کد خبر:۶۱۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۶
تعداد بازدید: 2090
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
عضو هيئت رييسه انجمن پزشكي خواب:
افراد مبتلا به عارضه خرخر به پهلو بخوابند
عضو هيئت رييسه انجمن پزشكي خواب ، با اشاره به اين‌ كه افرادي كه به عارضه خرخر مبتلا هستند، به پهلو بخوابند، گفت: معمولاً خرخر هنگام خوابيدن به پشت به وجود مي‌آيد و با خوابيدن به پهلو، فروكش مي‌كند.

عضو هيئت رييسه انجمن پزشكي خواب ، با اشاره به اين‌ كه افرادي كه به عارضه خرخر مبتلا هستند، به پهلو بخوابند، گفت: معمولاً خرخر هنگام خوابيدن به پشت به وجود مي‌آيد و با خوابيدن به پهلو، فروكش مي‌كند.

دكتر ابراهيم رزم پا در گفت وگو با ايسنا، ادامه داد: يك راه براي آن‌ كه در طول شب به پهلو بخوابيد آن است كه در پشت لباس خواب خود يك جيب بدوزيد و جسمي سخت مثلاً يك توپ تنيس را در آن قرار دهيد به اين ترتيب خوابيدن روي پشت آزار دهنده مي‌شود و به خوابيدن به روي پهلو عادت مي‌كنيد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، همچنين تاكيد كرد: با انجام اقداماتي نظير كاهش وزن شايد بتوان از خرخر كردن جلوگيري كرد زيرا اغلب افرادي كه خرخر مي‌كنند اضافه وزن دارند. ثابت شده است كاهش اضافه وزن حتي به اندازه سه تا چهار كيلوگرم مي‌تواند دست كم باعث كاهش خرخر شود.

وي با بيان اين كه همچنين اجتناب از خوردن غذاهاي سنگين و نوشيدن مشروبات الكلي لازم است، عنوان كرد: نوشيدن الكل يا خوردن غذا به مقدار زياد در شب باعث شل شدن عضلات مجاري هوايي و افزايش احتمال خرخر مي‌شود.

رزم پا همچنين توصيه كرد: افرادي كه خرخر مي‌كنند، سيگار را ترك كنند چرا كه سيگار كشيدن باعث پرخوني مخاط بيني و ريه‌ها مي‌شود و با انسداد نسبي اين مجاري خرخر به وجود مي‌آورد.

اين متخصص گوش و حلق و بيني، با اشاره به اين كه براي درمان خرخر، روش‌ها، داروها، اعمال جراحي و تمرين‌هاي مختلفي پيشنهاد شده است، اما در اغلب موارد با انجام تغييرات ساده‌اي در سبك زندگي مي‌توان از شر خرخر خلاص شد، گفت: مواردي نظير اجتناب از مصرف الكل و داروهاي تسكين بخش و آنتي هيستامين (بويژه هنگام خواب)، كاهش وزن، دوري از مواد حساسيت زا در صورت ابتلا به آلرژي، استفاده از دستگاه مرطوب كننده هوا در صورت خشك بودن فضاي داخل اتاق، همچنين استفاده از وسائلي كه براي گشاد كردن مجاري بيني در بازار به منظور كمك به افرادي كه دچار احتقان و پرخوني بيني يا انحراف تيغه بيني هستند موجود است و همچنين درمان ناهنجاري فك يا دهان از جمله اين روش‌ها هستند.

برچسب ها: خواب ، خرخر
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: