کد خبر:۵۹۳۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۰ - ۲۰:۰۱
تعداد بازدید: 5696
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
محفل قناري‌بازهاي تهران
برخي از اين قناريبازها حتي ماهي بالاي يک ميليون تومان خرج اين پرنده ها ميکنند و در روزهاي جمعه هم بر سر خريد پرنده هايي چانه ميزنند که به خاطر دم بلندشان تا 6 ميليون تومان خريد و فروش ميشوند
شايد کساني که روزهاي جمعه گذرشان به انتهاي خيابان شاپوردر تهران افتاده باشد از ديدن جمعيت زيادي که جلوي يک حمام قديمي در حال خوش و بش هستند تعجب کرده باشند. بسياري نميدانند که اين حمام در روزهاي جمعه پاتوق عشقبازها است، افرادي که عاشق قناري هستند و اين پرنده به يکي از اصليترين سرگرميهاي زندگيشان تبديل شده است. در ساختمان اين حمام قديمي، دو سالن مجزا هست که روزهاي جمعه ميزبان قناريبازها از اقشار مختلف و در سنين متفاوت است، پيشکسوتاني که برايشان موقوم خواني و صداي قناري مهم است و جوانترهايي که اين روزها ظاهر قناريها برايشان جذابتر است.

وقتي وارد سالن مخصوص حمام ميشويد، قناريبازهايي را با چهره ها و تخصص هاي مختلف مي بينيد که در ميانشان دکتر، مهندس، مديرعامل، تاجر، کارمند و استاد دانشگاه هستند، افرادي که علاقه مشترکشان عشق به قناري است، آدمهايي که حتي براي اين عشق تا آن سر دنيا رفتهاند و تخصصهايي در قناريبازي هم گرفته اند!

محمد نعيم آبادي صاحب ساختمان حمام است که چند ماهي است به پاتوق اصلي قناريبازها تبديل شده است. اين پاتوق جمعه ها داير است و قناريبازهايي که براي مبادله، خريد و فروش و يا شنيدن آواز قناريها به اينجا ميآيند. او ميگويد: به دليل عشقي که به قناريبازي دارم يک بخش از حمام را براي اين کار اختصاص دادهام.

واثقي يکي از قديميترين قناريبازهاي حاضر در اين پاتوق است که بيش از 80 سال سن دارد.
او ميگويد: در سال 40 بهترين قناري شامپيون را وارد ايران کردم، آن زمان بازاري براي اين کار نبود چه برسد به اينکه نمايشگاه برگزار شود، براي همين به نمايشگاههايي که در ايتاليا برگزار ميشد ميرفتم و قناريهاي خاص را وارد ايران ميکردم. در کشورهاي مختلف مانند ايتاليا هر سال چندين مسابقه براساس صدا، رنگ و ديگر ويژگيهاي قناريها برگزار ميشود.

اين قناري باز قديمي ميگويد: اين پرنده را ميتوان براي خواندن تربيت کرد اما به راحتي صداي بد را تقليد ميکند و صداي خوب را خيلي سخت ياد ميگيرد. يکي ديگر از اين قناريبازهاي قديمي ميگويد: از سال 38 به فکر افتاديم که نژاد قناريهاي ايراني را بهتر کنيم، به همين دليل به اتفاق چند نفر از قناريبازها به کشورهاي مختلف مانند ايتاليا، اسپانيا، فرانسه و هلند رفتيم و قناري وارد کرديم تا با ترکيب قناريهاي ايران مدل جديدي را که بومي ايران شود به وجود بياوريم و نژاد عوض شود.

حسن رهبري که يکي ديگر از قناري بازها است که چندين بار در نمايشگاههاي کشورهاي ديگر شرکت کرده است ميگويد: چندين بار در ايتاليا و در مسابقات جهاني قناريبازي شرکت کردهام و حتي چند بار قناريهايم برنده شدهاند، خيلي از ما جزو کنفدراسيون جهاني قناري هستيم، در دنيا هم مانند ايران قناريبازي طرفداران زيادي دارد، اين افراد از نظر اطلاعات کاملاً غني هستند و حتي در اينترنت با هم اين اطلاعات را تبادل ميکنند.

يکي ديگر از اين قناري بازها که يک جراح متخصص است ميگويد: دلم ميخواست که قناريبازي را در ايران هم مانند کشورهاي ديگر علمي انجام دهيم اما متأسفانه براي آن تبليغات کمي ميشود. اين روزها زندگي آپارتماني مردم را از دنياي وحش و طبيعت جدا کرده است در حالي که با يک قناري ميتوان صداي طبيعت را وارد خانه کرد.

بحث جالب در اين پاتوق ميان قناريبازهاي جوان و پيشکسوتها بر سر صداي زيبا يا ظاهر قناريها است، براي قديميها آواز مهم است، بيشتر هم آوازي مدنظرشان است که خودشان به پرنده آموزش دادهاند اما جوانترها قناريهاي زيبا و خوش ترکيب را دوست دارند، قناريهايي که به قول خودشان نبايد اخم داشته باشند. صورت باز، سر ريز، پر کوتاه و چسبان، پاي بلند، دم بلند و پهن و رنگهاي روشن مانند طلايي و سفيد از ديگر خصوصيات قناريهاي زيبا است که حتي تا 50 ميليون تومان هم قيمت دارند.

دنياي اين عشقبازها جالب است، خودشان معتقدند قناري طوري تربيت ميشود که با آدم حرف ميزند و صاحبش را ميشناسد. برخي از اين قناريبازها حتي ماهي بالاي يک ميليون تومان خرج اين پرنده ها ميکنند و در روزهاي جمعه هم بر سر خريد پرنده هايي چانه ميزنند که به خاطر دم بلندشان تا 6 ميليون تومان خريد و فروش ميشوند. منبع: ايران
برچسب ها: قناري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: