کد خبر:۶۲۷۱
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۰ - ۲۰:۳۸
تعداد بازدید: 3118
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نیمی از جراحان عروق مدرک جراحی ندارند
لایحه ممنوعیت استفاده از سیگار همچنان خاک می‌خورد
متاسفانه در کشور ما کشیدن سیگار به صورت قبیح به آن نگاه نمی‌شود و قوانین سختگیرانه‌ای برای مصرف کنندگان سیگار در نظر گرفته نشده است
یکی از معضلات فعلی جراحان عروق کشور افزایش بیماری برگر در سطح جامعه است. بیماری برگر بیماری قابل پیشگیری است و علت آن کشیدن سیگار و درمان قطعی آن تنها ترک سیگار است. این بیماری از طریق استعمال سیگار به وجود آمده است. ابتلا به این بیماری باعث از کار افتادگی و پیشرفت آن در برخی موارد منجر به قطع عضو نیز شده است.

سید محمدرضا کلانتر معتمدی رئیس انجمن جراحان عروق ایران در گفت‌و‌گو با سینانیوز گفت: «این بیماری بیشتر در کشورهای آسیایی به خصوص در کشورهای منطقه آسیای شرقی پیشرفت کرده است. پیشرفت این بیماری بیشتر به علت نوع سیگارهایی است که وارد این مناطق می‌شود. کشورهایی مانند هند، ژاپن، ترکیه و ایران از جمله این کشور‌ها هستند. در کشوری مانند آمریکا که از پیشرفت این بیماری در سطح جامعه جلوگیری شده است قوانین سخت گیرانه‌ای برای استعمال مواد مخدر و سیگار در نظر گرفته شده است. متاسفانه در کشور ما کشیدن سیگار به صورت قبیح به آن نگاه نمی‌شود و قوانین سختگیرانه‌ای برای مصرف کنندگان سیگار در نظر گرفته نشده است.»

این معضل به وجود آمده و جلوگیری از گسترش آن باعث شد تا متخصصین عروق کشور در کنار یکدیگر جمع شده و در سمیناری موارد ابتلا و فعالیت‌هایی که باید در زمینه جلوگیری از پیشرفت استعمال سیگار در جامعه شود را مورد بحث و بررسی قرار دهند. کلانتر معتمدی در این باره گفت: «این سمینار که با نطق افتتاحیه دکتر محققی معاون آموزشی وزارت بهداشت شروع به کار کرد با عنوان ۱۰۰ سال بیماری برگر به مدت سه روز در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد وابسته به بیمارستان علوم پزشکی این شهر برگزار شد. در این سمینار که با همت دکتر مدقق رئیس مرکز تحقیقات عروق مشهد و با همکاری سایر جراحان عروق برگزار شد پنل‌های مختلفی نیز در زمینه‌های مختلف کشیدن سیگار و عوارض آن برگزار شد.»

وی ادامه داد: «در کنار این سمینار، آموزش جراحی عروق و بیماری‌های عروقی به دانشجویان، همچنین آموزش‌هایی به پرستاران این حوزه باعث شد تا سمینار با بار علمی بالا در سطح کشور برگزار شود. لازم به ذکر است حدود ۹۰ درصد جراحان عروق کشور به همراه دانشجویان و پرستاران این حوزه در این سمینار حضور به عمل آوردند.»

کلانتر معتمدی همچنین دستاوردهای این سمینار را مهم و مورد احتیاج جامعه بیان کرد و ادامه داد: «دستاوردهای این سمینار در درجه اول این بود که چه بکنیم تا مصرف دخانیات در کشور کمتر شود. در درجه دوم نیز داروهای مورد استفاده در درمان ترک سیگار و درمان بیماری برگر مورد بحث قرار گرفت. این دارو‌ها بسیار گران قیمت است و اکثر این بیماران قدرت خرید این دارو‌ها را به دلیل ناتوانی جسمی ناشی از دچار شدن به این بیماری ندارند.»

لایحه ممنوعیت استفاده از سیگار همچنان خاک می‌خورد
وی اجرا شدن برنامه پنجم توسعه را ضعیف بیان کرد و ادامه داد: «در پایان برنامه پنجم قرار بود به جایی برسیم که ۷۰ درصد هزینه‌های درمانی توسط بیمه‌ها و ۳۰ درصد آن توسط بیماران هزینه شود؛ اما این مسئله محقق نشد. همچنین بودجه‌ای که قرار است از طریق هدفمندی یارانه‌ها به وزارت بهداشت و درمان اختصاص یابد می‌تواند کمک شایانی در زمینه‌های پیشگیری و دفع اعتیاد در سطح جامعه کند.»

وی در ادامه بیان داشت: «ممنوعیت استفاده از سیگار مستلزم اجرای قوانین سخت گیرانه‌ای در سطح کشور است. هیات دولت با تصویب تشدید لایحه ممنوعیت استفاده از سیگار می‌تواند در پیشگیری و درمان بیماری‌های ناشی از سیگار کمک به سزایی به سلامت افراد جامعه کند.»
وی درباره این لایحه که سال‌هاست ابلاغ شده است گفت: «این لایحه در زمان وزارت دکتر مرندی به مجلس ارائه و تصویب شد؛ اما به دلایل مختلفی به طور کامل به صورت اجرایی در نیامد. البته قوانینی از قبیل ممنوعیت کشیدن سیگار در اماکن عمومی و عدم ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال ابلاغ شد؛ اما پیگیری اجرا شدن این قوانین لازمه پیگیری مسئولان ذی ربط است.»

همه گیری بیماری برگر در نوجوانان و زنان
کلانتر معتمدی همچنین درباره همه گیر شدن بیماری برگر و آمار رو به رشد آن به خبرنگار سینانیوز گفت: «جراحان عروق کشور با معضلاتی از قبیل کشیدن سیگار توسط نوجوانان و زنان مواجه شده اند که هم اکنون شاهد روند رو به رشد این معضل هستیم. ابتلا به بیماری برگر در سطح جامعه روند رو به رشدی در زنان داشته است.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: «رشته جراحی عروق از جمله رشته‌های کم جمعیت کشور است. در کل کشور حدود ۵۰ نفر به جراحی عروق می پردازند که از این تعداد تنها حدود نیمی از آنان مدرک رسمی در این زمینه را دارند. همچنین هم اکنون در کشور بیمارستان‌های شهدای تجریش، امام رضا (ع) مشهد و سینای تهران در زمینه آموزش جراحی عروق فعالیت دارند.»

بیماری‌ برگر عبارت‌ است‌ از مسدود شدن‌ سرخرگ‌های‌ کوچک‌ و متوسط‌ معمولاً در پا ناشی‌ از التهاب‌ رگهای‌ خونی‌ که باعث‌ تشکیل‌ لخته‌ می‌شود.سیگار کشیدن‌ یک‌ عامل‌ بسیار مهم‌ در بروز این‌ بیماری‌ است‌. به‌ واقع‌، این‌ بیماری‌ در افراد غیرسیگاری‌ بسیار نادر است‌. حداکثر شیوع‌ این‌ بیماری‌ در مردان‌ سیگاری‌ ۴۰-۲۰ ساله‌ است‌.
برچسب ها: سيگار ، بيماري برگر
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: