کد خبر:۶۱۸۹
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۱
تعداد بازدید: 3781
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
۸ ميليون جوان به دليل مشکلات مالي قادر به ازدواج نيستند
14 ماه پس از دستور رئيس جمهور طرح جامع آسان سازي ازدواج همچنان بلا تکليف است براساس آمار ۸ ميليون جوان به دليل مشکلات مالي قادر به ازدواج نيستند و بنا به گفته کارشناسان اجتماعي ازدواج ۸ ميليون جوان به تاخير افتاده است

14 ماه پس از دستور رئيس جمهور طرح جامع آسان سازي ازدواج همچنان بلا تکليف است
براساس آمار ۸ ميليون جوان به دليل مشکلات مالي قادر به ازدواج نيستند و بنا به گفته کارشناسان اجتماعي ازدواج ۸ ميليون جوان به تاخير افتاده است.اما با اين وجود طرح جامع آسان سازي ازدواج جوانان که سال گذشته رئيس جمهور دستور اجراي آن را به وزير کشور داد پس از گذشت ۱۴ ماه هنوز اجرايي نشده است. در اين طرح جامع بر افزايش مشارکت خيرين امر ازدواج در تامين هزينه هاي ازدواج، اشتغال جوانان و تامين مسکن براي زوجين، توسعه فعاليت کانون هاي ازدواج آسان، قطع پرداخت وام ازدواج به زوجين و پرداخت اين مبلغ به کانون هاي ازدواج براي تامين هزينه  ازدواج جوانان تاکيد شده است.شايان ذکر است در حال حاضر نرخ رشد ازدواج بسيار اندک است به طوري که در ۹ ماه امسال 1.4 درصد بوده است علاوه بر اين که بنا به گفته يک مسئول در سازمان ثبت احوال ۲۴ درصد جمعيت کشور در آستانه ازدواج قرار دارند.صالح گلشن مدير عامل کانون ازدواج آسان کشور در گفت وگو با خراسان ضمن تاکيد بر لزوم فرهنگ سازي براي نهادينه کردن ازدواج آسان در کشور از بر زمين ماندن طرح جامع آسان سازي ازدواج جوانان با وجود دستور صريح رئيس جمهور براي اجرا گفت و افزود: اين طرح براساس تجربه ۱۴ ساله کانون هاي ازدواج آسان جوانان در سراسر کشور تهيه شده است و تمامي مشکلاتي که باعث به فراموشي سپرده شدن سنت حسنه ازدواج آسان شده در اين طرح ديده شده و براي رفع و حل اين مشکلات راه کارهاي کارشناسي در نظر گرفته شده است.

رئيس جمهور سال گذشته دستور اجراي طرح  آسان سازي ازدواج را به وزير کشور داد
گلشن که خود از پيشگامان اجراي طرح هاي آسان سازي ازدواج جوانان در کشور است با اشاره به جلسه اي که در بيست و چهارم آبان ماه سال گذشته با حضور رئيس جمهور، وزير کشور و فعالان عرصه ازدواج برگزار شده بود اظهار داشت: در اين جلسه طرح جامع آسان سازي ازدواج جوانان براي رئيس جمهور و ساير مسئولان دخيل در امر آسان سازي ازدواج تشريح شد و رئيس جمهور ضمن استقبال از اين طرح در همان جلسه دستور اجراي اين طرح را در کمترين زمان به وزير کشور دادند.

جذب خيرين اولويت اول طرح جامع آسان سازي ازدواج
اين خير فعال در امر ازدواج با اشاره به پي گيري هاي صورت گرفته توسط اين کانون در وزارت خانه هاي مرتبط با اجراي دستور رئيس جمهور گفت: با وجود همکاري خوبي که معاونت اجتماعي وزير کشور براي محقق شدن و اجراي اين طرح در سطح ملي با ما داشته است اما متاسفانه تاکنون طرح جامع آسان سازي ازدواج جوانان به مرحله اجرا در نيامده است. وي تصريح کرد اين طرح بر مشارکت دادن هر چه بيشتر مردم و خيرين در ترويج ازدواج آسان تاکيد دارد و مي تواند در صورت اعلام سراسري در کشور تعداد بسيار زيادي از خيرين را به فعاليت در حوزه ازدواج جوانان، تامين مسکن زوجين و اشتغال زايي براي جوانان که از پيش زمينه هاي لازم براي ازدواج است ترغيب کند.

قطع وام ازدواج و پرداخت آن به کانون هاي ازدواج آسان
وي افزود: در اين طرح که براساس جمع بندي صورت گرفته از کارهاي انجام شده در طول ۱۴ سال فعاليت کانون هاي ازدواج آسان تهيه شده است بنا بر اين است که هرگونه اعطاي وام به جوانان توسط بانک ها و موسسات مالي قطع شود چرا که جوانان با هزينه کردن اين مبالغ در محل هاي غيرضروري نه تنها مشکلي از خود حل نمي کنند بلکه بر اساس تجربه به دست آمده در برخي موارد مشکلاتي را نيز براي خود پديد مي آورند. وي خاطرنشان کرد در اين طرح پيشنهاد شده تا به جاي پرداخت نقدي وام به جوانان مبالغ يک ميليون تومان به ازاي هر زوج در اختيار کانون هاي ازدواج آسان قرار گيرد تا از اين مبلغ ۳۰۰ هزار تومان براي برگزاري جشن ازدواج هزينه شود و از محل ۷۰۰ هزار تومان باقي مانده نيز با کمک خيرين جهيزيه لازم براي شروع يک زندگي ساده در اختيار جوانان قرار گيرد. وي افزود: با اين کار ضمن حمايت از توليدات داخلي، چشم و هم چشمي هاي به وجود آمده در جامعه براي تهيه جهيزيه سنگين و مراسم ازدواج پرهزينه نيز از بين خواهد رفت.

۸ ميليون نفر به علت مشکلات مالي قادر به ازدواج نيستند
گلشن در ادامه با اشاره به اين که حداقل ۸ ميليون نفر از جوانان به علت وجود مشکلات مالي ازدواج خود را به تاخير انداخته اند، اظهار داشت: تجربه نشان داده است سپردن اين کار به دست مردم و خيرين از تاثيرگذاري بيشتري نسبت به دولتي شدن برخوردار است و دولت مي تواند با يک پنجم وام ازدواج کنوني و در پرداخت اين مبلغ به کانون هاي ازدواج آسان که توسط خيرين حمايت مي شوند هم از ازدواج آسان حمايت کند و هم فرهنگ ازدواج آسان در جامعه را که سال هاست به دليل برخي ناهنجاري ها به فراموشي سپرده شده است احيا کند. وي با تاکيد بر اين که پرداختن به ازدواج جوانان بايد از مهمترين دغدغه هاي مسئولان فرهنگي و اجرايي کشور باشد گفت: اگر در شرايط کنوني مسئولان و خيرين به فکر ازدواج جوانان و ترويج فرهنگ ازدواج آسان در جامعه نباشند دشمنان ما با تهاجم فرهنگي و ابتذال فرهنگي به سراغ جوانان خواهند آمد تا بتوانند به اهداف رذيلانه خود دست يابند.
نويسنده: عليرضا کافي- خراسان
برچسب ها: ازدواج ، جوانان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۰
پسرخوب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۸
2
4
مشکل من برای ازدواج مشکل مالی نیست بلکه بی بندوبار بودن دخترها و پیدا نکردن دختر سالم تو جامعه ست. هر دختری رو که می بینم دست یه پسر رو گرفته و.... به همین خاطر نمیشه به هیچ دختری اطمینان کرد.
مجرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۹
1
3
منم با پسر خوب موافقم ولی مشکلات اقتصادی هم بیداد میکنه ؟؟؟؟؟یعنی چی وام قطع کردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/همین وام بانکیم ندم دیگه جوونا چی کار کنن؟؟؟؟/واقعا کی این تصمیم ها رو میگیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟متاسفم....واقعا متاسفم
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۳
0
1
سلام.من خودم مجرد هستم ودلیل اصلی که مجرد موندم بیکاری و نداشتن در آمد هست گرچه آمار و ارقام ممکنه اشتباه کنه ولی خواسته دخترا هم توقعشون رفته بالا که اونها هم بی تغصیر هستن چون نظر اصلی من اینه که خانواده ها باید دوباره کاری کنن
علی اصغر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
0
2
این مطلب بالا داره میگه فقط میتونن دو تا جوون رو بخاطر مخارج سنگین مراسم ازدواج بهم برسونن ولی با خودشون فکر نمیکنن که درد ما مراسم ازدواج نیست ! بلکه مشکل اصلی بعد از مراسم ازدواج هست! ازدواج کردن کاری نداره نگه داشتن زن و زندگی مهمه با این حقوقی که میدن اگر هم بشدت قناعت کنی یعنی کمتر بخوری وکمتر بپوشی وجایی نری بتونه فقط زنده بمونی نه اینکه زندگی کنی دقت کردید فقط زنده بمونید
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
0
1
من 1 ماه عقد کردم با اندک پولی که تونسته بودم در عرض 2 سال پس اندازش کنم (2میلیون و پانصد هزار).الان که ازدواج کردم و اون پول هم خرج شد به خاطر مشکلات مالی دیگه لذتی از ازدواجم هم نمی برم در حالی که 3 سال آرزوی رسیدن به همسرم رو داشتم .با این اوضاع جامعه و اقتصاد و فشارهای اقتصادی که روم هستش مبتلا به بیماری اعصاب شدم اینقدر که فکر کردم و به جایی نرسیده.مگه کناه ما جوونا چیه که حق زندگی با آرامش رو بخاطر وضعیت اقتصادی نداریم؟؟؟؟
دارم میترکم بخدااااااااااااااااااااااااااااا
دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۷
0
1
به نظر من توقعات و انتظارات بالای دخترها مهمترین عامل کم بودن ازدواج تو جامعه ماست.
معصومه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۸
0
2
مخاطبم پسر خوب است ، آقای محترم شما می فرمائید دختران بی بندوبار و غیرقابل اطمینان هستند.آیا لحظه ای فکر کرده اید این قضیه نیز در میان پسران وجود دارد یا نه؟ من نیز باید بگویم یک پسر صادق را ندیده ام که بگوید گذشته سالمی داشته ام. حالا قضاوت با خوانندگان محترم است.
پدرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۰
2
1
وضعیت بی بندوباری دخترها خیلی خیلی بدتر از پسرهاست. کافیه یه بار تو خیابون برید تا ببینید.
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۶
2
1
من هم قصد ازدواج دارم اما وقتی که می بینم تمام دخترهای جامعه ما اهل پسربازی و .... هستند از ازدواج منصرف میشم.
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۹
0
0
بیچاره نامزدم داره دق میکنه.تموم پولی که 4 سال پس انداز کرده بود تموم شد.بدون اینکه من توقعی داشته باشم.تازه الان داریم به حساب کتبابامون نگاه میکنیم میبینم بازم انگار چیزی نخریدیم.دلم واسش خیلی میسوزه.وام ازدواجو که قطع کنن دیگه نور علی نور میشه
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: