کد خبر:۶۰۵۳
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۰ - ۱۵:۲۸
تعداد بازدید: 5024
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
حقــوق آپارتمان نشيني
نگهداري حيوانات غيراهلي در آپارتمان ممنــوع
براساس ماده واحده، نگهداري حيوانات خطرناك يا حيواناتي كه براي سلامت عمومي مضر بوده يا نجس‌العين مي‌باشند، در آپارتمان‌ها ممنوع است و نگهدارنده نخستين بار موظف است با اخطار دادسرا در مدت 10 روز رفع مزاحمت كند
نگهداري حيوانات در آپارتمان ممنوع است مگر اين كه ساكنين مجتمع مسكوني با اين موضوع مخالف نباشند. بسياري از مردم نمي‌دانند قانوني به نام تملك آپارتمان‌ها كه در سال 1343 به تصويب رسيده و در سال‌هاي 1367 و 1376 اصلاح شده، وجود دارد كه در حال حاضر در محاكم قضايي نيز اجرا مي‌شود. اين قانون براي آسايش و آرامش ساكنين آپارتمان‌ها تنظيم شده است. براساس ماده يك قانون مزبور، نگهداري حيوانات اهلي يا وحشي در قسمت‌هاي مشاع مجتمع مسكوني مانند داخل حياط، راهرو، حياط خلوت، انباري، پشت‌بام و محل‌هاي مشابه بدون اجازه همسايه‌ها ممنوع است مگر با رضايت ساكنين. در ماه‌هاي اخير اخباري مبني بر نگهداري حيوانات غيراهلي مانند شير، پلنگ، روباه، مارهاي سمي، ميمون و... در آپارتمان‌هاي مسكوني منتشر شده كه صاحبان آنها بدون مجوز سازمان محيط زيست و هماهنگي مدير ساختمان و همسايه‌ها مبادرت به اين كار كرده‌اند كه سلامتي و امنيت رواني و جسمي ساكنين آپارتمان‌ها را به خطر مي‌اندازد. به طور قطع اين كار خلاف قانون تملك آپارتمان‌ها است.
 
 اوايل سال جاري نيز نمايندگان مجلس طرح مبارزه با نگهداري و تردد سگ و حيوانات مضر را تصويب كردند. براساس تبصره ماده واحده،‌وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي موظف شد فهرست حيوانات نجس‌العين و خطرناك و مضر براي سلامت عمومي به جز سگ را در مدت سه ماه از تاريخ تصويب اين قانون تهيه و اعلام نمايد. براساس ماده واحده، نگهداري حيوانات خطرناك يا حيواناتي كه براي سلامت عمومي مضر بوده يا نجس‌العين مي‌باشند، در آپارتمان‌ها ممنوع است و نگهدارنده نخستين بار موظف است با اخطار دادسرا در مدت 10 روز رفع مزاحمت كند. در مرحله بعد اگر اين رويه ادامه يافت، به جزاي نقدي از 500 هزار ريال تا 5 ميليون ريال محكوم مي‌شود و حيوانات نيز ضبط و به سازمان محيط زيست تحويل داده خواهند شد.
 
نويسنده : عبدالنبي ملاح‌زاده
كارشناس ارشد حقوق

Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۸
0
0
خوبه
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: