کد خبر:۶۴۹۵
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 7223
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افشای جنبه خرافه پرستی چارلز دیکنز
یک نسخه از نخستین چاپ کتاب «دیوید کاپرفیلد» که در ماه ژوئن (تیر) زیر چکش حراج می رود، نشان دهنده طبع خرافه پرست این نویسنده دوره ویکتوریایی خواهد بود.
فروش یک نسخه از چاپ نخست کتاب «دیوید کاپرفیلد» چارلز دیکنز با یادداشت او، نشان دهنده بخش خرافه پرست شخصیت اوست.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران به نقل از تلگراف، چارلز دیکنز به عنوان یکی از محبوب ترین نویسندگان دوره خود شناخته می شد با این حال این مساله مانع توجه او به قصه ها و افسانه های قدیمی نشد.

یک نسخه از نخستین چاپ کتاب «دیوید کاپرفیلد» که در ماه ژوئن (تیر) زیر چکش حراج می رود، نشان دهنده طبع خرافه پرست این نویسنده دوره ویکتوریایی خواهد بود. به تصور او اگر یک چاقو به عنوان هدیه داده شود، نشان دهنده این است که رابطه بین هدیه دهنده و هدیه گیرنده به زودی تمام خواهد شد. برای جلوگیری از این موقعیت باید یک سکه یا هدیه ای دیگر اهدا شود.

به منظور دور کردن فال های بد، نویسنده نسخه ای از این کتاب را که از آن به عنوان بچه محبوبش یاد می کند، با یادداشتی برای مالک کمپانی ویلیام بروکس و پسران در شفیلد فرستاد.

این مبادله بعد از این به وقوع پیوست که ویلیام بروکس رمان را در سال 1850 خواند و متوجه این موضوع شد که اسم مستعار شخصیت اصلی داستان «بروکس آف شفیلد» است. بعد از آن بود که او به دیکنز نامه نوشت و تعجب خود را از این مشابهت اعلام داشت. نویسنده در پاسخ نوشت این یکی از آن حادثه های مثال زدنی و غیرقابل باور است.

او در ادامه نوشت: به هیچ وجه مطلع نبودم که درحال استفاده از اسم یک موسسه هستم، و برای چه از میان تمان شهرهای انگلیس نام شفیلد را به بروکس اضافه کردم، خودم هیچ اطلاعی ندارم. این اسم در حین نوشتن به ذهنم آمد.

برای جلوگیری از وقوع هر فال بدی، در سال 1851 صاحب موسسه نسخه امضا شده کتاب را از دیکنز دریافت کرد و این همان کتابی است که از آن زمان تا به حال در خانواده باقی مانده و به زودی زیر چکش حراج می رود.

به دلیل شهرت زیاد دیکنز، نسخه های زیادی از کتاب هایش موجود است و در نتیجه یک کتاب حتی چاپ اول او معمولا در حدود 1000 پوند قیمت دارد. اما این نسخه حدود 50 هزار پوند قیمت دارد چون همراه امضای خود نویسنده است و نامه ای مستقیما از شخص او در آن وجود دارد.

دیوید کاپرفیلد شخصی ترین رمان دیکنز بود و مقدار زیادی به زندگی او شباهت داشت.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: