کد خبر:۶۳۱۳
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۳
تعداد بازدید: 7697
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
باجه‌هاي تلفني كه به كتابخانه تبديل شده‌اند
جان لاك هنرمند آمريكايي اميدوار است آمريكايي‌ها بيشتر كتاب بخوانند. او به اين منظور با دگرگون‌سازي مبلمان شهري دو كتابخانه خياباني خلق كرده است
جان لاك هنرمند آمريكايي اميدوار است آمريكايي‌ها بيشتر كتاب بخوانند. او به اين منظور با دگرگون‌سازي مبلمان شهري دو كتابخانه خياباني خلق كرده است.

به گزارش ايبنا به نقل از مجله كتاب فرانسه، جان لاك باور دارد ارزشمندترين چيزهاي موجود در دنيا كتاب‌ها هستند و هميشه بايد همه كتاب‌هاي بيشتري داشته باشند. از اين رو اين هنرمند آمريكايي دو باجه‌ اسقاطي تلفن در منهتن نيويورك را به كيوسك‌هاي خياباني كتاب تبديل كرده است.

در حال حاضر دو كيوسك تلفني از جمع 13 هزار و 659 باجه تلفن جزيره منهتن به كتابخانه خياباني بدل شده‌اند. جان لاك با طراحي طبقه‌هايي چوبي و جا دادن آن در باجه‌هاي غير قابل استفاده تلفن آنها را پر از كتاب كرده و براي استفاده خوانندگان در خيابان گذاشته است.

او مي‌گويد: من بودجه زياد و برنامه‌اي براي عرضه كردن هنرمندان خاصي ندارم و آثاري از اپرا گرفته تا جين جاكوب در اين قفسه‌ها گذاشته‌ ام. همچنين در نظر دارم با اجرای اين پروژه نزديك يك مدرسه دولتي و با ارایه مجموعه‌اي از آثار كودك و نوجوان در آن، این کار را ارتقا دهم.

جان لاك مي‌خواست با ارایه چنين كاري مردم را به كتابخواني تحريك كند؛ افراد كتاب بردارند، آنها را پس دهند يا به خوانندگان واقعی بسپارند. با اين حال اين ابتكار اتوپيايي كه ارزش جا گرفتن در زندگي شهري را دارد به نظر نمي‌رسد با وجود سرانجامی که اين دو كتابخانه كوچك با آن روبه رو شدند، متوقف شود؛ زیرا بيشتر كتاب‌هاي باجه اول حتي قفسه‌هاي آن ناپديد شدند و دومي هم تنها 6 هفته به حياتش ادامه داد.

به رغم آنكه شهر نيويورك هم تاكنون با جان لاك ياري نكرده اين هنرمند در نظر دارد براي ارتقاي ايده‌هاي شهري‌اش با شركت‌هاي تبليغاتي، كتابداران قديمي، پژوهشگران و فعالان فرهنگي همكاري كند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: