کد خبر:۵۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۹:۲۵
تعداد بازدید: 6049
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اینجا کسی خواب ندارد!
گشتی در میان مشکلات خوابگاه‌های دانشجویی
بسیاری از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی از شلوغی خوابگاه‌های دانشجویی ناله می‌کنند و می‌گویند اتاق‌های آن از ظرفیت لازم برخوردار نیستند. اتاقی که ظرفیت آن حدود سه تا چهار نفر است، ده دانشجو زندگی می‌کنند.
مدتی است که بعضی از دانشگاه‌های معتبر به جای استفاده از واژه «خوابگاه» از اصطلاح «خانه دانشجویی» استفاده می‌کنند، اما دانشجویان معتقدند که فقط نام آن تغییر کرده است. فقر امکانات زندگی همان و اتاق‌های پر ترافیک و مملو از دانشجویان کنسرو شده همان. سیران سعدی، گروه اجتماعی – دغدغه سرپناه برای دانشجویان؛ سرپناهی که نامش خوابگاه است. مکانی با مشکلات زیاد و گره‌خورده با وقایعی تلخ مانند مرگ دانشجویان.

به گزارش قانون، یکی از دغدغه‌های دانشجویان بعد از پشتِ سر گذاشتن سد کنکور، تأمین خوابگاهی مناسب و در واقع سرپناهی برای دوران تحصیل‌شان است.


طبق آمار صندوق رفاه دانشجویان، 206 هزار دانشجو در یک هزار و 174 ساختمان خوابگاهی ساکن هستند؛ خوابگاه‌های ملکی متعلق به وزارت علوم، خوابگاه‌های استیجاری و خوابگاه‌های خودگردان.
اینکه این تعداد خوابگاه چقدر استاندارهای لازم برای یک زندگی حداقل چهار ساله دارد، همواره مورد انتقاد دانشجویان بوده و همواره از وضعیت خوابگاه‌ها گلایه‌مند هستند. به قول دانشجویی: «این خوابگاه فقط جای خوابیدن است و واژه خوابگاه برازنده آن است.»
اگرچه مدتی است که بعضی از دانشگاه‌های معتبر به جای استفاده از واژه «خوابگاه» از اصطلاح «خانه دانشجویی» استفاده می‌کنند، اما دانشجویان معتقدند که فقط نام آن تغییر کرده است. فقر امکانات زندگی همان و اتاق‌های پر ترافیک و مملو از دانشجویان کنسرو شده همان.
البته بعضی از دانشجویان هم می‌گویند باید شانس بیاوری که حتی در این خوابگاه‌ها هم بتوانی کنجی برای خودت گیر بیاوری؛ کمبود خوابگاه دانشجویان را کلافه کرده و یکی از بزرگترین معضلات دانشجویان است. فرقی نمی‌کند در کدام دانشگاه معتبر درس بخوانی، هر کجا که باشی کمبود و مشکل خوابگاه باتوست!

دریغ از یک ستاره کم‌فروغ

پای درد دل هر دانشجوی خوابگاهی بنشینی، از وضعیت نامناسب و نبود امکانات گفتنی‌ها دارد. این دانشجویان دنبال خوابگاه‌های چند ستاره نیستند و دریغ از حتی یک ستاره کم فروغ در این خوابگاه‌ها.
دانشجویان با مشکلات متعددی از جمله فضای کوچک اتاق‌ها، محدود‌بودن تعداد سرویس‌های بهداشتی و خراب‌بودن اغلب آن‌ها، نبود یخچال، فرسوده‌بودن امکانات اتاق‌ها، محدودبودن امکانات آشپزخانه، نبود آب‌سردکن، کمبود میز و نیمکت در سالن مطالعه و شلوغی بیش از حد روبرو هستند.
عدم دسترسی به اینترنت، محدودبودن خطوط تلفن و خرابی تلفن‌های کارتی، امکانات محدود ورزشی، بالا‌بودن نرخ اجاره، شلوغی بیش از حد و…. از جمله مشکلات دیگر خوابگاه‌های دانشجویی است.
خیلی از خوابگاه‌های دانشجویی هم یا کتابخانه ندارند یا امکان استفاده 24 ساعته از این کتابخانه‌ها فراهم نیست.

یک اتاق و چند تن؟

وقتی وارد خوابگاه دانشگاه علامه طباطبایی شدم، در یک اتاق 20 متری با هفت دانشجوی دیگر هم اتاقی شدم. علاوه بر مشکل کمبود خوابگاه کوچک بودن اتاق‌های خوابگاه‌های دانشجویی هم یکی از مشکلات دیگر است.
بسیاری از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی از شلوغی خوابگاه‌های دانشجویی ناله می‌کنند و می‌گویند اتاق‌های آن از ظرفیت لازم برخوردار نیستند. اتاقی که ظرفیت آن حدود سه تا چهار نفر است، ده دانشجو زندگی می‌کنند.
سرانه استاندارد جهانی خوابگاه‌های دانشجویی برای هر دانشجو 16 مترمربع است که این رقم درکشور ما حدود یک سوم استاندارد جهانی است. جالب اینکه یکی از مسئولان صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، ‌فضای استاندارد برای هر یک از دانشجویان خوابگاهی را 10 تا 12 متر عنوان کرده است و گفته که کمتر از 30 درصد اتاق‌های خوابگاهی در دانشگاه‌های کشور ما استاندارد هستند.
صحبت‌های مسئولان وزارت علوم از جمله مدیر درآمد صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم که گفته تراکم بیش از حد دانشجو در خوابگاه‌ها باعث بروز ناهنجاری‌های مختلف و افت تحصیلی دانشجو شده است، به گویاترین شکل ممکن این مشکل را تأیید می‌کند.
 
سلامت دانشجویان در معرض خطر

ساختمان بسیاری از خوابگاه‌ها به‌‌خصوص در تهران قدیمی و فرسوده‌اند و شرایط بهداشتی مناسبی ندارند. این مشکل صدای همه دانشجویان خوابگاهی را درآورده است. بی‌توجهی به استانداردهای بهداشتی مانند نظافت و بهداشت آشپزخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی منجر به بیماری‌های مختلفی می‌شود.
یکی از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی درباره وضع بهداشتی خوابگاه‌ها می‌گوید: « همیشه آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی خوابگاه‌ها کثیف و شلوغ است. مسئولان خوابگاه‌ها توجه چندانی به بهداشت و سلامت دانشجویان در خوابگاه‌ها ندارند. همین عامل موجب شده تا دانشجویان هم توجه چندانی به وضعیت بهداشتی خود نداشته باشند.»
جالب اینکه مسائل بهداشتی و سلامت خوابگاه‌های دانشجویی از اولویت‌هایی است که بارها مسئولان وزارت علوم درباره آن صحبت کرده و هشدار داده‌اند، اما به قول قدیمی‌ها "دو صد گفته چون نیم کردار نیست."
با نگاهی به زندگی و مشکلات دانشجویان خوابگاهی باید منتظر وقایعی تلخی باشیم که امسال هم دامن دانشجویان خوابگاه از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر را گرفت. فراموش نکنیم که هر سال بر ظرفیت دانشگاه‌ها افزوده می‌شود و به همان اندازه هم حجم وکیفیت مشکلات چند برابر. وعده و وعید مسئولان هم دردی را درمان نمی‌کند؛ فقط صفحات روزنامه‌ها و سایت‌ها را پر می‌کند و مشکلات همچنان پا برجا می‌مانند.منبعك قانون انلاين
برچسب ها: خوابگاه ، دانشجو
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: