کد خبر:۶۲۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۰ - ۲۱:۲۴
تعداد بازدید: 3285
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خشونت خانگی واقعیت تلخ ؛ اما...
روان کاوان معتقدند که هنگامی که نمی‌توانیم حرف‌مان را به کرسی بنشانیم توسط خشونت آن را اعمال می‌کنیم و این به معنای آن است که کسی اقتدار درونی‌اش از بین رفته یا کمرنگ شده ناچار است با خشونت خواسته‌اش را محقق کند

خشونت خانگی واقعیت تلخی است که عوامل بسیاری در گسترش آن دخیل است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، خشونت یک نوع پاسخ اعتراض آمیز است که فرد نسبت به فشارهای درونی و بیرونی که به وی تحمیل شده است ، می‌دهد.

روان کاوان معتقدند که هنگامی که نمی‌توانیم حرف‌مان را به کرسی بنشانیم توسط خشونت آن را اعمال می‌کنیم و این به معنای آن است که کسی اقتدار درونی‌اش از بین رفته یا کمرنگ شده ناچار است با خشونت خواسته‌اش را محقق کند.

ابوالفضل عالمی روانشانس گفت: عواملی مانند ترس و شرم اعضای خانواده، کاستی‌های قانونی، بی‌توجهی نهادهای حمایتی در گسترش خشونت خانگی دخیل است.
وی بیان داشت: وقتی احترام به خود را یاد نگیریم و از کودکی با احساس تحقیر زندگی کنیم برای دیگران نیز طبعاً‌ احترام قائل نمی‌شویم و این از مواردی است که موجب خشونت خانگی می شود.

این روانشناس افزود:وقتی کودک کتک می‌خورد به تنها چیزی که نمی‌اندیشدکار اشتباهش است.
عالمی اظهار داشت: خشونت اعمال شده ازسوی والدین مهمترین عامل از بین رفتن اعتماد و صمیمیت در خانواده است.

وی خاطر نشان کرد:این بی‌احترامی مثل یک عقده سرکوب شده حل نشدهدر درون فرد باقی می‌ماند و هنگامی که فرد توسط عوامل بیرونی تحریک می شود آن را به شکل پرخاشگری و خشونت بیرون می‌ریزد.
عالمی افزود: در چنین شرایطی است که تخلیه کردن احساس شرم با کتک زدن و تحقیر کردن کسی که فرد را خشمگین کرده برایش فوق‌العاده راضی کننده است.

وی گفت: آن چه که از اهمیت بیشتری برخوردار است اثرهای درازمدت خشونت بر کودک است.

این روانشناس بیان داشت:‌ اعتماد به نفس پایین و احساس شرم از مهمترین این تاثیرات است و چنین کودکی دربزرگسالی به یک والد مهاجمخشن و آزار دهنده تبدیل میشود و به فرزندخود آسیب می‌زند.

این روانشناس با اشاره به اینکه قربانیان خشونت نیز در اعمال خشونت نقش مهمی ایفا می‌کنند تصریح کرد:سکوت بزه دیدگان درمقابل خشونت موجب تکرار آن خواهدشد.

وی بیان داشت: از مهمترین دلایل ایجاد خشونت دلایل فرهنگروانی و اجتماعی است.

عالمی همچنین افزود: فیلم‌های سراسر خشونت نیز تاثیر بسیاری بر رفتار خشونت آمیز به خصوص درمیان کودکان دارد.

این روانشناس اظهار داشت: در بسیاری از موارد شخص به علت ترس و دلهره از یک عامل دیگر دست به خشونت می‌زند .

وی افزود: معمولاً خشونت وقتی در میان افراد ابراز می‌شود که فرد تهدیدی را احساس می‌کند.

عالمی گفت: والدینی که خودشان درگیر پرخاشگری کلامی هستند به کودکانشان خشونت را می‌آموزند.

گفتنی است، در گزارش‌های مربوط به خشونت در خانواده معمولاً زنان و کودکان به عنوان قربانیان اصلی خشونت خانگی و مردان به عنوان افراد خاطی قید می‌شوند.

بخش اصلی خشونت خانگی به ویژه موارد منجر به ضرب و جرح از سوی مردان صورت می‌گیرد، این در حالی است که به راحتی می‌توان از شرایط بروز خشونت خانگی توسط هر یک از اعضای خانواده جلوگیری کرد.

برچسب ها: خشونت خانگي ، زنان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: