کد خبر:۶۰۰۸
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۰ - ۱۹:۲۳
تعداد بازدید: 2221
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هشدار یك مقام دانشگاهی در مورد تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت شهروندان
آب موجب رقیق شدن خون و دفع بیشتر سموم از خون توسط كلیه ها می شود و در روزهای آلوده تاثیرات زیادی در حفظ سلامت افراد دارد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اراك در خصوص تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت شهروندان بویژه افراد دارای نقص ایمنی بدن ، سالمندان ، كودكان و زنان باردار هشدار داد. 
   
 دكتر 'اصغر فرازی' عصر پنج شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: عمده عوارض آلودگی هوا بر گروه های آسیب پذیر نظیر بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، كودكان ، بیماران مزمن و صعب العلاج و سالمندان است.

فرازی اضافه كرد: افرادی كه دچار بیماری زمینه ای تنفسی هستند در روزهایی كه غلظت آلاینده ذرات معلق بیش از حد استاندارد زیست محیطی است دچار مشكل حاد تنفسی شده و باید برای جلوگیری از این عارضه از حضور در اماكن عمومی خودداری كنند.

وی خاطرنشان كرد: كودكان نیز به دلیل اینكه ساختار دستگاه تنفسی آنان بطور كامل تكامل نیافته در مواجهه با هوای آلوده بویژه با غلظت بالای ذرات معلق دچار مشكل تنفسی می شوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اراك عنوان كرد: ورزشكاران باید از فعالیت های ورزشی در روزهای آلوده بپرهیزند زیرا با افزایش حركت، بدن به اكسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه ورزشكار، روند اكسیژن رسانی كافی در خون و بافت ها را نیز مختل می كند.

دكترفرازی تصریح كرد: برآوردها بیانگر آن است كه در روزهای آلوده مراجعان بیمارستانی با مشكلات حاد تنفسی نسبت به روزهای سالم 10درصد افزایش دارد.

وی ادامه داد: بالا رفتن غلظت آلاینده دی اكسید گوگرد در هوا علاوه بر اینكه در تركیب با رطوبت آثار خورندگی اشیا را به دنبال دارد در بدن نیز عوارضی را در كاهش جذب اكسیژن ایجاد می كند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اراك یادآور شد: افزایش غلظت آلاینده منواكسید كربن در هوا اثر مستقیم بر فرآیند سوخت و ساز سلول های بدن دارد و با كاهش سطح دسترسی سلولی به اكسیژن به بافت سلولی آسیب های جدی وارد می شود.

دكترفرازی با بیان اینكه مسمومیت پیشرفته با گاز منواكسید كربن موجبات كاهش كارایی مغز را به همراه دارد گفت: بالا رفتن غلظت این آلاینده در هوا موجب بروز احساس خستگی و عصبایت در افراد می شود.

وی تاكید كرد: خوردن غذاهای حاوی آنتی اكسیدان و ویتامین ها بویژه سبزیجات و میوه های تازه و رنگی در روزهای آلوده بسیار مفید است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اراك همچنین نسبت به نوشیدن زیاد آب و مایعات تاكید كرد و گفت: آب موجب رقیق شدن خون و دفع بیشتر سموم از خون توسط كلیه ها می شود و در روزهای آلوده تاثیرات زیادی در حفظ سلامت افراد دارد.

برچسب ها: آلودگي هوا ، سلامت
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: