کد خبر:۶۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۲۰:۳۸
تعداد بازدید: 3018
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
روزانه 378 سكته قلبي در ايران رخ مي دهد
بیماریهای غیر واگیر عامل 60 درصد مرگ‌هاست و در ایران بیمار‌های قلبی روزانه جان 378 نفر را می‌گیرد.

کارشناس اداره قلب و عروق مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: در سراسر جهان 43 درصد بیماری‌ها را بیماری‌های غیر واگیر تشکیل می‌دهد و این بیماریها عامل 60 درصد مرگ‌هاست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران کارشناس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت گفت: بیماریهای غیر واگیر عامل 60 درصد مرگ‌هاست و در ایران بیمار‌های قلبی روزانه جان 378 نفر را می‌گیرد.

ابوالقاسم رضوانی در مورد موارد احتیاط پس از عمل جراحی قلب به خصوص در بین سالمندان اظهار داشت: شخص نباید تا 2 ماه بعد از عمل، وضعیت خوابیدنش تغییر باید و فقط به حالت طاق باز، خوابیده به پشت باشد و بعد از گذشت این مدت می‌توانید با احتیاط به هر دو پهلو بخوابد. البته بهتر است تا حد ممکن به پهلوی چپ و به روی شکم نخوابند.

وی افزود:‌ همچنین تا 6هفته بعد از عمل هنگامی که می خواهد از حالت خوابیده به نشسته یا بالعکس تغییر وضع بدهد باید دقت داشته باشد که هنگام خوابیدن، بلند شدن و حرکت روی تخت به هیچ وجه نباید دستهای خود را ستون بدن کند، یعنی نباید فشار وزن خود را روی دستهایش بیندازد.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی قلب اضافه کرد: تا 6 هفته بعد از عمل باید دقت شود که پوست قفسه سینه کشیده نشود، چون در این صورت بخیه‌های این محل آسیب می‌بیند، همچنین فعالیتهایی که دست به عقب تنه کشیده شود، مانند برداشتن جسمی از پشت بدن و همچنین قرار دادن دستها در بالای سر می‌تواند باعث کشیده شدن بخیه‌ها شده که باید از این حالت‌ها اجتناب شود.

وی تصریح کرد: ایستادن طولانی مدت بعد از عمل و نشستن روی لبه تخت یا صندلی در حالی که پاهای شخص آویزان است باعث ایجاد تورم در ناحیه پا می‌شود که باید تا حد ممکن در این وضعیتها قرار نگیرد. ولی راه رفتن برای این فرد بسیار سودمند است.

رضوانی تأکید کرد: بیمار باید از فعالیت‌هایی که نیاز به خم شدن تنه به سمت جلو و عقب دارد اجتناب کند و نماز خود را به حالت نشسته بخواند. همچنین بعد از باز شدن پانسمان قفسه سینه به صورت روزانه ناحیه بخیه‌ها را با شامپوی بچه شست و شو دهد.

کارشناس اداره قلب و عروق مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: در سراسر جهان 43 درصد بیماری‌ها را بیماری‌های غیر واگیر تشکیل می‌دهد و این بیماریها عامل 60 درصد مرگ‌هاست.

وی گفت: همچنین با توجه به افزایش تعداد بیماران مبتلا به بیماری‌های غیر واگیر، این بیماری‌ها بر اقتصاد جوامع تاثیر گذار است که در این میان سهم بیماری‌های غیر واگیر 60 درصد و 73درصد مرگ و میرها را به دلیل همین بیماریهاست.

وی خاطر نشان کرد: توجه به آمار مرگ بر اثر بیمار‌های قلبی که تقریباً روزانه 378 مورد آن در کشور ثبت می‌شود این نکته را یادآور می‌شود که قلب مهمترین عضو بدن است و سلامت آن سلامت بدن را موجب می‌شود

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: