کد خبر:۵۹۷۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۸:۵۷
تعداد بازدید: 1800
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کارشناس مسایل نفتی
استقبال چندانی از فروش اوراق سلف نفتی نمی شود
تمامی بودجه کشور به نفت وابسته است و در صورت هر نوسانی در فروش نفت سرمایه گذاران متضرر خواهند شد

کارشناس مسایل نفتی گفت: عقل اقتصادی جامعه فروش اوراق سلف نفتی را توجیه پذیر نمی داند و بروز هر نوسان نفتی متاثر از تصمیم گیری های سیاسی ، سرمایه گذاری در خرید این اوراق را کم رنگ کرده است .

محمد علی صادقی در گفت و گو با خبرنگار پانا، در خصوص فروش اوراق سلف نفتی ، اظهار داشت: مشخص نیست که تضمین فروش این اوراق از چه محلی است و وزارت نفت صندوق خیریه نیست که بتواند سود این اوراق را تضمین کند .

وی افزود: با فرض روند افزایشی بهای نفت در سالهای آینده سودآوری اوراق سلف نفتی کمتر از اوراق مشارکت نفتی یا سود بانکها یا سایر بازارهایی است که نقدینگی قابلیت جذب به آنها را دارد و ابهام های موجود در فروش این اوراق نیز از عواملی است که جذابیت فروش این اوراق را کاهش داده است .

کارشناس مسایل نفتی گفت : ریسک ناشی از کاهش شدید قیمت نفت نیز از عواملی است که ممکن است گرایش به سمت فروش اوراق سلف نفتی را کاهش دهد و اگر همانند بحران سال 2008 قیمت نفت از 140 دلار به 38 دلار کاهش پیدا کند سرمایه گذاری در این اوراق  زیان آور خواهد بود.

صادقی تصریح کرد: تمامی بودجه کشور به نفت وابسته است و در صورت هر نوسانی در فروش نفت سرمایه گذاران متضرر خواهند شد .

وی ادامه داد: سرمایه گذاری در اوراق سلف نفتی برای شرکت های سرمایه گذاری دولتی مناسب است اما مردم عادی که همچنان با 20 درصد تورم دست به گریبان بوده و هر روز قدرت اقتصادیشان در حال کاهش است از سرمایه گذاری در این اوراق استفبال نخواهند کرد، اگر چه فروش این اوراق یکی از راههایی است که به جمع آوری نقدینگی از سطح جامعه کمک خواهد کرد.

برچسب ها: اوراق سلف نفتي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: