کد خبر:۶۲۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۰ - ۲۱:۵۴
تعداد بازدید: 2534
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نبود مکان هاي معتبر براي خريد ماهيان قرمز
متخصص حيوانات خاص گفت: متاسفانه در ايران مکان معتبري براي خريد ماهيان قرمز شب عيد وجود ندارد.

متخصص حيوانات خاص گفت: متاسفانه در ايران مکان معتبري براي خريد ماهيان قرمز شب عيد وجود ندارد.

علي برهاني کيا، متخصص حيوانات خاص در گفتگو با خبرنگار موج با بيان اين مطلب اظهار داشت: بعيد به نظر مي رسد که بر مکان هاي توليد ماهيان قرمز کشور، نظارتي وجود داشته باشد.
وي افزود: توليد ماهي قرمز از کنترل هاي لازم برخوردار نيست اما در ميان تمامي حيواناتي که مي توان در منزل از آن نگهداري کرد، اين آبزي مخاطرات بسيار کمي براي انسان دارد.
برهاني کيا خاطر نشان ساخت: ماهي قرمز بايد از اماکن معتبر خريداري شود و اگر افراد خيلي حساس باشند، بايد در زمان تعويض آب، شرايط بهداشتي را رعايت کنند.
وي ادامه داد: سل ماهي بيماري مشترک بين انسان و ماهي است که علايم ظاهري آن در اين آبزي به صورت لاغري و تحليل، نمايان مي شود.
اين متخصص حيوانات خاص، گفت: افرادي که سيستم ايمني ضعيفي دارند همچنين کودکان نبايد در تماس مستقيم با ماهي قرمز مبتلا به سل قرار گيرند.
وي اضافه کرد: در صورت تماس با ماهي مبتلا به سل اين بيماري به انسان منتقل شده و علايم شبيه به سل انساني اما خفيف تر در انسان ظاهر مي شود.
برهاني کيا تاکيد کرد: مخاطرات ماهي قرمز براي انتقال بيماري ها در مقايسه با گوشت قرمز يا سفيدي که به صورت خام مصرف مي شود، به مراتب کمتر است اما نمي توان اين آبزي را بدون خطر دانست.
وي اذعان داشت: آب ظرف نگهداري ماهي قرمز بايد با دستکش تعويض شود و پس از آن، دستکش نيز بوسيله مواد ضدعفوني کننده، شسته شود.
وي خطر عرضه لاکپشت و مار در کنار ماهي قرمز را به مراتب بيشتر توصيف کرد و افزود: ماهي و لاک پشت گوش قرمز که در ايام عيد عرضه آنها افزايش مي يابد، بيماري سالمونلوز را به انسان منقل مي کنند.
اين متخصص حيوانات خاص ادامه داد: اين دو جاندار مي توانند بدون داشتن علايم ظاهري، ناقل بيماري سالمونلوز باشند و اين بيماري را به بچه اي که با آنها بازي مي کند، منتقل کنند.
وي گفت: در اغلب موارد افراد رعايت مسايل بهداشتي را نکرده و گاهي آب ظرف نگهداري مار و لاکپشت به ظروف ماهي نيز منتقل مي شود که زمينه انتقال بيماري ها را فراهم مي کند.

برچسب ها: ماهيان قرمز ، عيد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: