری کرده است.

او هدف خود را از خریداری این سیم‌کارت، استفاده از سرویس مکالمه تصویری عنوان می‌کند و می گوید: قصد داشتیم با همسرم دو سیم‌کارت رایتل بگیریم و با هم مکالمه تصویری داشته باشیم.

وی ادامه داد: من سیم کارت گرفتم؛ اما همسرم هنوز نگرفته است.

وی همچنین گفت: فعلا از این سیم‌کارت استفاده نمی‌کنم؛ زیرا گوشی دیگری که سیم‌کارت رایتل‌ام را داخل آن بیاندازم، ندارم و منتظرم تا پوشش شبکه بیشتر شود و همسرم نیز سیم‌کارت رایتل بگیرد.

*شماره‌ ‌ام رند نبود، نخواستم

رضا، متقاضی دیگری است که در دور نخست ثبت نام سیم‌کارت‌های رایتل، اقدام به پیش ثبت نام کرده و بعداً پیشمان شده است.

وی توضیح می‌دهد: سال گذشته که پیش ثبت نام رایتل آغاز شد با چند نفر از همکارانم ثبت نام کردیم تا شماره‌‌های خوب آن را برداریم؛‌ خیلی از شماره‌های خوب پر شده بود بنابراین شماره‌ای من برداشتم معمولی بود و زیاد رند نبود.

رضا می‌گوید: به همین دلیل زمانی که از طرف رایتل با من تماس گرفته شد که ثبت نام سیم‌کارت را تکمیل کنم، گفتم که پشیمان شده‌ام و سیم‌کارت را نمی‌خواهم؛ به این ترتیب سیم‌‌کارت را نگرفتم.

* فروش‌ شماره‌های رند به 10 برابر قیمت اصلی

مهرداد یکی دیگر از کسانی است که سیم‌کارت دائمی رایتل را خریده است؛ او می‌گوید‌ در سال 90 پیش ثبت نام و در سال 91 تکمیل ثبت نام کرده و سیم‌کارت نیز در مدت 3 روز کاری به آدرس‌اش پست شده است.

آقای مهرداد هدف خود را از خرید سیم‌کارت‌های رایتل، فروش آنها در بازار آزاد عنوان می‌کند.

وی گفت: شماره رندی دارم؛ یک بار از یک مغازه پرسیدم و گفت چند روز پیش شماره غیر رند‌تر از شماره من را به 10 برابر قیمت و به قیمت یک میلیون و 200 هزار تومان فروخته است.

او گفت: من هم شماره ام را در یکی از سایت‌های خرید و فروش شماره‌های رند تلفن همراه برای فروش گذاشته‌ام.

* یک دفتردار امور مشترکین: مشتریان از شبکه رایتل راضی‌اند

‌نوروزی در یکی از محله‌های غرب تهران دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه دارد؛ او می گوید: در فروردین‌ماه 91، تعداد 20 خط رایتل ثبت نام کرده است؛ او قصد دارد یک خط را برای خود بردارد و باقی خطوط را نیز در دفتر خود بفروشد.

به گفته نوروزی وی هنوز مکالمه یا تماس تصویری سیم‌کارت رایتل را تجربه نکرده است؛ اما مشتریانی که از رایتل استفاده می‌کنند و به دفترش می‌آیند از کیفیت شبکه رایتل راضی هستند.

* میانگین قیمت شماره‌های مرتب رایتل، 300 هزار تومان؛ شماره رند بالای 500 هزار تومان

این مسئول دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه همچنین بازار خرید و فروش سیم کارت‌های رایتل را نیز خوب توصیف کرد و گفت: در حال حاظر شماره‌های مرتب رایتل، با قیمتی میانگین بین 250 تا 300 هزار تومان به فروش می‌رسند و شماره‌های رند رایتل نیز کمتر از 500 هزار تومان پیدا نمی‌شود.

* سیم کارت‌های تهران هنوز واگذار نشده است

صحبت‌های این مصاحبه شونده در خصوص استفاده مردم منطقه غرب تهران از سیم‌کارت‌های رایتل و رضایت آنها، در حالی مطرح می‌شود که یکی از فروشندگان سیم‌کارت در منطقه مرکز تهران، می‌گوید: سیم‌کارت‌های ثبت نامی تهران هنوز واگذار نشده است.

خانم آزاد در این خصوص توضیح می‌دهد: سیم‌کارت‌هایی که به مردم تحویل داده شده از سیم‌کارت‌های ثبت نامی کرج بوده و سیم‌‌کارت‌های تهرانی واگذار شده، بسیار کم است.

وی ادامه داد: هم اکنون ثبت‌نامی‌های تهران در مرحله ارسال پیامک برای تکمیل ثبت نام است.

* تعرفه‌های رایتل از سیم کارت فعلی‌ام بیشتر بود؛ پشیمان شدم

مهدی رضوانی سال گذشته و در نخستین دوره ثبت نام سیم‌کارت‌های رایتل، ثبت نام کرده است.

او می گوید: زمانی که تبلیغ رایتل در تلویزیون دیدم، به خاطر مکالمه تصویری آن ثبت نام کردم‌ اما بعدا دیدم تعرفه‌های آن از سیم‌کارت فعلی‌ام نیز بیشتر است‌ به همین خاطر تصمیم گرفتم فعلا از همان سیم‌کارت خودم استفاده کنم.

* یک فروشنده سیم‌کارت: قطعاً رایتل رشد می‌کند

جواد گودرزی یک فروشنده سیم‌کارت و ساکن رباط کریم است؛ او در این‌باره می‌گوید: تعدادی سیم کارت رایتل خریده و تحویل نیز گرفته است؛ اما از ابتدا نیز این سیم‌کارت‌ها را به قصد کسب سود خریده است زیرا با توجه به خدمات ویژه رایتل، به احتمال 99 درصد مطمئن بوده که رشد خواهد کرد.

این فروشنده سیم‌کارت می‌گوید: می‌دانم که رایتل تا چند سال بازار انحصاری دارد؛ اگر بتواند در این مدت خوب کار کند، با توجه به خدماتی که دارد، از همراه اول و ایرانسل جلو می‌افتد.

* عدم ارسال سیم‌کارت با وجود واریز پول

حسن صابر دیگر مشترک رایتل است؛ او در سال 90 پیش ثبت‌نام کرده و با تکمیل ثبت‌نام و واریز پول، هم اکنون در انتظار دریافت سیم‌کارت است.

او می داند که رایتل از زمان دریافت پول تا تحویل سیم‌کارت 3 روز کاری مهلت دارد و با علم به این موضوع می‌گوید: حدود 7 روز پیش پول واریز کرده‌ام و قرار بوده سیم‌کارت به آدرس‌ام در کرج پست شود اما چنین نشده است.

به گزارش فارس، بازار نوپای سیم‌کارت‌های اپراتور سوم، به صراحت دلالت بر تکرار تاریخ و تجربه سیم‌کارت‌های دو اپراتور قدیمی‌تر تلفن همراه دارد.

گرچه بی‌شک تبلیغات مکالمه تصویری این اپراتور، در تشویق برخی متقاضیان واقعی استفاده و تجربه نسل سوم خدمات تلفن همراه بی تاثیر نبوده hsj اما آنچه از این گشت‌و گذار کوتاه در بازار نتیجه شد  این است که بیش از شوق خدمات نسل 3 در این بازار اشباع، شوق کسب سود، مثمر ثمر بوده است به طوری که به گفته برخی متقاضیان، در دوره دوم پیش ثبت نام سیم‌کارت‌های شماره‌ رندی برای انتخاب باقی نمانده بود.

در هر حال و با هر انگیزه‌ای، امروز برخی افراد سیم‌کارت‌ رایتل دارند؛ این افراد نیز مانند مشترکان سایر اپراتور حق دارند از سیم‌کارتی که برای آن پول پرداخت کرده‌اند، استفاده کنند؛ بنابراین از این پس و پس از واگذاری سیم‌کارت، کار مدیران رایتل‌ بسیار سخت‌تر می‌شود زیرا باید صبر و حوصله‌ای که تاکنون در پیشبرد کار داشته‌اند، کنار بگذارند و با سرعت بیشتری رایتل را برای ارائه سرویس به مشترکان آماده کنند.

گزارش از : فاطمه سامعی

برچسب ها: رايتل ، سيم كارت ، شبكه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: