کد خبر:۶۰۶۵
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۰ - ۱۹:۱۰
تعداد بازدید: 3160
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
استفاده نادرست از لیزر در اتاق عمل به انفجار منجر می‌شود
جراحان عمومی به دلیل بهره‌گیری از تجهیزاتی که کیفیت خوبی دارند انگیزه‌ای برای استفاده از تکنیک لیزر ندارند همچنین گرانی دستگاه‌های لیزر نیز مزید بر علت شده است.

دبیر اجرایی ششمین همایش سالانه انجمن لیزر پزشکی ایران گفت: استفاده ناصحیح و اصولی از لیزر در اتاق عملی که تهویه مناسب نداشته باشد به انفجار منجر می‌شود.
 به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس صبح امروز ششمین همایش سالانه انجمن لیزر پزشکی ایران در هتل المپیک تهران برگزار شد.

طیبه نیکو خرسند، دبیر اجرایی این همایش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جراحان به خاطر اینکه از وسایل و تجهیزات دیگری استفاده می‌کنند خیلی به استفاده از تکنیک لیزر تمایل ندارند به همین دلیل است که لیزر جای خود را در عمل‌های جراحی باز نکرده است.

وی افزود: درمان با لیزر در جراحی‌های عمومی مورد اقبال مردم قرار گرفته به عنوان نمونه در بیماری‌های هموروئیت و فیشور استفاده از لیزر بسیار مطلوب است که از دلایل آن می‌توان به درد کم، خونریزی کمتر و ترمیم سریع‌تر اشاره کرد.

وی گفت: جراحان عمومی به دلیل بهره‌گیری از تجهیزاتی که کیفیت خوبی دارند انگیزه‌ای برای استفاده از تکنیک لیزر ندارند همچنین گرانی دستگاه‌های لیزر نیز مزید بر علت شده است.

نیکو خرسند با اشاره به تبلیغات اشتباه و غلط درباره تکنیک‌های لیزر در همه گروه‌های پزشکی خاطرنشان کرد: مردم فکر می‌کنند اگر با لیزر مورد عمل جراحی قرار بگیرند دیگر از عوارض عمل به دورند درد نمی‌کشند و بیماریشان عود نمی‌کند در صورتی که عود نکردن بیماری به نوع جراحی بستگی ندارد و به شیوه زندگی شخص برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: پزشکان نیز باید آموزش‌های لازم درمورد استفاده از تکنیک لیزر را به صورت صحیح و کافی ببینند چرا که استفاده نا صحیح از دستگاه لیزر و تبدیل شدن پزشک به یک اپراتور منجر به خطرات زیادی می شود که متوجه بیمار و پزشک است.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی پزشکی لیزر ایران تأکید کرد: به هر حال لیزرهای جراحی از لیزرهای پرتوان است و استفاده نادرست ممکن است سبب آتش‌سوزی و انفجار در اتاق عمل شود.

وی افزود: اگر تهویه اتاق عمل مناسب نباشد گازهای بیهوشی با اشعه‌های لیزر به انفجار در اتاق عمل منجر می‌شود؛ همچنین برداشتن زگیل باعث ایجاد دود ناشی از این عمل می‌شود و این دود به خاطر وجود ویروس زنده در آن باعث بروز عفونت در اطرافیان هنگام عمل می‌شود.

برچسب ها: ليزر ، جراحي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: