کد خبر:۵۹۸۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۲
تعداد بازدید: 3000
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
چرا زنان بيشتر از مردان نابينا مي‌شوند؟
در حدود 314 ميليون انسان در سراسر دنيا با نقايص شديد بينايي زندگي مي‌كنند، از اين ميان 45 ميليون نفر به طور كامل نابينا هستند.
در حدود 314 ميليون انسان در سراسر دنيا با نقايص شديد بينايي زندگي مي‌كنند، از اين ميان 45 ميليون نفر به طور كامل نابينا هستند. تعداد 145 ميليون مورد از اين نقايص مربوط به عيوب انكساري (نزديك بيني، دوربيني و آستيگماتيسم) است كه در افراد معمولي با استفاده از عينك به راحتي برطرف مي‌شود.
به گزارش ايسنا، كاتاراكت (آب مرواريد) با شيوع 9/47 درصد، همچنان به عنوان مهم‌ترين علت نابينايي در سراسر جهان محسوب شده و ساير علل به ترتيب عبارتند از گلوكوم يا آب سياه (3/12 درصد)، تحليل ماكولا به علت كهولت سن (7/8 درصد)، كدورت قرنيه (1/5 درصد)، رتينوپاتي ديابتي (8/4 درصد)، نابينايي در سنين كودكي (9/3 درصد) و تراخم (6/3 درصد).
طبق آمارهاي جهاني، زنان در معرض خطر بالاتري از ابتلا به نابينايي نسبت به مردان قرار دارند تا جايي كه دو سوم (64 درصد) از نابينايان سراسر جهان را زنان و دختران تشكيل مي‌دهند.
چرا زنان بيشتر از مردان نابينا مي‌شوند؟
بر اساس اعلام مركز تحقيقات چشم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، در بسياري از جوامع طول عمر زنان بيشتر از مردان است و در نتيجه در معرض خطر بالاتري از نظر بيماري‌هاي مرتبط با سن مانند گلوكوم (آب سياه) و تحليل ماكولا به علت كهولت سن (ARMD) قرار دارند.
همچنين زنان و دختران بيشتر در معرض ابتلا به برخي بيماري‌ها از جمله كاتاراكت و تراخم قرار مي‌گيرند. از طرف ديگر زنان غالبا زماني اقدام به درمان مي‌كنند كه بينايي خود را از دست داده‌اند كه در اين شرايط با محدوديت‌ها و موانع بيشتري مواجه خواهند شد.
چرا بيماران به موقع براي درمان اقدام نمي‌كنند؟
اگر فردي را مي‌شناسيد كه ناتوان است و دسترسي براي دريافت خدمات ندارد در قدم اول به او آگاهي دهيد كه تاخير در درمان، عوارض جبران ناپذيري در پي خواهد داشت. ترس او را از بين ببريد و خانواده او را نسبت به بيماري چشمي و خدمات موجود آگاه نماييد. سعي كنيد او را به سازمان‌هاي حمايتي مانند بهزيستي، كميته امداد و ... معرفي كنيد.
معاينات اوليه چشم توسط پزشك يا كارشناسان بينايي سنجي در مطب يا خانه بهداشت قابل اجرا است و در صورت نياز به معاينات تكميلي تخصصي به بيمارستان‌ها يا كلينيك‌هاي تخصصي ارجاع خواهيد شد.
بسياري از اعمال جراحي چشم پزشكي به صورت سرپايي انجام شده و مدت بستري در آنها نسبت به ساير بيماري‌ها كوتاه‌تر است و ممكن است بيش از يك يا دو روز احتياج به بستري بيمار نباشد. همچنين بسياري از اعمال جراحي چشم به صورت سرپايي و بدون نياز به بيهوشي انجام مي‌شود و كهولت سن مانعي براي عمل جراحي نيست. پيري دليلي بر نابينايي نيست و هر انسان وظيفه دارد سلامت بينايي خود را تا آخرين لحظه حيات حفظ كند تا بتواند زندگي بهتري داشته باشد.
همچنين بسياري از بيماري‌هاي چشم با درمان‌هاي معمول و با پرداخت هزينه‌هاي پايين قابل درمان هستند.
 
برچسب ها: نابينا ، زنان
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: