کد خبر:۵۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 2680
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خواب‌آلودگی روزانه در اتوبوس و مترو به علت اختلال در خواب شب است
مطمئناً خوابیدن چهار تا ۵ ساعته در طول 24 ساعت شبانه‌روز کافی نیست و موجب می‌شود فرد به فرسودگی شغلی برسد
دبیر انجمن روانپزشکان ایران گفت: برخی از مردم کمبود خواب شبانه خود را در طول روز در اتوبوس و مترو جبران می‌کنند که این موضوع موجب آسیب به عملکرد مغز می‌شود.

 پرویز مظاهری در گفت‌وگو با فارس؛ با بیان اینکه خواب‌آلودگی در طول روز علت‌های متفاوتی دارد اظهار داشت: یکی از علل این موضوع این است که شخص شب قبل خواب کافی ندارد که علت این کم‌خوابی در مردان نیز به مشغله زیادی و فعالیت بیش از حد و دیر آمدن به خانه بر می‌گردد.

وی افزود: مطمئناً خوابیدن چهار تا ۵ ساعته در طول 24 ساعت شبانه‌روز کافی نیست و موجب می‌شود فرد به فرسودگی شغلی برسد یعنی روزمرگی زندگی باعث می‌شود توانایی بدن برای انجام فعالیت‌ها کاهش یابد.

مظاهری تصریح کرد: وقتی فرد خواب ناکافی دارد مغز استراحت نمی‌کند و در نتیجه افراد در طول روز سعی می‌کند آن کمبود را به نوعی با چرت‌زدن حتی در اتوبوس جبران کند.

وی تصریح کرد: دلیل دیگر خواب‌آلودگی اختلال خواب است و افرادی که دچار آن هستند و درمان هم نمی‌کنند و از طرفی داروهای نابجا و خودسرانه مصرف می کنند به همین علت دچار علائم شب‌بیداری یا کابوس در خواب می‌شوند.

دبیر انجمن روانپزشکان ایران تصریح کرد: علت دیگر خواب‌آلودگی در طول روز افسردگی است که مبتلایان به آن باید داروهای آرامبخش استفاده کنند که در صورت مصرف معمولاً در طول روز کسل و خواب‌آلود می‌شوند البته اگر دارو هم مصرف نکنند افسردگی، آنها را با خواب‌آلودگی می‌برد.

وی اضافه کرد: اگر بهداشت خواب به خوبی رعایت شود این مشکلات کمتر خواهد شد که از جمله آنها این است که فرد، کمتر شام بخورد، در صورت امکان ۵ دقیقه دوش آب گرم بگیرد، در طول روز ورزش کند و نزدیک شب مواد غذایی تحریک کننده مانند شکلات کاکائو، نسکافه و قهوه را مصرف نکند.

مظاهری گفت: بهتر است افراد در خانه محیطی آرام داشته باشند و نیم تا یک ساعت در خانه را با خانواده به گرمی و صمیمیت بگذرانند از طرفی باید افراد ساعت منظمی برای خواب خود در نظر بگیرد و اگر خوابشان نمی‌برد می‌توانند یک لیوان دوغ مصرف کنند.

وی افزود: نکته مهم این است که اگر فردی داروهای روانپزشکی مصرف می‌کند نباید مصرف آن را به آخر شب موکول کند و بهتر است ساعت ۹ شب داروها را مصرف کنند.

Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: