کد خبر:۵۹۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۸۷ - ۰۵:۳۴
تعداد بازدید: 3648
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گراني به وسايل ورزشي هم سرايت کرد
در مورد کيفيت توليدات داخلي بايد گفت که ، چون مواد اوليه اين توليدات گران است، توليد کننده به دنبال مواد ارزان تر اما با کيفيتي پايين تر مي رود. اين موضوع باعث نارضايتي خريدار شده ...
در پي تورم کلي در قيمت هاي بازار، اجناس و کالاهاي ورزشي نيز از اين امر مستثني نبوده است. اين تورم در کالاهاي ورزشي خارجي به ميزان 5 الي 10 درصد و در کالاهاي ايراني 10 الي 20 درصد افزايش قيمت داشته است.

در طي مصاحبه اي که از تني چند از فروشندگان و توليدکنندگان لوازم ورزشي به عمل آمد اکثريت آنها عقيده داشتند بالا بودن هزينه هاي گمرکي ، مالياتها، تورم کلي در کشور و بازار جهاني ،افزايش هزينه هاي بيمه و دستمزد کارگران ، افزايش قيمت مواد اوليه توليد اجناس ورزشي ، هزينه هاي حمل و نقل و وجود واسطه ها در اجناسي که به صورت قاچاق وارد مملکت مي شود ، از علل افزايش قيمت در وسايل ورزشي هستند.

وسايل ورزشي چيني ،و ورشکستگي توليدکنندگان داخلي

يکي از توليد کنندگان در اين خصوص گفت: وجود اجناس چيني در بازار ،بسياري از توليد کنندگان لوازم ورزشي در ايران را به ورشکستگي و رکود کشانده است.
اين فروشنده اضافه کرد: اجناس چيني به علت ارزان بودن و به دليل اينکه طبق مد جديد موجود در اروپا ساخته مي شوند ، خريدار ترجيح مي دهد از اين اجناس تهيه کند.در حاليکه توليدات داخلي به علت اينکه توسط دولت به طور مناسب حمايت نمي شوند و همچنين گران بودن مواد اوليه اين توليدات ، نمي توانند با توليدات چيني رقابت کنند.

محدوديت کالاهاي چيني

وي بر اين باور است که ، اگر ورود کالا هاي چيني به کشور محدود شود، و دولت با دادن تسهيلاتي ،از توليدات داخلي حمايت بيشتري بکند ،امکان پيشرفت توليدات داخلي وجود دارد. همچنين گردش پول در داخل کشور انجام شده و از خارج شدن ارز از کشور جلوگيري مي شود. متاسفانه در حال حاضر توليدکنندگان لوازم ورزشي داخلي در معرض ورشکستگي قرار دارند، و ما ناخواسته داريم به رونق بازار و اجناس چيني کمک مي کنيم، به جاي اينکه از توليدات کشور خودمان حمايت کنيم.

نکته ديگر اينکه در توليدات لوازم و پوشاک ورزشي که در خارج توليد مي شود از دستگاه ها و استانداردهاي ويژه اي استفاده مي شود، که کيفيت توليد اين اجناس را افزايش مي دهد.اگر دولت با دادن وام به توليدکنندگان داخلي ، از آنها حمايت کند، مي تواند به توليدات داخلي رونق بدهد. همچنين ما در ايران کارشناسان مخصوص جهت بررسي استانداردهاي لوازم ورزشي نداريم، که کيفيت توليدات داخلي را بررسي کند.

در مورد کيفيت توليدات داخلي بايد گفت که ، چون مواد اوليه اين توليدات گران است، توليد کننده به دنبال مواد ارزان تر اما با کيفيتي پايين تر مي رود. اين موضوع باعث نارضايتي خريدار شده که به نوبه خود،مغازه داران را وادار مي کند که کالاهاي خارجي را وارد کنند. اين مثل يک سلسه و زنجيره مي ماند که يکي علت وقوع ديگري است. در اين بين يکسري از لوازم ورزشي هستند که به صورت قاچاق وارد مي شوند که بعد از گذشتن از دست چندين واسطه و مالياتهايي که به آنها اضافه مي شود، به دست مغازه دار و در نهايت مصرف کننده مي رسد ، که هزينه هاي بالايي پيدا مي کند. بيشتر اين سود به جيب واسطه ها مي رود.

اجناس ورزشي که در داخل کشور توليد نمي شود ،از کشور هايي مثل چين ، تايوان ،پاکستان و غيره ...وارد مي شوند، که هزينه گمرک آن بالا است. به دليل اينکه اين اجناس زمان زيادي را در گمرک مي ماند مغازه دار که هزينه اجاره، آب و برق وغيره... را مي پردازد، اين تاخير در دريافت کالاهاي وارداتي از گمرک، به ضرر وي تمام مي شود ،در نتيجه اجبارا قيمت کالاها را افزايش مي دهد که ضرر و زيان وارده را جبران کند.

عدم نظارت دولت و گراني وسايل

به گفته يکي ديگر از فروشندگان ، علت افزايش قيمت در بازار نظارت نداشتن دولت بر روي قيمت ها است.

اين فروشنده گفت: يکسري از لوازم ورزشي در ايران توليد مي شود ،مثل: انواع توپ، کوله پشتي کوه، کتاني ، کيسه خواب ،پوشاک ورزشي و غيره...اما بعضي ديگر اصلا توليد داخلي ندارند، مثل: راکت هاي تنيس و بدمينتون. حدودا 90 درصد کالاهاي ورزشي وارداتي چين هستند.

افزايش سرسام آور وسايل ورزشي

يکي از فروشندگان گفت :طي چند ماه اخير قيمت وسايل ورزشي افزايش سرسام آوري داشته است و همين مسئله باعث شده تا خانواده ها و جوانان علاقه مند به ورزش قادر به تهيه لوازم مورد نياز نباشند.

براي مثال ،قيمت يک پيراهن معمولي ورزش از 6000 تومان به 7500 تومان افزايش يافته است.
يا اينکه تيشرت ورزشي ايراني که 6000 تومان بود حالا،8500 تومان شده است يا اينکه توپ هاي واليبال چيني از 5000 تومان به 7000 تومان رسيده است .

اين فروشنده مي گفت قيمت دوچرخه و تردميل چيني افزايش سرسام آوري داشته است اصلا نمي توان در مورد آن حرف زد.

اين فروشنده که علاقه مند به ورزش بود، مي گفت در حالي که همه شعار حضور همه جانبه مردم در ورزش را براي کسب سلامتي سرداده اند اما با گران شدن وسايل ورزشي ومکان هاي ورزشي استفاده از اين امکانات براي جوانان و خانواده هاي علاقه مند به ورزش عملا وجود نداشته و جوان ها بايد قيد ورزش را بزنند. گزارش از پريسا رادمنش-آفرينش
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: