کد خبر:۶۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۷:۱۵
تعداد بازدید: 2431
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بیشترین نزاع های خیابانی بین جوانان 16 تا 35 ساله است
اکثر نزاع ها برسراموال،دارایی یا اغلب در رانندگی هنگام پیچیدن یا سبقت رانندگان از یکدیگر و حتی موقع دریافت کرایه از مسافران به وجود می آید

یک جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت: بیشترین نزاع های خیابانی در جوانان بین 16 تا 35 سال است .

امان الله قرایی مقدم در گفت و گو با پانا در خصوص دلایل وانگیزهای مختلف حوادث خشونت باردر جامعه گفت: اکثر نزاع ها برسراموال،دارایی یا اغلب در رانندگی هنگام پیچیدن یا سبقت رانندگان از یکدیگر و حتی موقع دریافت کرایه از مسافران به وجود می آید. مورد دیگرکه از دلایل مهم نزاع های خیابانی است متلک پرانی ومزاحمتهایی است که به عینه در معابر توسط جوانان صورت می گیرد و باعث درگیری بین افراد می شود که هرکدام از دو طرف وارد جنگ و ضرب و جرح می شود تا از خود دفاع کنند.

وی ادامه داد: بنابراین می توان گفت این نوع نزاع ها بیشترتوسط جوانان بین سنین 16 تا 35 ساله که دارای هیجانات دوره جوانی واحساسات درونی هستند دیده می شود و افراد مسن کمتر وارد این نزاع ها می شوند.

وی با اشاره به اینکه فیلم های اکشن و خشن و مشکلات خانوادگی تحریک کننده جوانان برای نزاع های خیابانی هستند اظهار داشت: نمونه دیگر نزاع های بین طوایف و گروه ها است که بیشتردر جوامع سنتی و وفادار به طوایف رخ می دهد که در قانون مجازات اسلامی در ماده 615 به عنوان شرکت در منازعه ذکر شده است و صراحتا مجازات آن بیان شده است که بسیاری از این نمونه نزاع ها منجر به پیشامدهای وحشتناک و در مواقعی قتل و کشتار بسیاری می شود.
به گفته قرایی مقدم مورد دیگر زمانی است که فرد در میان دوستان خود و یا جمعیت قابل ملاحظه ای است در این حالت است که فرد برای نشان دادن برتری خود به دیگران به نزاع می پردازد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه به نظرمی رسد بهترین راهکار که تا حد زیادی از بروز نزاع های منجربه حوادث تاسف بارجلوگیری می کند خونسردی ،کنترل اعصاب و منطقی اندیشیدن است تصریح کرد: کم کردن فاصله های طبقاتی و افزایش بنیه اقتصادی مردم نیز می تواند از بروز بسیاری از نزاع های خیابانی بکاهد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: