کد خبر:۶۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۰ - ۱۴:۴۶
تعداد بازدید: 4164
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رادیو، قدیمی اما بی رقیب
سال ورود رادیو در ایران همزمان با راه اندازی تلگراف بی سیم توسط وزارت جنگ وقت در سال 1303 بود.

105سال پیش در چنین روزی، رسانه ای همراه به جهان معرفی شد كه به دلیل قدرت صدا، ارزان و در دسترس بودن، هیچ رسانه ای نتوانسته است تاكنون آن را از میدان به در برد و همچنان حضوری فعال و بی رقیب در صحنه دارد.
  
 
همواره در طول تاریخ، بشر برای برقرای ارتباط با مردم در نقاط دور و نزدیك نیازمند به ابزار و وسایلی بود كه بتواند به نوعی ارتباط را تسریع و آسان سازد بنابراین با اختراع وسایل گوناگونی چون تلگراف، بی سیم ، تلفن توانست بر این خواسته خویش در حوزه ارتباطات دور جامه عمل بپوشاند.

اما اختراع رادیو به عنوان یك وسیله ارتباط جمعی یك تحول بزرگ و ماندنی در تاریخ ارتباطات اجتماعی بود وسیله ای كه امروزه هنوز هم جایگاه صمیمی و گرم خویش را از دست نداده و همواره به عنوان یكی از پرطرفدارترین وسایل ارتباط جمعی محسوب می شود.

رادیو رسانه ای است صوتی و شنیداری كه با بهره گیری از موسیقی٬ كلام و سكوت، پیام مورد نظر خود را به مخاطب می رساند و دارای ویژگیهایی چون در دسترس بودن٬ ارزان بودن٬ سرعت بالا داشتن٬ تعاملی بودن و...است.

نخستین گام برای اختراع رادیو، كشف بار الكترونیكی زمین و امواج مغناطیسی بود كه بر حسب فركانس های مختلف دارای امواجی چون امواج گاما؛ امواج ماورای بنفش؛امواج مادون قرمز و بالاخره باند وسیع امواج رادیویی بود كه شامل طول موج های میلی متری، سانتی متری و حتی چندصد متری می شد.

'هاینرش هرتز' مهندس و فیزیكدان آلمانی در سال 1887، توانست از نوسانات الكتریكی برای انتقال امواج از محلی به محل دیگر بدون سیم و از راه فضا استفاده كند و با تولید امواج رادیویی در آزمایشگاه برای همیشه نام خویش را بر فركانسهای رادیویی ثبت نماید.

در سال 1890 میلادی 'الكساندر پیوف' دانشمندی روسی توانست موجی را همانند دستگاه هرتز اختراع كند كه امروزه به نام 'آنتن' از آن یاد می شود و همچنین 'ادوارد برانلی' دستگاهی را ابداع كرد كه یابنده امواج هرتزی به نام موج یاب با رسانای رادیو بود.

اما سرانجام دانشمندی ایتالیایی بنام 'گلیمو ماركونی'توانست با مجموعه تكنیك های كشف شده در سال 1895 اولین خبر رادیویی خود را به وسیله بی سیم در فاصله ای سه كیلومتری بفرستد. بدین صورت ماركونی نخستین امتیاز ثبت اختراع خود را در آنجا دریافت كرد و موفقیت اصلی خویش را با ارسال علائم‌ بی‌ سیم‌ از شهر (پل‌دو) در انگلیس‌ به‌ شهر(سن‌ ژان‌) آمریكا به همگان نشان داد.

اختراع ماركونی سبب شد تا شور و هیجان همه جا را فراگیرد و مردم از وی خواستار پخش صدای انسان از رادیو شدند اما به دلیل ضعیف بودن لامپ های رادیو این درخواست امكان پذیر نبود. لذا هرچند ماركونی و انتقال پیام او را تاریخ واقعی اختراع رادیو به شمار می آورد. اما این خواسته مخاطبان منجر به این تفكر شد كه باید فكری بهتر ارائه شود.

چندی بعد 'دو فورست' فیزیكدان آلمانی در ژانویه سال 1906 توانست لامپ‌ سه‌ الكترونی، ‌را اختراع‌ كند كه‌ برای‌ رادیو الكتریسیته‌ بسیار قوی تولید می كرد و همین امر آغازی بود بر اختراع رادیو به شكل امروزی كه بعدها این دستگاه را قادر كرد صدای انسان را پخش كند.

بعد از این اختراع 'روبرت‌ فون‌ لیئن‌' موفق‌ به‌ ساخت‌ لامپ ‌های‌ قوی‌ شد و اینگونه این‌ لامپ‌ ها تحول‌ بزرگی‌ در زمینه‌ دستگاه ‌های‌ الكترونیكی‌ به ‌وجود آوردند و برای نخستین بار یعنی چهار سال بعد از اختراع دوفورست در سال 1910 طنین صدای موسیقی از دستگاهی به نام رادیو در سراسر آمریكای شمالی شنیده شد.

این اختراع تا آغاز جنگ جهانی اول فراگیر نبود اما پس از شروع جنگ جهانی اول و گسترش استفاده از بی سیم برای اهداف نظامی در جنگ، رادیو به عنوان یك وسیله ارتباطات جمعی الكترونیكی مورد استفاده واقع شد به گونه ای كه تاریخ شروع بهره برداری از رادیو را به سال 1920 با ایجاد اولین دستگاه های پخش منظم رادیویی در انگلیس نام برده اند.

اندكی بعد ایستگاه های رادیویی بسیاری در كشورهای مختلف راه اندازی و در سال‌ 1926اولین‌ كنفرانس‌ بین‌ المللی‌ رادیویی‌ با شركت‌ 27كشور جهان‌، در برلین‌ برپا شد و آیین‌ نامه‌ مقررات‌ارتباطات‌ رادیویی‌ به‌ تصویب‌ رسید و اینگونه با رشد فزاینده رادیو و مخاطبانش، این اختراع كوچك به اختراعی بزرگ و جهانی تبدیل شد كه در همه جای دنیا از جمله در كشور ما ایران به عنوان رسانه ای همراه با صدایی آشنا و دیرینه تلقی شده است.

سال ورود رادیو در ایران همزمان با راه اندازی تلگراف بی سیم توسط وزارت جنگ وقت در سال 1303 بود. یك دستگاه كامل فرستنده بی سیم موج بلند به قدرت 20 كیلووات برای تهران و شش دستگاه موج بلند چهار كیلوواتی برای شهرهایی چون كرمانشاه، تبریز، كرمان، مشهد و خرمشهر سفارش داده شد و سرانجام در ششم اردیبهشت سال 1305 در ساعت سه بعد از ظهر نخستین فرستنده بی سیم ایران با پخش متن تلگرافی برای دعوت عمومی جهت همكاری با كشورهای مختلف جهان گشایش یافت.

از زمان اختراع رادیو تاكنون یك میلیارد گیرنده رادیویی بوجود آمده و علی رغم ظهور سیستم های پیشرفته و قوی ارتباطی در حوزه وسایل ارتباط جمعی، صدای این رسانه همچنان طنین انداز است.

 

برچسب ها: راديو ، بي سيم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: