برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۶۳۲۹
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۰ - ۲۱:۲۶
تعداد بازدید: 3649
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مادر بمانم یا نمانم!
گذری بر قوانین پر ابهام سقط جنین
در صورتی که جنین کمتر از ۱۹ هفته باشد، صورت می‌پذیرد. اگر این دو مورد نباشد به هیچ وجه جواز سقط جنین از سوی سازمان صادر نخواهد شد. این مسئله در تجاوزات منجر به حاملگی نیز هیچ تفاوتی ندارد و به صرف تجاوز جنسی جواز سقط صادر نمی‌شود
جواز سقط جنین از سوی سازمان پزشکی قانونی داده نمی‌شود و باید تحت قوانین سقط جنین که شامل ناقص الخلقه بودن جنین و یا بیماری فرد که منجر به خطر افتادن جانش شود، در صورتی که جنین کمتر از ۱۹ هفته باشد، صورت می‌پذیرد. اگر این دو مورد نباشد به هیچ وجه جواز سقط جنین از سوی سازمان صادر نخواهد شد. این مسئله در تجاوزات منجر به حاملگی نیز هیچ تفاوتی ندارد و به صرف تجاوز جنسی جواز سقط صادر نمی‌شود.
 
دکتر آسیه جعفری متخصص پزشکی قانونی در مصاحبه‌ای با خبرنگار سینا نیوز سقط جنین این افراد را پاک کردن اثر جرم دانست و ادامه داد: «با این کار قانونگذار می‌تواند سازمان پزشکی قانونی را زیر سوال ببرد. در این شرایط و در صورت شکایت از سوی فرد مورد تجاوز قرار گرفته از وی آزمایش DNA گرفته می شود. جنین باید در این شرایط در سردخانه و شرایط خاص نگه‌داری شود؛ و اینکه چه ارگان و مرکزی این جنین را نگه داری کند مشخص نیست. خرج نگه‌داری آن را نه دولت می‌دهد و نه شخصی که سقط جنین انجام داده است. تمام این مسائل پشت پرده باعث می‌شود تا سازمان به هیچ وجه به صرف تجاوز جنسی، اقدام به سقط جنین نکند.»

جعفری ادامه داد: «اگر دستور قضایی صادر شده و اعلام شود که از جنین وی آزمایش صورت گیرد پزشکی قانونی صبر می‌کند تا زایمان فرد انجام شده و بعد از آن آزمایش‌های لازم روی بچه به دنیا آمده صورت می گیرد.»

نبود امنیت اجتماعی فرد را به مراکز زیرزمینی و غیرقانونی می‌کشاند

وی تصریح کرد: «همچنین در صورتی که فردی ادعا کند که مورد تجاوز قرار گرفته و از طریق مراجع قضایی اقدام به شکایت کرده باشد تنها در صورتی که جنین کمتر از ۱۹ هفته داشته باشد و از ناقص الخلقه بودن جنین یا بیماری منجر به مرگ وی در اثر زایمان اطمینان حاصل شود، پزشکان سازمان اقدام به سقط جنین می‌کنند و بعد از سقط جنین آزمایش DNA روی آن انجام می‌دهند تا مشخص شود که تجاوزی صورت گرفته است یا خیر.»

این متخصص پزشکی قانونی درک این شرایط را برای عامه مردم سخت دانست و گفت: «شاید به علت عرف جامعه این شرایط ناعادلانه قلمداد شود ولی باید در نظر داشت که این جنین نیز مانند دیگر جنین‌ها حق حیات دارد. در این شرایط است که فرد مورد تجاوز قرار گرفته به علت نبود امنیت اجتماعی مجبور می‌شود با مراجعه به مراکز زیرزمینی و غیر قانونی اقدام به سقط جنین و آلوده شدن خود به گناه کند.»

آسیه جعفری متخصص پزشکی قانونی در پایان متذکر شد: «در برخی بیمارستان‌ها و در مواقعی که جان مادر به خطر می‌افتد و بین جنین و مادر یکی را باید انتخاب کرد، اقدام به اختتام بارداری می‌کنند، حال ممکن است جنین در مرحله‌ای باشد که بتوانند جنین را نگه دارند یا نتوانند. قانون در این مواقع ساکت است. این مسائل و مشکلات ریز باید به صورت لایحه در کمیسیون بهداشت مجلس، مطرح و درباره آن شفاف سازی شود.»
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: