کد خبر:۶۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۸:۰۸
تعداد بازدید: 3028
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هيچ مديريتي در مورد درياچه هاي ايران صورت نمي گيرد
در مورد درياچه هاي ايران هيچ مديريتي صورت نمي گيرد چندي پيش تصويري از درياچه اروميه و اوان ترکيه منتشر شده بود. اين دو درياچه کمتر از 100 کيلومتر با يکديگر فاصله دارند اما درياچه اوان پرآب و اروميه تقريبا در حال خشک شدن است

مولف کتاب راهنماي پرندگان ايران گفت: مديريت نادرست مهمترين دليل خشکي تالاب هاي ايران است.

جمشيد منصوري، مولف کتاب راهنمايي پرندگان ايران در گفتگو با خبرنگار موج با بيان اين مطلب اظهار داشت: چندي پيش تصويري از درياچه اروميه و اوان ترکيه منتشر شده بود.
وي افزود: اين دو درياچه کمتر از 100 کيلومتر با يکديگر فاصله دارند اما درياچه اوان پرآب و اروميه تقريبا در حال خشک شدن است.

منصوري خاطر نشان ساخت: اگر دليل خشک شدن درياچه هاي ايران شرايط اقليمي است، چرا درياچه اوان ترکيه که در فاصله کمي نسبت به اروميه قرار دارد از شرايط مناسبتري برخوردار است.

وي گفت: در مورد درياچه هاي ايران هيچ مديريتي صورت نمي گيرد و بيشتر برنامه هاي انجام شده در رابطه با تالاب ها به کنترل فيزيکي اين محدوده ها و استفاده از نيروهاي يگان حفاظت محدود مي شود.

مولف کتاب راهنماي پرندگان ايران افزود: مسئولين ايران بايد بپذيرند که تالاب ها ارزشمند بوده و بايد حفظ شوند.

وي اضافه کرد: بايد بپذيرند که بودجه لازم براي مديريت تالاب ها در اختيار متوليان امر قرار گيرد و امکانات اجرايي مناسب را براي آنان فراهم کنند.

منصوري خاطر نشان ساخت: اما متاسفانه در ايران تخريب کنندگان و متصرفين تالاب ها قدرت بيشتري نسبت به مديران دارند.
سدسازي، چاه هاي غيرمجاز، زهکشي و افزايش جمعيت دلايل خشک شدن تالاب هاي ايران
اين فعال محيط زيست تعداد تالاب هاي ايران را 280-270 تالاب اعلام کرد و افزود: در سراسر کشور 76-75 تالاب بسيار ارزشمند وجود دارد که بايد تحت حفاظت کنوانسيون بين المللي رامسر مديريت شود.

مولف کتاب راهنماي پرندگان تاکيد کرد: اين تالاب ها بايد تحت حفاظت خاص قرار گرفته و براي آنها برنامه ريزي شود اما ظاهرا در ايران به اين مسايل توجه نمي شود.

وي افزود: اصلا در ايران دولت به مسايل تالاب ها توجه جدي نداشته و نسبت به آن حساسيتي ندارد.

منصوري ادامه داد: در چنين شرايطي خشک شدن تالاب هاي ايران و تبديل شدن آن به کانون گرد و غبارهاي محلي که سلامت جامعه را تهديد مي کند، امري اجتناب ناپذير است.

وي درباره دلايل خشک شدن تالاب هاي ايران، اذعان داشت: سدسازي يکي از دلايلي است که زمينه ساز خشکي تالاب ها در ايران است.

مولف کتاب راهنماي پرندگان اضافه کرد: مفهوم مقوله سدسازي در ايران به غلط جا افتاده و مردم تصور مي کنند که سدها سازه هاي خوبي هستند.

وي تصريح کرد: سدسازي در ايران به بهانه توزيع آب و توليد برق ساخته مي شوند اما از کل انرژي توليد شده در ايران فقط 10-9 درصد بوسيله سدها تامين مي شود و توليد انرژي بيشتر به نيروگاه هايي که با سوخت فسيلي کار مي کنند، وابسته است.

منصوري خاطر نشان ساخت: براي سدسازي ميلياردها تومان هزينه مي کنيم که هيچ کاربردي ندارد و همان کانال هاي سابق و آب بندان ها نياز کشور براي تقسيم آب را برآورده مي کنند.
وي افزود: چاه هاي غيرمجاز نيز در خشکي تالاب ها مزيد بر علت شده و زمينه بهره برداري از آبهاي فسيلي که در اعماق زمين قرار دارند را فراهم کرده اند.

مولف کتاب راهنماي پرندگان گفت: در کرمان همواره ادعا مي شود که ايجاد چاه ممنوع است اما در تمامي اراضي کشاورزي اين منطقه چاه ايجاد شده و حتي بهره برداري از آبهاي فسيلي که براي مقابله با زلزله هاي سخت بايد حفظ شوند نيز ادامه يافته است.

وي افزود: حفظ آبهاي فسيلي که در عمق 2000-1800 متري زمين قرار دارند براي تعادل زمين بسيار ضروري است و نبايد اين منابع خالي شوند.

منصوري زهکشي را عامل ديگري براي خشک شدن تالاب هاي ايران دانست و تصريح کرد: تالاب بختگان در اثر زهکشي هاي متعدد از بين رفته است.

وي جمعيت زياد را يکي ديگر از دلايل ورود آسيب به تالاب ها اعلام کرد و افزود: بسياري از عشاير کوچ رو به دليل تمايل براي دستيابي به سطح بهداشت بيشتر و غيره ساکن شده و جمعيت آنها رشد يافته است.

مولف کتاب راهنماي پرندگان ادامه داد: افزايش جمعيت در روستاهايي که جديد ايجاد شده و همچنين شهرها، نياز به ساخت جاده و مسکن را نيز افزايش داده است.

وي اظهار داشت: ايران بايد بين 40-35 ميليون نفر جمعيت داشته باشد اما امروز حجم جمعيت در ايران به مراتب بيشتر از ظرفيت هاي سرزميني است.

منصوري ادامه داد: ساخت جاده ها سبب فشرده شدن خاک بستر شده و مانع از حرکت آب و ورود آن به تالاب ها مي شود.

وي گفت: براي مديريت بهينه تالاب ها نياز به بررسي تخصصي مسايل و وجود بودجه مناسب است اما در ايران هيچ کار خاصي در اين رابطه انجام نمي شود.

(تهيه و تنظيم: ليلا مرگن)
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: