کد خبر:۶۱۴۲
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۰ - ۱۳:۴۵
تعداد بازدید: 6285
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گفتگويي با مرتضي حيدري؛خبرنگار با سابقه صدا و سیما
برای من تعجب برانگیز است که چرا من که شش سال است با رئیس جمهور مصاحبه می کنم ، فقط در این چند ماه اخیر اینهمه از بنده انتقاد میشود . آنچه مسلم است نه من تغییر کرده ام و نه نحوه مصاحبه های من . حالا چه شده است نمی دانم !
لبخند و سکوتی که شکسته شد
 
مرتضی حیدری خبرنگار معروف و با سابقه صدا و سیما  بعد از گذشت سه ماه از موج شایعات و خبرسازیها ، سکوت خبری خود را شکست  البته  نه از این باب  که در مقام دفاع از خود یا پاسخگویی به شهبه ها و شایعه های ایجاد شده  پیرامونش برآید ، در ذیل متن مصاحبه اختصاصی با لمون پرس را می خوانید

آقای حیدری ، واقعیت ماجرا چیست ؟ ریشه این شایعات کجاست؟

من معمولا به علت مشغله زیاد ، قادر به رصد کردن تمام سایت های خبری نیستم ، ضرورتی هم نمی بینم اما منابع خبری معتبر داخلی و خارجی را مرتبا و منظما مطالعه میکنم . یعنی اصلا شغلم این است.

خوشبختانه در منابع مذکور ، من این شایعات را ندیدم و این نشاندهنده حرفه ای گری آنهاست اما از برخی دوستان شنیدم مطلبی تحت عنوان خبر ! در یکی از سایتهای نوظهور درج شده و بازتاب داشته است . البته تا آنجایی که ما خبرنگاری خوانده و تدریس کرده ایم در هیچ مکتب ارتباطی به این گونه مطالب ، خبر گفته نمیشود و عبارت شبنامه برازنده تر است .

متن خبری براساس تمام تعاریف پذیرفته شده خبر ، باید دارای ویژگیهای شکلی ، نگارشی و محتوایی استانداردی باشد که بتوان به آن خبر گفت که مطلب یاد شده فاقد کمترین ویژگیهای یاد شده بود و از همه مهمتر بدون منبع . به این گونه مطالب حتی شایعه هم نمیتوان گفت چون شایعه ، خود اصولی در شکل و محتوا دارد و در واقع یک کار تخصصی است و از هر کسی بر نمی آید.

مزید اطلاع خوانندگان عزیز عرض میکنم که وقتی در متنی از عباراتی مثل : گفته میشود، شنیده شده است ، برخی میگویند، شنیده ها حاکیست ، شایعاتی وجود دارد و امثال آن استفاده میشود یعنی از این به بعد شما دروغ میشنوید و آروزهای نویسنده در قالب خبر به شما قالب میشود پس لطفا مراقب باشید چون منبع خبر سوراخ و ناکجا آباد است.

یعنی ، خبر بدون منبع مشخص و موثق حتما دروغ است ، هشیار باشید . استفاده از کنایه و عبارات دو پهلو و چند پهلو و نیز حروف اختصاری هم نشاندهنده بی اعتباری خبر است چون اگر معتبر بود که نیازی به ایما و اشاره نداشت و براساس قانون ، اشاره تلویحی که  به عام منحصر بفرد شهرت دارد ، چیزی از مسوولیت خبرنگار و رسانه کم نمی کند.

از سوی دیگر اسم نبردن از افراد و استفاده از حروف اختصاری عذر بدتر از گناه است چون اذهان را مشوش میکند و افراد بیشتری را  در مظان اتهام قرار میدهد.

به این دلیل است که قلم خبرنگار درس خوانده ، مجرب و متعهد به اصول حرفه ای ، در میان متون شب نامه ای مثل مروارید درخشان در گونی ذغال ، خود را به رخ میکشد. سبک خبری ، عناصر خبری ، ارزشهای خبری ، منبع خبر ، ضمایر و مراجع متن ، اصول نگارشی و…. در یک متن فریاد میزند که چگونه میتوان خبر را از شبنامه تشخیص و تمیز داد.

البته این انتطارات از خبرنگاران و رسانه های حرفه ای میرود. آنها که درس خوانده اند، خوب درس خوانده اند ، متن خوانده اند ، کتاب خوانده اند ، میتوانند حداقل از ۲۰ روزنامه مشهور جهان اسم ببرند ،  سالهای سال افتخار پادویی بزرگان ارتباطات و اساتید خبرنگاری را داشته اند و سالها سیاه مشق کرده اند تا اولین خبرشان منتشر شود و تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل .

نه سایت های باصطلاح خبری که قارچی وزنجیر وار سربرمی آورند ، نوبتی یک شبنامه مینویسند و به هم ارجاع میدهند و کسب و کار میکنند و خودشان زیر آن پیام مردمی می نویسند و با ریختن آبروی دیگران . سرمایه های اجتماعی ما را لجن مال میکنند آنهم بخاطر هیچ و به اسم شریف خبرنگاری و اطلاع رسانی .

کاش این دوستان یکبار قانون اساسی ، قوانین مدنی و قانون مطبوعات را حداقل بخوانند.

و ایکاش مطلع باشند که مطلب شبنامه ای شاید برای آنها فقط حکم یک مطلب نان و آب دار را داشته باشد ولی برای بسیاری  افراد ، آبرو ، یعنی همه  هستی شان . یادمان باشد که دروغ گناه کبیره است و با دروغ و تهمت و افترا ، نمی توان کار خیر و صواب انجام داد.

انتشار یک مطلب ، فقط به خاطر اینکه در سایتی دیگر منتشر شده است رفع مسوولیت از خبرنگار و مسئول سایت نمی کند . خواهش میکنم یکبار قانون مطبوعات را دوستان بخوانند.

آقای حیدری هدف از انتشار خبر چه بوده است؟

بخدا نمی دانم . کاش میدانستم . شاید تنگ نظری، شاید حسادت  یا رقابت ناسالم ، شاید پول ، نمی دانم.

البته در باره من تا حالا بارها و بارها از این نوع شایعه ها  منتشر شده است و من فقط سکوت کردم و خود را در مقام مقابله با آنها ندیدم که حاضر به پاسخگویی باشم ، این بار هم فقط بر حسب وظیفه نه بخاطر دفاع از خودم ، فکر میکنم باید یک موجی به راه بیافتد آنهم عمدتا از طرف خبرنگاران شریف و اصحاب رسانه ، جریانی اتفاق بیافتد که  پلیدیها را از رسانه های ما پاک کند.

آقای حیدری واقعیت ماجرای مصاحبه های شما با رئیس جمهور چیست؟

چرا سوالهایی که به ذهن خبرنگاران می آید که مطمئنا به ذهن شما هم خطور می کند را از رئیس جمهور نمی پرسید.

اولا بخاطر داشته باشید شان و جایگاه رییس جمهور بموجب قانون اساسی بسیار بالا و خطیر است . رییس جمهور شخص دوم کشور است. دهها اصل قانون اساسی به رییس جمهور شانی داده که همه باید آنرا حفظ کنند.

دوما من به نمایندگی از رسانه ملی و بعنوان کارمند رسمی معاونت سیاسی صدا و سیما با رییس جمهور صحبت میکنم . پس باید قواعد و مقررات آنرا رعایت کنم .

ولی برای من تعجب برانگیز است که چرا من که شش سال است با رئیس جمهور مصاحبه می کنم ، فقط در این چند ماه اخیر اینهمه از بنده انتقاد میشود . آنچه مسلم است نه من تغییر کرده ام و نه نحوه مصاحبه های من . حالا چه شده است  نمی دانم !

من هم دوست دارم با حفظ احترامات بتوانم راحت و صریح مصاحبه کنم ولی  بهرحال من باید قواعد را رعایت کنم .

البته من افتخار می کنم که براساس لیاقت و تجربه ای که دارم از طرف صدا و سیما انتخاب شده ام که با رئیس جمهور مصاحبه کنم و برای این کار شایسته هستم .

آقای حیدری پس چرا آقای احمدی نژاد با خبرنگاران خارجی به راحتی صحبت می کند ولی با خودی این طوری می شود؟

شما باید این سوال را از دفتر ریاست جمهوری بکنید.

آقای حیدری چرا حضور شما بعد از مطرح شدن شایعه پرونده اختلاس اخیر بانکی ، در صدا و سیما کمرنگ شده است؟

علت کم رنگ شدن حضور من در صدا و سیما که بارها قبلا هم  گفته بودم بخاطر کار بسیار سنگین ووقت گیر برای تکمیل و دفاع از پایان نامه دکتری و سفر به کشور فرانسه برای دفاع بود و نه هیچ چیز دیگر. خودتان هم گفتید شایعه . بنده کارمند رسمی حوزه معاونت سیاسی صدا و سیما هستم و به لطف خدا همچنان مشغول بکار.
منبع: لمون پرس

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۶
سمیه موظف
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۶
1
4
به نظر من حق با آقای حیدری است وایشان یکی از بهترین مجریان است البته جسارتا عرض کردم.ایشان مجری مورد علاقه من است
با تشکر
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
2
2
از وجنات اقاي حيدري مشخص است نسبت به خيلي ها انسان شريفي ميباشند
سهیلا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
1
2
توجه نکردن به مطالبی که از پایه دروغ و بی اساس است بهترین پاسخ میباشد آقای حیدری از مصاحبه های شما همیشه لذت بردم با تشکر از زحمات شما
مهران
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۸
2
0
نون به نرخ روز ميخوره لطفا توقع بيجا نداشته باشيد
راضیه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۳
1
2
باتشکر از همه زحماتی که در عرصه صداو سیما میکشید مطمئنا این شایعات بی اساس است واین مسایل برجایگاه و ارزش شما وشرافت شما در این عرصه هیچ خدشه ای وارد نمی کند.موید باشید و در بناه خدا
داودد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۶
2
1
چرا این تصور است که بجز حیدری کس دیگری نمی تواند مجری باشد ؟؟؟ مگر دیگر مجری نداریم و یا شما به دنبال مطرح کردن ایشانید
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: